Když rozvod, tak rychle. Ušetříte

1.7.2009 00:00   |   Sex a vztahy
Polovina manželství v Česku se rozvádí. V Evropě patříme do nadprůměru, stejně jako Švédsko, Finsko a Belgie (na druhé straně žebříčku jsou Itálie, Španělsko a Řecko). Podívejme se na rozvody očima praktika – právníka.

Když rozvod, tak rychle. Ušetříte

Řeklo by se, že rozvod je dnes běžnou věcí. Všichni známe někoho s touto zkušeností, řeklo by se, že bychom si uměli v takové situaci poradit. Přesto množství dotazů, často zdánlivě jednoduchých, svědčí o opaku. Proč?

Ptáme se advokáta Mgr. Miroslava Zemana.

Lidé jsou v těchto situacích často ve stresu. Nevědí, jak se mají rozhodnout a věc řešit a proto se snaží získat co nejvíce informací, třeba i v naší právní poradně. Mohu poradit z mého hlediska nejvhodnější právní řešení. Často se dívám na problém nejen z právního, ale i z lidského hlediska. Také se snažím najít alternativní řešení – například dohodu, efektivní postup a pododně. Nicméně odpovědnost za výsledek mají v rukou vždy a jenom lidé, kterých se rozvod týká.

• Podávají návrh na rozvod více ženy nebo muži?

Budete možná překvapeni, ale rozhodně to není 50 na 50. Většina navrhovatelů a tedy iniciátorů rozvodů jsou ženy. Není to tedy drtivá většina, ale odhadl bych to tak 62 procent k 38 procentům.

Zřejmě to vyplývá z toho, že ženy jsou citově založenější, mají menší problém s hledáním partnerů a více si uvědomují stereotyp, který jim začíná v manželství vadit. V mnohem menší míře také ženy řeší stereotyp a manželské neshody nevěrou, ale spíše pro ně čestnějším způsobem – rozvodem.

• V čem chtějí rozvádějící se, nebo lidé, jimž se vztah rozpadá, poradit nejvíc?

Nejčastěji směřují tyto dotazy:

  1. k rychlosti rozvodu a jak ho co nejlépe vyřídit
  2. k rozdělení majetku ve společném jmění manželů
  3. k výživnému na děti

To jsou nejspornější a nejproblematičtější otázky každého rozvodu

• Přou se bývalí partneři urputněji o majetek, nebo o výživné na děti?

To se dá těžko přesně určit. Myslím, že spory o majetek jsou častější. Ne každé manželství má děti a mnoho manželů je také schopno výši výživného dohodnout.

PŘEČTĚTE SI

Jak si neužít sex v partnerství
PORAĎTE: Po rozvodu na vážný vztah nemám
Ženy, které pijí víno, mají lepší sex

• Jak vypadá zákon, obsahující návrh tabulek na výpočet výživného?

Takový zákon prozatím neexistuje. Tvoří se ale návrh poslanců, který takové tabulky, či určení výše výživného má alespoň rámcově obsahovat. Toto řešení podporuji.

• Jak časté je, že soud uloží tzv. střídavou péči a co musí partneři splňovat?

Oba partneři samozřejmě musí dítěti poskytnout veškerou možnou péči, včetně materiálního zázemí a také podmínky pro zdraví vývoj a výchovu dítěte. Podmínkou také je, že dítě nemá s tímto druhem péče problém a přijímá ho pozitivně. Smyslem je především podpora dobré výchovy dítěte a kvalitní péče o něj, nikoliv pomsta druhému partnerovi či dokazování si, kdo je lepší rodič. Nejčastější řešením je, nejméně v 90 procentech případů, že je dítě svěřeno do péče matky.

• Poměrně dost dotazů v poradně je na téma manžel cizinec. Nemáte pocit, že jde o nějaká účelová manželství?

Dá se říci, že více než třetinu manželství s cizincem představují účelová manželství. Nicméně tam právě problémy většinou nevznikají. Vše je dohodnuto už předem a rozhodně tam nevzniká nějaká společný majetek či početí dětí.

Naopak problémem jsou chtěná manželství, kdy největší překážkou jsou velké kulturní a sociální rozdíly, odlišné pohledy na výchovu dětí a neustále hrozící možnost v podstatě legálního únosu dětí do zahraničí. Toto jsou nebezpečí, která by měl před sňatkem s cizincem brát každý člověk na vědomí a nenechat se unést romantickými představami.

• Vyplatí se tedy zajít za právníkem?

Záleží na tom, čeho se problém týká. Pokud jde o jednoduchý úkon či postup, který zvládne každý sám, aniž by to mohlo mít v budoucnu nějaké vážnější následky, pak je asi za právníka škoda peněz. Pokud však jde o případ složitější, kdy by úspora za právníka v současnosti mohla stát násobky nákladů v budoucnosti – např. z důvodu nepozornosti, zmeškání, špatně zvoleného řešení – pak skutečně doporučuji, a to i přímo v odpovědích na dotazy v poradně, návštěvu právníka, či podrobnější konzultaci problému.

bordel na stoleMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Rozčiluje vás nepořádek nebo naopak pořádek?
PORAĎTE Míše: Se šéfem málem v posteli
Umíme si vzájemně naslouchat?

• Všeobecně se soudí, že zastupování v právních záležitostech není laciné. Na kolik normální rozvod vyjde?

Záleží na ochotě lidí se na maximu věcí dohodnout. Obecně se dá říci, že rozvod, který se potáhne nějakých tři čtvrtě roku, na několik stání, kde se oba partneři nechají zastupovat advokátem, je může vyjít i na více než třicet tisíc korun. Záleží na ceně služeb konkrétního advokáta, délce řízení, počet nutných úkonů apod.

• A když se partneři vzájemně slušně dohodnou bez soudu?

Pak jsou náklady minimální a nemusí přesáhnout ani dva tisíce korun.

• Jak dlouho podle vás trvá rozhodování soudů v oblasti rozvodů?

Z mojí zkušenosti vyplývá, že rozhodování soudů není zase tak rychlé, jak by být mohlo. Dokonce i případy, kdy se manželé na rozvodu dohodnou a splní všechny podmínky, nařizují soudci často jednání k objasnění nějakých otázek, které stejně nejsou pro rozhodnutí důležité a celý proces se zbytečně protahuje.

Mnoho prodlení si ale také způsobují sami manželé. Sepíší návrh na rozvod – či spíše paskvil, který neobsahuje ani základní náležitosti a soud pak tráví obrovské množství času, aby neustále vyzýval manžele k odstranění vad a nedostatků podání.

Děkujeme za rozhovor.

jik

Přečtěte si také

Diskuse: Když rozvod, tak rychle. Ušetříte

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci