Tři do páru: Patří – Nepatří?

12.6.2009 00:30   |   Sex a vztahy
Petra žije s manželem už tři roky. Jsou zatím bezdětní a oba relativně spokojení se svým životem. Jenže jí trápí, že se stále dohaduje se svým mužem o tom, že on dává přednost blízkému kamarádovi před ní.

Tři do páru: Patří – Nepatří?
AnketaTolerujete partnerovi kamarády, fotbálek a občasné pivo?
NE
32 %

S kamarádem prý tráví mnohem více volného času, než s ní. Když se mu nechce například s Petrou jet na výlet a vzápětí zavolá kamarád, nechuť je ta tam a vyrazí za ním. Na výčitky argumentuje tím, že přece potřebuje v životě také své kamarády.

Jenže Petra je pomalu začíná vnímat jako konkurenci, které nedokáže čelit. A samozřejmě je čím dál víc na kamaráda svého muže alergická. I malé podněty, stačí banální telefonát nebo esemeska, vnímá už jako něco, co jí velmi rozčiluje.

Člověk je skupinový tvor

„Pro zdravé partnerství jsou důležité i jiné vztahy, než jen vztah mezi životními partnery. Vztahy jsou důležité proto, že člověk je od přírody skupinový tvor,“ vysvětluje psycholožka Mgr. Miroslava Tesařová. „Jestli v dávné minulosti přežil, záleželo na jeho postavení ve skupině. Tím pádem měl vždy víc než jen jeden vztah. Tyto vztahy se postupně člověk učil diferencovat a pojmenovávat. Tak začaly vznikat první primitivní společnosti.“

„S vývojem lidstva se tento typ soužití postupně změnil na párový. Bylo to dáno rozvojem ekonomických a sociálních potřeb společnosti. Vztahy mimo manželství byly většinou rodinné, kdy spolu žily velké rodiny,“ dodává psycholožka. To se ale také změnilo. Za poslední století je situace diametrálně jiná.

Když si ho beru, beru si i jeho kamarády?

To, že se změnila situace, kdy lidé většinou žijí v páru a se svými dětmi, neznamená, že zanikly potřeby vytváření jiných důležitých vztahů. Známe to všichni ze školy, ze sportovních oddílů, z práce, zkrátka z řady situací, kdy jsou lidé nějak spolu. Přitom je jasné, že si v těchto situacích vybíráme i partnery životní, protože dohodnuté sňatky jsou už naštěstí minulostí.

Z VAŠICH PŘÍBĚHŮ

Řekněte, jak vyhrát nad milenkou?
Těhotná a sama
Stává se ze mě pomalu žárlivka

Napište i vy svůj Příběh!

Když je člověk zamilovaný, dává svému partnerovi přednost. To vytváří iluzi, že jsme stvořeni jen pro sebe a nic a nikdo nám nechybí. Ale po pár měsících takové období končí a ze zamilovanosti se začíná utvářet vážnější vztah. S tím ale přichází i návrat k původním zvykům. Tedy i ke kamarádům. A tak je důležité si uvědomit, že pokud s někým chci žít, budu se také setkávat s okolím svého partnera.

Kámen úrazu

Pokud se manželé či partneři spolu cítí dobře, rádi také spolu tráví společný volný čas. Je ale také zároveň přirozené, že každý z nich má potřebu být i s jinými lidmi. Kámen úrazu je ale v tom, že každý z partnerů má tuto potřebu různě intenzivní.

Proto je užitečné se vzájemně dobře poznat a o svých vzájemných potřebách vzájemně mluvit. Téma ostatních vztahů jak k rodičům partnera, tak k jeho bývalým protějškům či blízkým kamarádům je ve vztahu důležité.

Jaké si to uděláme, takové to budeme mít

Tím, že Petra neustále svého muže kritizuje za to, že dává přednost kamarádovi, vlastně říká „nejsem pro tebe dost důležitá“. Pokud o tomto problému partneři spolu nemluví, může se krize prohlubovat.

Ale totéž by si měli uvědomit i kritizovaní partneři. Není to totiž jen tak, že mají doma „semetriku“, měli by i oni budovat si vzájemný vztah tak, aby v něm bylo dobře oběma stranám. Tedy umět vyjádřit a obhájit svou potřebu i jiných vztahů a dát prostor partnerce, aby to mohla přijmout. To není vždycky snadné.

Je ale pravdou, že šťastná manželství z nebe nepadají a že jaké si to uděláme, takové to pak budeme mít.

owl

Přečtěte si také

Diskuse: Tři do páru: Patří – Nepatří?

Znám to

12.1.2010   |   14:17   |   od: Evča
Ten příběh moc dobře znám:-(
Dlouho mi trvalo, než jsem se smířila s manželovými kamarády. Na to, že manžel je již starší a má svoji rodinu, tak jeho kamarádi jsou vesměs mladí kluci, kteří chodí jen do hospody a na diskotéky. A manžel chodil s nimi, dokud se nám nenarodilo miminko.
Také tu byly chvíle, kdy se mnou nikam nešel, ale jakmile se ozval kamarád, že se jde na disko nebo na pivčo, tak to byl připraven za pět minut. Já to beru, že potřebuje také někoho jiného než jenom mne. Jen mě vždy zamrzí, že pro mne se nedokáže "tak rozkrájet" jako pro kamarády.
Ale nyní, co máme mimčo, tak už tak často nechodí. Snaží se být víc pro rodinu:-)
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 12. 1. 2010 14:18
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci