Trendem se stává udržitelná móda

31.1.2020 00:00   |   Styl
Takzvaná slow fashion, jak se udržitelná móda označuje, je skloňována ve všech pádech – a to zejména v souvislosti s životním prostředím, které je módním průmyslem zatěžováno.

moda

Nový trend velí návrat k tradici: mít v šatníku raději méně oblečení, zato kvalitně zpracovaného. Věnovat oděvům správnou péči, aby vydržely co nejdéle, dbát na recyklaci a při výběru materiálů volit ty přírodní, které se snadno ekologicky likvidují...

  • Módní průmysl produkuje 1,2 miliardy tun skleníkových plynů za rok (více než létání a lodní doprava dohromady);
  • podle odhadů odborníků v roce 2050 dosáhne globální poptávka po surovinách trojnásobku udržitelné produkce planety;
  • půl milionu tun mikroplastů z praní oblečení končí každý rok v mořích a oceánech.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Hlavně v zimě nevyschnout. Víme, jak na to
Jak kontaktní čočky s líčením
Slaďte barvu očí s barvou šatů!

Stále více lidí se zamýšlí nad tím, jakým způsobem pořizovat oblečení a jak s ním nakládat, aby to bylo co nejšetrnější k přírodě. Patří k nim i Emma Watson, Stella McCartney či Vivienne Westwood...

Návrat k tradičním hodnotám

Vysoká produkce módního průmyslu je spojená s konzumním životem posledních desetiletí a takzvanou fast fashion, tedy rychlou spotřebou laciných oděvů.

Zatímco před sto lety bylo běžné, že naše prababičky měly jedny „nedělní šaty“, které vydržely dlouhá léta, dnes šatníky praskají ve švech a přibývají do nich nové kousky dle nejnovějších trendů. Ty však za rok vyjdou z módy a nahradí se jinými. T

rh navíc zaplavila vlna levného oblečení z Asie. Stále častěji si však spotřebitelé uvědomují opravdovou cenu, kterou je nízká částka na visačce vykoupena, a sahají po kvalitnějších výrobcích – které jsou samozřejmě dražší, protože je do nich promítnuta férová mzda těch, kdo je vyrobili...

Tip: Kvalita nemusí vždy stát „majlant“! Kdo si chce pořídit oblečení vysoké jakosti a zároveň ušetřit, může využít možnosti nákupu v outletech. Zde jsou vyprodávány kolekce kvalitních výrobců textilu z uplynulých sezón. Příkladem je kamenná prodejna Norské módy v pražské Libni, která se na několik měsíců proměnila v Norský outlet, který se zaměřuje na skandinávskou módu.

Pořád v „tom samém“? Proč ne!

Do popředí tedy vstupuje otázka původu oblečení a jeho kvality – stále více spotřebitelů myslí na to, že je lepší pořídit méně věcí, zato takových, které vydrží. Ruku v ruce s touto myšlenkou kráčí i koncept takzvaného kapsulového šatníku, jenž minimalizuje množství oděvů.

Ta tam jsou doby, kdy bylo trapné být opakovaně viděn v jednom tričku – dnes se jedná naopak o známku toho, že daný člověk zbytečně neplýtvá. Věděli jste například, že miliardář Mark Zuckerberg odmítá řešit, co si vzít ráno na sebe, a tak si pořídil několik totožných šedých triček a mikin?

Tip: Mezi klasické evergreeny, které se dobře kombinují, patří bílá košile, černé společenské kalhoty, „malé černé“ šaty, džíny, jednobarevná trička či propínací svetr. Perfektní službu udělají rovněž doplňky, jako jsou šátky či šály, které dodají outfitu nový ráz a dokážou je jednoduše a „za pár kaček“ oživit či proměnit.

Jen čtvrtina zašívá

Z výzkumu, který zkoumal nakládání s obnošeným textilem z domácností v České republice, vyplynulo, že pouze čtvrtina Čechů v dnešní době opravuje, zašívá či přešívá nepotřebný textil.

I to je ale trend, o kterém se stále více mluví – do popředí se dostává myšlenka recyklace, upcykling (tedy zboží vyrobené ze zbytkových materiálů), ale i důraz na péči o již zakoupené oblečení, aby sloužilo svému účelu co nejdéle.

Kvalita a dlouhá životnost je totiž vedle kombinovatelnosti a multifunkčnosti další z pilířů kapsulového šatníku. Méně oblečení znamená častější nošení – a tím pádem i adekvátní péči, aby mu byla zajištěna dlouhověkost.

Tip: O oblečení je potřeba pečovat, aby vydrželo co nejdéle! Pokud jde o funkční oblečení, prát by se mělo vždy naruby, a to nejvýše na 40 °C. Vyšší teplota praní už by mohla poškodit strukturu vlákna.
Stejně tak jej nežehlete, nesušte v sušičce ani neperte v aviváži. Rozhodující pro správnou údržbu jsou vždy informace uvedené na štítku konkrétního oděvu.

Kam s ním?

Studie zároveň uvádí, že polovina dotázaných považuje obnošený textil za odpad. Nejčastějším způsobem, jak naložit s nepotřebným textilem, je hodit jej do koše, proto mnohdy končí v popelnicích.

Z hlediska dlouhodobého rozvoje naší planety mají výhodu přírodní vlákna (vlna, len, konopí), jež jsou obnovitelným zdrojem, na rozdíl od těch syntetických se v zemi rozloží a také se snáze recyklují. Pokud se ale přeci jen rozhodnete oblečení zbavit, nemusí hned putovat do koše!

V případě zachovalého zboží možná existuje někdo, komu ještě dobře poslouží – vzájemnou výměnu obnošeného šatstva využívají takzvané swapy, které přibývají jako houby po dešti napříč celou republikou, možnost zpeněžení nabízejí rovněž bazary.

Tip: Protože ve 21. století se vše přenáší do online světa, na sociálních sítích se tvoří komunity (swapy, bazary), prostřednictvím nichž lze oděvy posílat dále – a zajistit tak koloběh, který rovněž přispívá k trendu udržitelné módy...

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Trendem se stává udržitelná móda

Faberlic

11.9.2020   |   18:37   |   od: Faberlic
Ahoj holky. zajímám se o módu. Ráda nosím šaty, ve kterých si připadám pohodlně. K tomu využívám líčení od Faberlic. www.faberlic-katalog.cz
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 11. 9. 2020 18:37
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci