Jak se nezbláznit z technologií, ale zůstat efektivní

22.1.2019 00:00   |   Wellness

Také jste se přistihli, že neustále držíte mobil v ruce a každých deset minut kontrolujete, co se děje na sociálních sítích, což vás odvádí od rozdělané práce?


technologie

Digitální technologie vládnou světem, ale nemusí nutně vládnout námi, pokud jejich používání dáte jasný řád. Jak na to?

Aplikace pomůže

Nainstalujte si aplikaci, která počítá, kolik času denně strávíte s mobilem v ruce a na jakých sociálních sítích. Vyzkoušejte například aplikaci Moment, která vám řekne nejen, kolikrát jste vzali za den mobil do ruky, ale dozvíte se také, v jakých konkrétních aplikacích trávíte na mobilu nejvíce času.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Spánek posiluje proti obezitě a infarktu
Neberte si telefon do ložnice
Nepodceňujte dětské poruchy spánku!

Pro uživatele, kteří se dívají na displej mobilu déle než na svět kolem sebe, je pak určena funkce kouče. Kouč neboli Phone Bootcamp vás postupnými kroky zbaví závislosti na telefonu. Aplikace je dostupná pro iOS i pro Android.

Naučte se soustředit

Naučte se maximálnímu soustředění – nikdo nedokáže pracovat osm hodin denně v jednom kuse. Abyste ale neprokrastinovali příliš, rozdělte si den do několika kratších bloků, v nichž se ale budete maximálně soustředit na jeden konkrétní úkol.

Přesně si určete i čas, po který se úkolu budete věnovat a kolik si dáte na pauzu – ta je totiž také po práci důležitá. Po tuto dobu se plně odstřihněte od sociálních sítí a mobilu, abyste svou efektivitu ještě znásobili.

Digitální detox

Zkuste digitální detox – vracet se k „hloupým” telefonům je nesmysl, ale stojí za to si jednou za čas život offline vyzkoušet se vším všudy a zjistíte, že nepotřebujete být na příjmu nepřetržitě celý týden.

Takový pobyt probíhá tak, že si vyberete pobyt v hotelech, v nichž nenajdte ani wifi, ani žádné jiné technické vymoženosti. Plně si tak užíváte týdenní či víkendový pobyt v horském prostředí s pestrou škálou outdoorových či indoorových aktivit.

Neplýtvejte časem

Je neděle, prší, vy se nudíte, využijte čas a udělejte si něco dopředu – nebudete otrokem systému, plné mailové schránky apod. V metru nehrajte hry na mobilu, ale vzdělávejte se nebo vyřizujte maily.

Řiďte se zkrátka příslovím: Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Vyhnete se zbytečnému hromadění úkolů, které způsobuje stres, a budete mít více času na své koníčky.

Vstávejte dřív

V šest ráno nikdo maily neposílá, a tak máte svět jen pro sebe – je na vás, jestli ho využijete k práci, cvičení nebo si budete číst knihu, o níž jinak tvrdíte, že na ni „nemáte čas”.

Brzké vstávání zvýší vaši výkonnost a odbourá stres, protože v době, kdy se ostatní hrabou z postele, vy už máte za sebou snídani i ranní cvičení a začínáte pracovat. Navíc budete mít odpoledne více času na rodinu i na vlastní potřeby.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak se nezbláznit z technologií, ale zůstat efektivní

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci