Nebezpečí, která na nás v zimě číhají

4.12.2018 00:00   |   Zdraví a krása
Zima je pro chodce i řidiče náročnějším a nebezpečnějším obdobím roku. Je více tma, chodci v tmavém oblečení nejsou vůbec vidět, chodníky i silnice jsou často namrzlé a kloužou...

bezpečnost

„Chodci by neměli podceňovat zejména reflexní prvky, které dokáží v mnoha případech předejít závažné dopravní nehodě. Stejně tak musí dávat větší pozor o to více během předvánočního shonu,“ říká Olga Boučková z oddělení Besip TSK.

Nejste vidět

Reflexní prvky jsou důležitým bezpečnostním doplňkem nejen pro děti. Mimo obec jsou pro všechny povinností, jejich nošením ale rozhodně nic nezkazíte ani ve městě. Naopak.

Pro řidiče je chodec v odlesku světel od mokré vozovky velmi špatně viditelný a snadno přehlédnutelný přes stále se špinící sklo. Nejvhodnější je reflexními prvky označit zejména konce rukávů, pas a oblast mezi kotníky a koleny. Vidět bychom měli být z jakéhokoliv úhlu.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nárok na odškodnění po zimním úrazu
Chráníte svůj majetek správně?
Děti vnímají svět jinak, nezapomínejte!

Nabídka reflexních prvků je dnes opravdu široká a na výběr je z reflexních pásků, odrazek, oblečení, batohů nebo nálepek.

Při pohybu po ulici či silnici by se chodec rozhodně neměl spoléhat pouze na reakce řidiče. Ve špatném počasí totiž ani v případě, že si chodce všimne včas, předejít tragické nehodě už nemusí být v jeho silách.

Ve vlastním zájmu si zapišme za uši dvě základní pravidla pro přecházení: chodec je povinen použít přechod pro chodce, podchod nebo nadchod vždy, když od něj není vzdálen více než 50 metrů.

V případě přechodu pro chodce na něj nesmí chodec vstupovat těsně před přijíždějící vozidlo, a zároveň na něm nemá přednost před tramvají a vozidly jedoucími s rozsvíceným modrým majákem.

Tam, kde není chodník, se chodí vždy vlevo proti směru přijíždějících vozidel a jednotlivě za sebou.

Nebezpeční společníci

Varující by měla pro všechny být listopadová tragédie ze středočeských Černošic. Na trati z Prahy do Plzně vlak srazil nezletilou dívku, která jej neviděla a neslyšela - vstoupila do trati se sluchátky na uších...

Mobily či sluchátka v uších omezují dva hlavní smysly, které by uživatele na případné nebezpečí upozornily – zrak a sluch, aby bezmyšlenkovitě nevstupoval do vozovky přímo před projíždějící vozidlo.

Ačkoliv žijeme v době moderních technologií a poslouchat hudbu, rádio či sledovat videa na sociálních sítích za chůze nám může zkrátit dlouhou chvíli, měli bychom hlavně dbát na své bezpečí.

Kdykoliv se proto pohybujeme ve vozovce či na přechodu, ale například také na cyklostezkách a dalších komunikacích, je důležité věnovat plnou pozornost provozu a mobilní telefon ani sluchátka nepoužívat.

Přednost na přechodech

Extrémně opatrní bychom jako chodci měli být zejména na přechodech pro chodce. Mokrá nebo zasněžená saduritová barva, která se na ně používá, velmi klouže a auto se na ní chová jako na ledu.

Rozhodně není dobré se spoléhat na to, že přijíždějící auto vždy zcela bezpečně zastaví a dá nám přednost. Pro jistotu, že nás přijíždějící řidič opravdu registruje, bychom s ním měli navázat oční kontakt, a teprve poté, až zcela zastaví, silnici bezpečně přejít.

„Důležité je také připomenout, že na přechodu pro chodce nemá chodec přednost před tramvají. Je to právě naopak – přednost má vždy tramvaj,“ dodává Olga Boučková z oddělení Besip TSK.

ozb, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nebezpečí, která na nás v zimě číhají

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci