Udělejte si zimní inventuru, než vyrazíte na lyže

2.12.2018 00:30   |   Wellness
Sedm z deseti českých rodin s dětmi vyráží každý rok alespoň jednou na lyže nebo snowboard, více než třetina pak jede minimálně čtyřikrát za zimu. Jestliže k patříte, je nejvyšší čas na zimní inventuru. Hlavně bezpečnost se totiž často podceňuje.

zima, hory

Zatímco v helmě pravidelně lyžuje nebo jezdí na snowboardu devět z deseti dětí, u rodičů je to pouze polovina. Třetina z nich dokonce helmu nikdy na hlavě neměla.

Podobné je to i s pravidelným servisem – lyže a snowboardy před sezónou do rukou odborníka svěřuje jen 54 rodin ze stovky. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla pojišťovna MetLife spolu s agenturou IPSOS.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jedeme na hory? Na chvilku se zamysleme
Na českých sjezdovkách přibývá úrazů hlavy
Co je dobré vědět před odjezdem na hory

Sjezdové lyžování se v České republice těší vysoké popularitě, na lyžích jezdí skoro dvě třetiny dospělých a téměř stejný počet dětí. Dalších 13 procent dospělých a 16 procent dětí jezdí na snowboardu, zhruba každý desátý střídá oba sporty.

Už ve třech letech

Většina rodičů podnikne s dětmi během zimní sezóny jeden až tři lyžařské výlety. Čtyři z deseti českých dětí začínají s lyžováním ještě před nástupem do první třídy, někteří (6%) dokonce dříve než ve třech letech.

Nejčastěji učí rodiče své děti lyžovat sami (44 %) nebo je svěřují do péče profesionálů v lyžařské škole (40 %). Vlastní lyžařské/snowboardové vybavení mají čtyři pětiny rodin, zbytek využívá služeb profesionálních půjčoven nebo si je půjčuje od příbuzných a přátel.

Na co před zimní dovolenou nezapomenout

Opalovací a ochranný krém. Odrazem od sněhu je působení slunečního záření mnohokrát znásobené. Přibalte si krém s vysokým UV filtrem, ale také s ochranou proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. A nezapomeňte také na kvalitní brýle.
Pravidelný servis vybavení. Svěřte lyže či snowboard před odjezdem odborníkům. Při seřizování jde opravdu o každý milimetr, který může způsobit vážné zranění.
Pravidla pohybu na sjezdovkách. Ověřte si vyhlášky týkající se bezpečnosti. V některých zemích je již nošení lyžařské helmy povinné nejen pro děti, ale i pro dospělé. Helma se někde vyžaduje i na jiné sporty, například na sáňkování.
Pojištění cestovní i úrazové. Než vyrazíte do zahraničí, ale i na české kopce, určitě stojí za to zkontrolovat aktuálnost vašich pojistek, popřípadě se ještě připojistit.

Každé desáté mělo úraz

S radovánkami na sjezdovce však bohužel souvisí také zvýšené riziko úrazů. Nejčastějšími příčinami jsou nezvládnutí kontroly nad jízdou a srážky, ať už s pevným objektem (strom/sloup) nebo jiným lyžařem.

Úraz na lyžích nebo snowboardu už dle zjištění MetLife zažilo u nás každé desáté dítě. Mezi nejčastějšími lyžařskými úrazy jsou zlomeniny horních a dolních končetin, poranění kloubů, vyražené zuby a časté jsou také úrazy hlavy.

Právě úrazy hlavy bývají nejvážnější. K řadě z nich by přitom vůbec nemuselo dojít, nebo mohly mít menší následky, kdyby lyžaři používali helmy. Data z průzkumu ukazují, že zatímco téměř devět z deseti dětí helmy pravidelně nosí, rodiče jejich používání často zanedbávají.

Helma je pravidelnou součástí lyžařské či snowboardové výstroje pouze poloviny rodičů a plná třetina ji nikdy na hlavě neměla.

Stejně se podceňuje pravidelný předsezónní servis lyží a snowboardů – každý rok lyže a snowboardy celé rodiny dle svých slov vozí do servisu jen polovina lidí. Pětina rodičů dává pravidelně servisovat vybavení pouze dětem a další pětina je do servisu nedává vůbec.

Pojištění není luxus

Málokdo už dnes naštěstí vyjede lyžovat do zahraničí bez kvalitního cestovního pojištění a pojištění odpovědnosti, která pokrývají případné náklady na lékařské ošetření v cizině a náklady na zaplacení škody. Na úrazové pojištění však lidí často zapomínají.

Ti, kteří lyžují v zahraničí, spoléhají právě na cestovní pojištění, lyžaři v tuzemsku pak na domácí zdravotní pojištění. Na další náklady, které mohou přijít po lékařském ošetření úrazu či propuštění z nemocnice, už myslí jen tři z pěti lyžařů.

Správně nastavené úrazové pojištění přitom převezme starosti spojené s léčebnými výdaji, ať už se jedná o léčebné a rehabilitační pomůcky, úhradu nadstandardní léčby a rehabilitace, ušlý příjem nebo náklady na hlídání dětí. Celkové náklady na léčbu vážnějších úrazů se mohou vyšplhat do desítek tisíc korun, u úrazů s trvalými následky až do statisíců.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Udělejte si zimní inventuru, než vyrazíte na lyže

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci