Elektronika pomáhá, ale časté používání škodí dětským očím

22.9.2020 00:00   |   Děti
Smartphone, tablet či počítač které dítě něco z této nabídky nemá... Víte, že dlouhodobé hledění do displejů a monitorů má za následek řadu zdravotních komplikací, včetně nepříjemných pocitů a neostrého vidění do dálky.

dětké oči

Jarní období se letos ve školách neslo ve znamení distanční výuky a s blížícím se podzimem panují obavy, že kvůli hrozbě šířící se epidemie Covid-19 se může situace opakovat.

„Využívání tabletů, mobilů a počítačů zatěžuje jednostranně zrak dětí, vyžaduje usilovné zaostřování na detaily,“ upozorňuje MUDr. Petra Teplanová z pražského Dětského očního centra Kukátko.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kyberšikana – když je počítač nepřítelem dětí
Nezakazujte dětem internet. Ochraňte je před riziky
Brouzdáte po internetu? Tak pozor na zločince!

„Jakýkoli displej je pro oko zároveň zcela odlišným podnětem než stránka v učebnici nebo v sešitu – písmena nejsou tak ostrá ani ohraničená a také je jiný kontrast mezi textem a pozadím. Vliv na zrakové podněty mají i různé odlesky. To vše ztěžuje oku jeho činnost a nutí ho k mnohem větší námaze,“ vysvětluje oční lékařka.

Nadměrná námaha oka způsobuje křeč

Důsledkem častého hledění na monitor či displej může být takzvaný akomodační spasmus.

„Nadměrnou námahou dojde ke křeči ve svalech řasnatého tělíska čočky umožňujících zaostřování. Oko pak není schopno přirozeně zaostřit a děti tak vnímají problémy s viděním do dálky,“ popisuje mechanismus onemocnění oftalmoložka.

Práce na počítačích, tabletech a mobilech by proto vždy měla být rozdělena přestávkami

„Doporučuji střídání pohledu do blízka a do dálky, ideálně pohybem ve venkovním prostředí. Čím menší je dítě, tím méně času by s tabletem či mobilem mělo trávit. Přerušení práce u školáků na prvním stupni by mělo být každých 20 minut asi na dvě minuty, radí dětská oční lékařka.

Pomůže i vhodné osvětlení

Pokud tedy kvůli distanční výuce nelze omezit dobu strávenou u elektronických zařízení, čas mezi nutnými vzdělávacími bloky nenechte děti trávit odreagováním u mobilních her, ale využijte je k jiným aktivitám – ideálně na čerstvém vzduchu.

Negativní dopady působení moderních technologií na zrak malých školáků pomůže eliminovat vhodné osvětlení.

„Je důležité, aby se světlo co nejméně odráželo od monitoru či displeje, ideálně tak, aby nedocházelo k odleskům od okna. Volte tedy spíše tlumenější osvětlení. Displej by měl být v úrovni očí lehce odkloněný tak, aby pohled na něj byl šikmý cca v rozsahu 10–20 stupňů,“ dodává doktorka Teplanová. 

Šest rad – nejen pro rodiče
1 - Dělejte přestávky! Dopřejte očím odpočinek a občas je osvěžte pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Každou půlhodinu zhruba na dvacet sekund zaostřete zrak do dálky. Můžete z toho dětem udělat i hru, aby je to více bavilo!
2 - Snižte jas obrazovky! U elektronických čteček používejte negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plochy a textu (černá nebo tmavě modrá v kontrastu s bílou nebo žlutou). Písmena vystupují a plocha obrazovky tolik nezáří.
3 - Volte difuzní osvětlení v místnosti! Při práci s počítačem by neměly být oči oslněny, proto je rozptýlené a tlumené světlo vhodnější.
4 - Nenechte děti hledět do monitoru před spaním! Minimálně hodinu před usnutím se doporučuje nepoužívat žádné podobné zařízení, aby byl spánek kvalitnější. Modré světlo z mobilů totiž negativně ovlivňuje hormon melatonin, který stojí za buněčnou regenerací, kvalitním a zdravým spánkem.
5 - Nezapomínejte mrkat! Oči se při sledování displeje vysušují a dříve se unaví – proto nabádejte děti, aby pravidelně oči „rozmrkávaly“. Suché oči lze případně zvlhčit umělými slzami, které odstraní pocit pálení a únavy. O vhodnosti konkrétních kapek se poraďte v lékárně.
6 - Choďte s dětmi pravidelně k očaři! Nepodceňujte preventivní prohlídky ani v případě, že u svého potomka žádné problémy nepozorujete.

Trpí nejen oči...

Práce na počítači je přitom méně riziková než ta na tabletu a smartphonu, proto pokud to lze, raději upřednostňujte, aby dítě využívalo monitor než displej.

„Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, zatímco na tablet a telefon obvykle asi ze 30 cm. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 cm,“ říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

„Ke zrakovým potížím jsou náchylnější děti, ale pokud mají oči zdravé, zaostřují snáze než dospělí. Jenže trvalým používáním zraku na takto malou vzdálenost může dojít k přetížení zaostřovacích svalů a vzniku poruchy spolupráce obou očí a k počátku očních problémů,“ varuje primářka.

Kromě potíží s očima hrozí dětem při dlouhodobém a neřízeném používání elektronických zařízení i další zdravotní problémy, jako je vadné držení těla, bolesti hlavy, v extrémních případech poruchy páteře, způsobené špatnými pohybovými stereotypy, nízký tlak a kolapsové stavy.

Protože děti často kopírují své rodiče, snažte se jim jít příkladem – ostatně, ani dospělí by to neměli s hleděním do obrazovek přehánět.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Elektronika pomáhá, ale časté používání škodí dětským očím

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci