Mateřská dovolená: Odrazový můstek ke kariéře

17.6.2009 00:00   |   Peníze
Sebevědomí na nule a strach z toho, jaký bude návrat do práce. Taková muka prožívají maminky, kterým se už krátí mateřská dovolená. Zbytečně!

Mateřská dovolená: Odrazový můstek ke kariéře

Vzdor všem obavám každodenní život s dítětem, který jen muži mohli nazvat „dovolená“, naučí každou matku spoustu nových věcí. Rychlé reakce nebo zvládání stresu jsou samozřejmostí. Podle odborníků tak rodičovská dovolená nemusí být překážkou v kariéře, ale přímo odrazovým můstkem.

„Pro mnohé je obtížné vidět rodinu jako místo, kde se člověk učí,“ říká socioložka Christine Nusshart z Institutu pro vzdělávání v německém Waldmünchenu.

„Lidé se ale stejně jako v práci musí přizpůsobovat nové situaci – po narození dítěte, s kojencem nebo »puberťákem«,“ vysvětluje.

Skvělý plánovač a organizátor

Firmy ale často vidí jen problémy, která pro ně ženy po mateřské dovolené znamenají. Natolik se zaměří na otázky, jako kdo jim bude hlídat dítě v případě nemoci, že nejsou schopni vidět schopnosti a dovednosti, které často marně hledají u mužských kandidátů.

Podle socioložky Christine Nusshart již některé zahraniční firmy začaly při přijímání zaměstnanců k rodinným dovednostem přihlížet:

„Matky a otcové se při péči o rodinu zdokonalí nebo naučí plánovat, rozvrhnout a využít čas, organizovat víc věcí naráz, jednat, řešit konflikty a mimořádné situace. Získají také pružnost a pocit odpovědnosti.“

10 rad, jak hledat práci po mateřské

Končí vám mateřská nebo rodičovská dovolená a vy jste už si už předem jisté, že práci určitě nenajdete? Nenechte se vynervovat srdceryvnými historkami matek, které nebyly při hledání úspěšné. Za svůj osud zodpovídáte jen a jen vy.

  1. Věřte si a buďte optimistka. Dříve či později určitě práci najdete.
  2. Napište si úplně nový životopis. Zdůrazněte v něm, co vám dala mateřská dovolená. Co všecno jste se díky péči o dítě naučila zvládat (organizace práce, pružnost, schopnost rychle reagovat, pracovat pod tlakem, schopnost přizpůsobit se novým podmínkám...)
  3. Natrénujte si, jak budete při pohovoru reagovat na otázky, týkající se dětí a vaší rodinné situace.
  4. Promyslete, jak zajistíte péči o děti v případě nenadálých situací a přesčasů (spolupráce tatínka, babička, paní na hlídání, hodná sousedka...)
  5. Ujasněte si, jakou práci hledáte, co vlastně chcete dělat. A samozřejmě také to, co rozhodně dělat nechcete nebo nemůžete (práce na směny, noční apod.)
  6. Připravte se kývnout i na nabídku, o které se domníváte, že je sice pod vaši úroveň, ale otevře vám cestu do oboru, o který stojíte. Nebo na takovou, která vám nabízí jen práci na dobu určitou nebo brigádu. Zkušenosti i praxe se vám budou hodit.
  7. Osvěžte si paměť. Projděte si aktuální články z vašeho oboru, zopakujte si anglická slovíčka. Musíte působit kompetentně a jako kdybyste z vašeho oboru nikdy nevypadla.
  8. Naučte se mluvit o svých přednostech. Předem si připravte, co můžete firmě, kde se ucházíte o práci, přinést (zkušenosti, praxe, nadhled, schopnost vycházet s lidmi…)
  9. Psychicky se připravte a zároveň si udělejte rados. Pořiďte si něco, co budete potřebovat, až budete chodit do práce – nové boty, kostým, pracovní kabelu nebo třeba diář.
  10. Zakažte si o sobě pochybovat! Když jste zvládla péči o miminko, tak zvládnete všechno!

Jak předejít strachu z návratu

Teprve se chystáte se na mateřskou dovolenou, nebo jste čerstvá maminka a přemýšlíte, jak neztratit kontakt se svou profesí?

  • Udržujte vztahy s kolegy - Zastavte se občas na svém dočasně bývalém pracovišti, pište si emaily nebo si dejte s kolegyněmi sraz u kávy. Získáte tak cenné informace o tom, co se ve firmě děje, i o případných personálních změnách.
  • Nabídněte výpomoc - Před odchodem na mateřskou zkuste nabídnout šéfovi občasnou výpomoc. Může to být třeba záskok v době nemocí nebo dovolených. Pamatujte, že aktivní musíte být vy a šéfovi se prostě vnutit.
  • Nastartujte mozek - Je to sice velmi těžké, ale ani mateřská nemusí být dobou, kdy se jen a jen staráte o miminko. Zapojte do hlídání celou rodinu a zkuste navštívit nějaký krátkodobý kurz (třeba práci s počítače a pod.), donuťte se opakovat cizí slovíčka, sledujte odbornou literaturu ve svém oboru.

To doma děláte... a tohle díky tomu umíte

  • Příprava jídla, vaření: hospodárnost, pečlivost, improvizace
  • Mytí nádobí: rychlost, pečlivost
  • Nákupy: hospodaření s financemi, rychlost, pružnost
  • Žehlení: trpělivost, pečlivost, rychlost
  • Praní, úklid prádla: rychlost, trpělivost
  • Péče o dítě a hry: pečlivost, kreativita, pružnost, odolnost vůči stresu, improvizace, schopnost rychlé reakce
  • Pochůzky, úřady, lékař: umění jednat s lidmi, nadhled, schopnost snášet zátěž, důslednost
  • Noční směny při péči o dítě: schopnost snášet zátěž, odolnost, pružnost
  • Denní úklid: organizační schopnosti, pečlivost, postřeh, plánování
  • Udržování rodinných kontaktů, péče o příbuzné: komunikace, odolnost vůči stresu, nadhled

Ada Procházková
Zdroj: Národní centrum pro rodinu

Přečtěte si také


Diskuse: Mateřská dovolená: Odrazový můstek ke kariéře

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci