Zavlažovací systémy umí zalít a šetřit peněženku

22.5.2019 00:00   |   Bydlení
Horko a sucho během jara a léta každoročně potrápí nejednoho zahrádkáře. Pomoci však mohou automatické zavlažovací systémy.

zavlažovací systémy

Ty můžete nastavit podle aktuálních potřeb, přičemž je zajištěno rovnoměrné prolití celé zahrady, jaké ručním kropením hadicí nikdy nedocílíte. I když můžete mít dojem, že při ručním zalévání máte spotřebu vody více pod kontrolou, není tomu tak.

Při ručním zalévání zpravidla dochází k nerovnoměrnému přelévání a vyšší spotřebě. Vhodným výběrem zavlažovacího systému tak zamezíte plýtvání vodou.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

I malá zahrada umí udělat velkou radost
Česko obývá národ pěstitelů bylinek a květin
Jak nově obohatit naši zahrádku?

Nadzemní systémy

Nadzemní, přenosný zavlažovací systém je možná cenově příznivější, zpravidla jej ale není možné plně automatizovat. V zásadě je třeba jen hadice s příslušenstvím a vhodný rozstřikovač.

Podle dostupného tlaku vody, tvaru a velikosti pozemku pak můžeme vybírat ze široké nabídky zavlažovačů a rozstřikovačů. Většina základních rozstřikovačů stříká vodu v kruzích okolo sebe.

„Do pravoúhlých zahrad jsou pak vhodnější překlápěcí – kývavé postřikovače, které vodu stříkají na obdélníkovou plochu,“ doporučuje specialista HECHT Petr Tichý. Drobnou nevýhodou je, že vodu stříkají do výšky, proto je nelze efektivně používat při silnějším větru, který by vodu odnášel k sousedům.

Na menší plochy automatiku

„Jestliže pravidelně zavlažujete menší plochu, kterou rozstřikovač zvládá celou, můžete systém doplnit i o programovatelnou jednotku, která bude zavlažování automaticky spouštět,“ dodává Petr Tichý.

U větších pozemků budete pravděpodobně muset rozstřikovač posouvat tak, aby byl postupně zavlažen trávník celý. V tomto případě ztrácí využití programovatelné jednotky smysl.

Zásadní výhodou zavlažovacího systému je variabilita možností využití v rámci celé zahrady. Nevýhodou pak je, že systém není možné automatizovat. Pokud nechcete mít v trávníku stopy po ležící hadici, musíte ji po každém použití uklízet, případně ji odstranit alespoň před každým sečením.

Podzemní systémy

Podzemní zavlažování přináší hned několik výhod. Počáteční vyšší investice se vrátí na ušetřené práci při zalévání a odmění vás krásně zeleným trávníkem po celou sezónu. Systém je zcela skrytý, nikde neruší vzhled pečlivě pěstěné zahrady, postřikovací trysky se vysunou ze země jen při zalévání.

Jednotlivé trysky vodu rozstřikují v kruzích nebo v kruhových výsečích různých úhlů, což umožňuje podzemní zavlažování i v zahradách s nepravidelným tvarem. Řídicí jednotky hlídají postupné spínání několika zavlažovacích větví.

Systém tak dokáže postupně zavlažit i poměrně velkou zahradu, kterou díky omezenému průtoku zdroje vody není možné zalít celou najednou.

Soustavu lze doplnit o dešťový senzor, který vyhodnotí průměrné dešťové srážky a přizpůsobí zavlažování aktuálním potřebám. Větrný senzor zase zajistí odložení spuštění závlahy, pokud fouká silný vítr, který by vodu odnášel od trysek pryč z pozemku.

Hlavně vydatný zdroj

„Základním požadavkem pro podzemní zavlažovací systém je dostatečný a vydatný zdroj vody. Ten však lze pořídit i velmi ekologicky, například přes čističku spojenou s jímkou, ve které budete zachytávat vyčištěnou vodu, kterou následně využijete pro zavlažování rozstřikem,“ radí Petr Tichý.

„Vodu vyčerpanou ze studny nebo vrtu tak vracíte zpět přírodě. Navíc se vám vyšší pořizovací náklady rychle vrátí na ušetřených poplatcích za kanalizaci, nebo pravidelné vyvážení septiku,“ upozorňuje specialista.

Tip:

Ne každý si může dovolit plýtvat vodou na údržbu zeleného trávníku během suchých letních měsíců, navíc zalévání z obecního vodovodu bývá v době nedostatku vody zakázáno. Základem je proto úplná změna přístupu k zalévání a sečení trávníku.

„Intenzitu sečení je třeba snížit, v dobách extrémního sucha i úplně omezit. Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže ale zadržet tolik vláhy a půda rychleji vysychá,“ uzavírá Petr Tichý.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Zavlažovací systémy umí zalít a šetřit peněženku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci