Vánoce a cukrovka? Jak si svátky užít bez výčitek

24.12.2021 00:00   |   Wellness
Svátky klidu, rodinné pohody, ale také dobrého jídla jsou opět tady. A když do života vstoupila cukrovka? Nemusí jít o svátky odříkání a můžete si je užít bez výčitek a strachu o své zdraví.

Vánoce a cukrovka? Jak si svátky užít bez výčitek

Cukrovku není nutné vnímat jako omezení. Diabetická strava, kromě toho, že je zdravá a vyvážená a přinese vašemu tělu komplexní mix všech důležitých látek, je také velmi pestrá a brzy zjistíte, že vás téměř v ničem zásadně neomezuje.  Vlastně by se tak měl stravovat každý po celý svůj život, chce-li zůstat dlouho fit a při síle.

„Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem. Každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ upřesňuje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Recepty na dobroty, které linii neuškodí
Tiramisu pro diabetiky a ořechové koláčky
Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?

Kapra raději nesmažte

Přestože většina rodin se o Vánocích na klasického smaženého kapra těší stejně jako na dárky či rozsvícený stromeček, existují i velmi chutné varianty nesmažené ryby. Kapra můžete upéct třeba v troubě se zeleninou a bramborami a o netradiční vánoční večeři máte postaráno.

Nechcete-li se ale za žádnou cenu smažené klasiky ani bramborového salátu vzdát, připravte si řízky na kvalitním rostlinném (např. řepkovém) oleji a do bramborového salátu místo majonézy přidejte bílý jogurt.

Cukroví? Proč ne, ale kvalitu!

Všudypřítomné mísy s cukrovím jsou o Vánocích asi největším strašákem diabetika. Ovšem ani cukroví není nutné se zcela vzdávat, pokud věnujete čas výběru kvalitních surovin a naučíte se ho připravovat trochu jinak a zdravěji.

Zkuste nahradit bílou mouku celozrnnou, obsah cukru snížit oproti receptům na třetinu, případně použít umělé sladidlo nebo čerstvé či sušené nepřislazované ovoce. Tučné polevy a náplně můžete nahradit kvalitní čokoládou s vysokým obsahem kakaa a marmeládami bez přidaného cukru.

Vhodnou variantou, jak ozvláštnit vánoční menu diabetika, je také nepečené („raw”) cukroví. V dnešní době se navíc dostává znovu do módy a výraznou chutí a lákavým vzhledem vyrazí dech nejedné návštěvě. Navíc díky tomu, že je připravováno za syrova, je hodně syté, a nestane se vám, že byste jej snědli naráz plný talíř.

Mějte ale stále na paměti, že i hroznový cukr obsažený v ovoci a umělá sladidla vám ve větším množství mohou uškodit. Hlídejte si proto i o Vánocích svůj celkový denní přísun sacharidů, předejte tak zdravotním komplikacím a za ty vám ani Vánoce nestojí. A co radí odborník?

Uždibujte a ochutnávejte

„Dodržujte svůj stravovací režim a co nejméně „uždibujte a ochutnávejte“ mezi jídly. Raději si nechte pár kousků cukroví na svačinku, než abyste jich v průběhu dne snědla mnohonásobně víc,“ radí výživová poradkyně Hanka Ondrušová programu Cambridge Weight Plan

Pokuste se co nejvíce zařadit do všech pokrmů zeleninu, volte celozrnné pečivo a z alkoholu raději víno. A především – nebojte se na návštěvách odmítnout něco co skutečně jíst nechcete– není to nic špatného a vám to ušetří případné výčitky z toho, že jste jedla něco, co jste vlastně ani neměli chuť.

„Vánoce by měly být svátky radosti, klidu, pohody a proč si je tedy kazit něčím jako je každodenní přejídání“  dodává Hanka Ondrušová.

Alkoholu pomálu

Ačkoli alkohol není dle odborníků diabetikům úplně zapovězen, tvrdému alkoholu se vyhněte určitě.

Sklenku kvalitního vína či piva pro zvýraznění sváteční atmosféry si dopřejte, jinak ale svůj pitný režim obohacujte spíše neslazenými nealkoholickými nápoji. I kvalitní vánoční čaj přece dokáže navodit kouzelné chvíle!

Nepropadejte smutku a neseďte doma

Kromě vhodné skladby jídelníčku k vaší dobré náladě o Vánocích může přispět i uvědomění, že váš život kvůli cukrovce neztratil svůj smysl a je stále plnohodnotný. I bez hor zkonzumovaného cukroví se přece můžete radovat z času stráveného se svými blízkými, společných procházek a výletů.

Neseďte tedy doma, vyrazte (nejen) o Vánocích ven, do přírody, prozkoumávejte nové kouty i v místech, o kterých si třeba myslíte, že jsou vám už dobře známá. Uvidíte, jak pozitivně začne vaše tělo reagovat a jak ulevíte své hlavě.

ztz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Vánoce a cukrovka? Jak si svátky užít bez výčitek

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci