Potraviny, které určitě nedávejte svému pejskovi

11.12.2018 00:00   |   Zvířata
Během adventu trávíme v kuchyni více času než obvykle, a to především kvůli vánočnímu vaření a pečení. Častými účastníky vaření bývají i pejsci, kteří doufají, že se na ně usměje štěstí v podobě odpadlého kusu masa či jiné dobroty.

co psi nesmí

Umějí vykouzlit tak intenzivní pohled, že jim při vaření přilepšujeme odhozením masa nebo je dokonce necháme dojíst talíř od oběda. Z výživového hlediska to není moc zdravé, nemluvě o výchovném aspektu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Šest největších mýtů v krmení psů
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!
Bylinky jsou výborné i pro psí zažívání

Jsou ale určité potraviny, které bychom psovi nikdy neměli dávat, abychom nehazardovali s jeho životem. Které jsou ty nejvíce nebezpečné?

Zrádný muškátový oříšek

O Vánocích často používáme muškátový oříšek. Ten krásně koření jídlo, ale pro psy je velmi nebezpečný. Způsobuje silné křeče a může být ve vyšším množství až smrtelný.

Na jaké ořechy si dát pozor?

Ani klasické ořechy nejsou pro psa zdravé. Pozor si dávejte především na vlašské a makadamové ořechy. Ty jsou pro psí organismus vysoce toxické a způsobují alergické reakce, špatnou koordinaci i třesavku. Smrtelné mohou být pro psy, kteří mají vrozené srdeční potíže.

Nezdravá slaná jídla

„Rozhodně svým pejskům nepodávejte solená masa či jiné solené potraviny. Sůl mají sice psi rádi, ale není pro ně zdravá. Zatěžuje ledviny, kosti i klouby, a navíc není dobrá pro trávení. Sůl také patří k nejčastějším alergenům,“ říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů.

Čokoládové nebezpečí

Čokoládu miluje většina z nás a svůj život si bez ní nedovede představit. Ale pro psa je v určitém množství toxická a smrtelná, především  hořká.
Může za to přítomnost látek jako je kofein, teobromin a vysoký obsah tuku. Pes, který si smlsne na velké dávce čokolády, tak může mít srdeční problémy, které vedou až k úmrtí.

Hroznové víno - špatné zažívání

Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce, a především vážné problémy s ledvinami.

„Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci,“ říká Martin Pučálka.

Kofein způsobí zvracení

Jakékoliv potraviny a nápoje, které obsahují kofein, jsou pro psa naprosto nevhodné. Pozor si dejte např. na kávové sedliny, které může pes snadno vyčenichat.
Bude mu jistě vonět a také chutnat, obzvláště, jestli máte kávu rádi hodně slazenou. Kofein ale zapříčiní stimulaci nervového a cévního systému a může způsobit zvracení, neklid, ve vážných případech dokonce smrt.

Nadýmavá cibule

Lidskému organismu cibule dodá plno zdravých živin. Psovi bohužel ale ve větším množství velmi škodí.

„Obsahuje totiž látky, které ničí červené krvinky, a mohou tak vyvolat i anemii. Nehledě na to, že cibule psa velmi nadýmá. Vhodná pro něj není ani pažitka, ať už syrová, nebo ve vařeném stavu,“ dodává Martin Pučálka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Potraviny, které určitě nedávejte svému pejskovi

Mohu potvrdit

5.2.2019   |   20:54   |   od: Martina
Z vlastní zkušenosti u mého pejska mohu potvrdit škodlivost čokolády a slaných jídel. Velmi ale záleží, jak je pejsek stavěn. Zvláště malí, lehcí psi jsou velmi náchylní.
Také u zvířat je důležitá podpora imunity a na tom je třeba pracovat, i když ani to se nesmí přehánět. Někdy je dobré i zařadit dietu.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 5. 2. 2019 20:54
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci