Pejskaři, raději rychle zapomeňte na tato moudra

14.1.2022 00:00   |   Zvířata
Psi nesmějí vepřové maso, ale je pro ně vhodné ovoce. Všichni psi vidí černobíle… Toto jsou časté mýty, kterým věří mnoho pejskařů.

mýty psi

Přestože patříme k největším milovníkům psů v Evropě, tak máme zažito mnoho nepravd o psech, kterým věříme a necháme se jimi při výchově i výživě psa ovlivňovat. A jaké jsou ty nejčastější?

1. Psi nesmí jíst vepřové maso

Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!

„Ano, vepřové není ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz.

Vhodné je i v období zimy u psů, kteří jsou v kotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a později pejskovi způsobit škody ve střevech.

2. Jeden rok lidského života = sedm let psích

Tento přepočet ukazuje pouze orientační věk, abychom měli lepší představu, ale rozhodně to neznamená, že když je psovi 7 let, je mu jako 49letému člověku. Psi totiž v určitém období svého života stárnou jinak.

První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale v pozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. V prvním roce a půl života to může odpovídat věku 15 letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého.

Velký zřetel musíme brát také na to, o jakou jde rasu a jak je pejsek veliký. Například malé plemeno okolo 10 kil bude mít v pěti letech lidské stáří okolo 38 let. A velký pes nad 40 kilo se bude blížit věku 50letého člověka.

3. Psi vidí černobíle

To je jeden z nejčastějších mýtů o psech. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi vidí pouze jinak barevně než člověk.

Dalo by se to přirovnat, že vidí podobně jako barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

4. Ovoce je pro psy zdravé

„Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami,“ varuje  Martin Pučálka.

Stejně by se vaši miláčkové měli obejít bez třešní, meruněk a hrušek, způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci.

5. Fena by měla mít štěňata alespoň jednou za život

Bohužel velmi častý mýtus u mnoha pejskařů, i když mnoho veterinářů tvrdí opak. Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům jako je zánět dělohy nebo falešná březost.

Pokud nechcete štěňata, tak nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. Tím zajistíte prevenci mnoha zdravotních komplikací.

ozr, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

   


Diskuse: Pejskaři, raději rychle zapomeňte na tato moudra

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci