Otravy psů hrozí i z letního koupání v rybníku

21.7.2020 00:00   |   Zvířata
Asi většina pejskařů ví, že otrava může nastat po tom, co pejsek pozře něco, co není určeno jeho zažívání (například čokoláda), nebo jedy na hubení hlodavců. Otrav psů je bohužel neobvykle mnoho.

otravy psů

Nejčastěji pozorujeme otravy rodenticidy (jedy na hlodavce), metaldehydem (jedy na slimáky) a fridexem. U psů mohou otravu způsobit i toxiny obsažené ve zkažené potravě nebo vodě.

„Takovými jsou např. toxiny bakterií jako je botulotoxin, nebo třeba plesnivé krmivo. Mezi méně obvyklé otravy patří otrava avokádem nebo čokoládou. Pejsek malého plemene může po požití vysokoprocentní čokolády i pojít,“ říká odborník na psí výživu a výrobce krmiva Jiří Švihálek z Yoggies.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Šest největších mýtů v krmení psů
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!
Bylinky jsou výborné i pro psí zažívání

Nebezpečné je například i avokádo. Především jeho dužina, která obsahuje látku persin. Ta může u psa způsobit průjem a zvracení.

Pozor na letní koupání

Psi většinou milují vodu. Ale v letních měsících si dejte pozor. Psi se rádi koupou v různých rybnících a tůních, jenže i tam na ně číhá riziko otrav sinicemi, což může být také velmi nebezpečné.

Ideální volbou jsou tak čisté řeky a přehrady. Pozor si dejte i na koupání v moři. Slaná voda může pejskovi způsobit zažívací potíže.

Zvracení jako prvotní příznak

Nastane-li u zvířete otrava, tak většinou dojde k rychlému zhoršení zdravotního stavu zvířete. Mezi nejčastější příznaky patří úporné zvracení, slabost, apatie a nechuť k jídlu.

„U otrav rodenticidy lze pozorovat i krvácení z tělních otvorů nebo krev ve stolici. U velkého množství otrav jsou v posledním stadiu typické křeče, u některých naopak neschopnost pohybu a slabost svalů,“ říká MVDr. Markéta Rázgová.

Na pomoc peroxid vodíku

Zjistíte-li, že pes snědl nějaký jed, je nutné co nejdříve vyvolat zvracení – ideálně do 30 minut od pozření. K vyvolání zvracení můžeme použít po lžičkách podávaný peroxid vodíku, nebo také hořčici naředěnou vodou. Po vyzvracení je nutné co nejdříve vyhledat veterinárního lékaře.

Dalším postupem je většinou infuze, která slouží k „propláchnutí“ organismu a rychlejšímu vyloučení toxinů z těla. U otrav rodenticidy se podávají vysoké dávky vitaminu K, které by si ovšem chovatel sám bez konzultace s veterinářem neměl ordinovat.

Dále se také podávají speciální gely, které na sebe navazují toxiny proniklé do střeva, čímž se zabrání jejich dalšímu vstřebávání do těla.

Pokud se otrava zachytí včas a většina jedu je vyzvracena, tak je prognóza všeobecně velmi dobrá. Řeší-li se ale otrava až ve chvíli, kdy se u pejska objeví klinické příznaky a změny zdravotního stavu, může dojít k úhynu nebo přinejmenším k doživotním komplikacím.

Po otravě probiotka

Otravy psů mají nejčastěji za následek postižení ledvin a jater. Po otravě může zůstat také velmi citlivé trávení, často až doživotně. Pejsek pak musí být opatrný na své zažívání.

„Dobré je přejít na velmi kvalitní krmivo, které bude snadno vstřebatelné, méně tučné a nebude obsahovat konzervanty a chemii. Velmi vhodné je také podávat probiotika, aby se trávení a imunita psa co nejdříve upravily,“ dodává odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

ohr, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Otravy psů hrozí i z letního koupání v rybníku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci