Se psem na dovolenou? Samozřejmě, ale připravte se

26.6.2019 00:00   |   Zvířata
Vyrážíte na letní dovolenou autem a i se čtyřnohým členem rodiny? Ať už se chystáte strávit pár odpočinkových dní v ČR nebo v zahraničí, dbejte několika pravidel, která je nutné dodržet.

cestovaní se zviřaty

Zkontrolujte, zda má pes platné povinné očkování, v případě cesty do zahraničí pas zvířete v zájmovém chovu, tzv. pet pas, k tomu dobře viditelné tetování nebo mikročip. Pas vám vystaví veterinář, který je k takovému aktu akreditován (ověřte si ZDE).

Každý pes narozený po červenci 2012, se kterým cestujete po zemích v rámci EU, musí být ze zákona opatřen čipem. Psi, kteří jsou narozeni před tímto datem a mají zřetelné tetování, očipovaní být nemusí.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Mazlíček v autě? Pozor na klimatizaci!
Odlétáte se čtyřnohým miláčkem na dovolenou?
Cestujeme s domácími miláčky: Co předtím, co pak

U zhoršené kvality čitelnosti číslic tetování raději nechejte pejska označit čipem, ne však na poslední chvíli před odjezdem na dovolenou, ale nejpozději s předstihem několika dní. Při cestě, nejen do teplých krajů, je také vhodné informovat se u veterinárního lékaře na vhodný prostředek proti vnějším i vnitřním parazitům.

Přípravu nepodceňujte

Než se vypravíte k odjezdu, zajistěte, aby se pejsek napil, dostatečně proběhl a vyprázdnil. „Několik hodin před samotným odjezdem nepodávejte psovi krmivo, pouze vodu. Není vhodné, aby cestoval s plným žaludkem, mohl by se pozvracet, a to by způsobilo potíže nejen jemu samotnému, ale i vám,“ radí Lucie Applová, výživářská specialistka značky Fitmin.

Na cestu nezapomeňte vzít dostatek pitné vody, pamlsky, deku a můžete také přibalit oblíbenou hračku. Abyste předešli problémům s kupováním krmiva v místě pobytu, vezměte s sebou jednoduše menší balení granulí, které se vám bude dobře skladovat v autě i v místě dovolené.

Psí žaludek má rád stereotyp. Pokud byste psovi jakkoliv měnili v průběhu rekreace stravovací návyky, nebude to jeho organizmus s největší pravděpodobností dobře snášet. Nejlepší volbou je vzít mu s sebou menší balení granulí, na které je zvyklý. Suché krmivo je navíc na cesty zcela ideální.

Vyjíždíme...

Ať už se poveze v kufru nebo na zadních sedačkách, musí být vždy dobře zajištěn, aby nedošlo k nehodě. Nezapomeňte také, že stejně jako vy potřebuje i psí člen rodiny přestávky.

Během cesty dbejte na dostatečný přísun vody, možnost protažení těla krátkou procházkou a také věnujte čas vyvenčení. Na delších trasách jsou ideální patnáctiminutové zastávky vždy po zhruba dvou hodinách jízdy

Pozor na zdraví a pokutu

Velkou pozornost věnujte přepravě zvířete v autě. Při nesprávném zajištění domácího mazlíčka ohrožujete bezpečí všech pasažérů a navíc vám podle silničního zákona hrozí pokuta až dva tisíce korun.

Zvíře přepravujte ve speciálním boxu, který je vhodný pro psy i kočky. Pro menší a střední pejsky, kteří sedí na sedadlech cestujících, jsou povinné pásy, které zabrání vážnému zranění zvířete při střetu nebo pří náhlém brzdění vozidla.

Většímu psovi dopřejte pohodlí v prostoru pro zavazadla a přepravní prostor od posádky oddělte praktickou mřížkou. Nezapomeňte rovněž vyndat z kufru auta všechny nebezpečné věci, které by pejska při prudkém zabrzdění mohly zranit. V průběhu cesty dopřejte zvířeti také zastávky, na kterých se bude moci protáhnout.

Proti parazitům a nemocem

Pokud cestujete se zvířetem, neměli byste zapomínat na základní ošetření zvířete pomocí repelentních a antiparazitních přípravků. Dobrá prevence se rozhodně vyplatí, protože například léčba boreliózy je velice nepříjemná a zdlouhavá.

Na cestování se zvířecím mazlíčkem si přiberte také dezinfekci, kterou koupíte v chovatelských potřebách. Náplasti, obvaz a mast proti otokům či alergii zase seženete v každé lékárně. Nezapomeňte ani na cestovní misku se zdrojem pitné vody. Samozřejmostí je také náhubek, obojek s kontaktními údaji a vodítko.

Odpočívejte po dlouhé cestě

Jste na místě a váš miláček si jistě rád odpočine po dlouhé cestě, proto mějte k dispozici cestovní pelíšek, nejlépe lehkou, tenkou podložku pro zvířata, která chrání od nepříjemného chladu.

A na závěr jedno pravidlo, které bylo již řečeno mnohokrát, ale není na škodu ho znovu zopakovat. Nikdy nenechávejte zvíře v létě samotné v zahřátém autě.

opt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Se psem na dovolenou? Samozřejmě, ale připravte se

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci