Topná sezona začala. Rosí se vám okna?

3.10.2018 00:00   |   Bydlení
S venkovním ochlazením a začátkem topné sezóny se tradičně začínají rosit okna. Jde jen o kosmetickou vadu, nebo závažný problém? Odpověď je nasnadě, všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

větrání, okna

Kondenzace, nebo chcete-li rosení, vznikne tehdy, když se teplý a vlhký vzduch střetne s chladnějším povrchem. V případě oken může být příčin hned několik. Ale ve valné většině případů nejsou na vině okna samotná, jako spíš způsob jejich užívání.

Odkud se bere

Abyste mohli s kondenzací účinně bojovat, musíte nejprve zjistit, kde vzniká.

Rosení okenních skel z vnější strany je signálem, že okna mají vynikající tepelněizolační vlastnosti. Venkovní sklo se v danou chvíli ochlazuje víc, než je teplota okolí, a neohřívá se prostupem tepla z vnitřku ven. Nejedná se tedy o závadu, ale o přirozený jev.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Nezapomínáte na větrání? Zachraňuje vám zdraví!
Jak snížit spotřebu energií na vytápění
Zima nahrává plísním, jak s nimi zatočit?

Rosení v meziskelním prostoru znamená, že tento prostor není hermeticky uzavřen, jak by měl správně být, a vniká tam vzduch. Každopádně se jedná o závadu na okně, kterou v případě, že jste sklo nebo rámeček nepoškodili sami, ihned reklamujte.

Rosení rámu ve funkční spáře nebo z vnitřní strany může mít více příčin. Například špatně provedeným napojením okna na ostění, kde chybí tepelná izolace a tvoří se tepelné mosty. Rám se tak ochlazuje a teplý vzduch uvnitř místnosti na něm kondenzuje.

Skutečný původ rosení musí odhalit a řešit odborník, který by měl ověřit správnost postupu instalace oken oproti projektu a posoudit, zda okna nejsou pokřivená apod. Pokud by kondenzát uvnitř rámu zamrzl, může dojít i k poškození těsnění okna.

Rosení okenních skel z vnitřní strany bývá nejčastějším problémem. Na svědomí ho může mít nízká vnitřní povrchová teplota skla a vysoká vlhkost v bytě. U nových oken by k povrchové kondenzaci docházet nemělo. Pokud ano, zamyslete se nad způsobem užívání vnitřního prostoru a nad dodržováním zásad správného větrání.

Pozor na vlhkost

Nejčastější příčinou rosení oken z vnitřní strany je vysoká vlhkost v místnosti. Při koupání či sprchování byste měli mít zavřené dveře do koupelny, aby se pára zbytečně nešířila po domácnosti, a rámy oken sušit a případně dezinfikovat. Vlhkost zvyšuje také vaření, sušení prádla, množství pokojových rostlin atp.

Aby vzduch mohl správně cirkulovat, zdroj tepla by měl být umístěn vždy pod oknem nebo v jeho těsné blízkosti. Pozor na závěsy a žaluzie.

Vnitřní žaluzie omezují pohyb vzduchu po skle a mohou vznikat tzv. studené kapsy, v nichž dochází ke kondenzaci. V chladných dnech proto raději žaluzie vytahujte.

Vlhkost v interiéru má zásadní vliv na kvalitu vašeho zdraví. Přestože hygienické normy tolerují vlhkost v interiéru mezi 30 a 70 %, ideální je 40 %. Dlouhodobá vlhkost vyšší než 50 % už může vyvolávat určité zdravotní komplikace způsobené nadměrným množením bakterií a roztočů nebo růstem plísní.

Je třeba si uvědomit i další fyzikální jev, tzv. entalpie. Vzduch nasycený vodními párami totiž potřebuje ke svému ohřátí výrazně vyšší teplotu než vzduch sušší. Rozdíl potřeby tepla při vytápění místnosti s 45% vlhkostí a 70% vlhkostí může být vyšší i o celou pětinu.

Pokud vlhkost naopak klesne výrazně pod 40 %, subjektivně se při stejné teplotě cítíme chladněji, vysychají nám sliznice, v prostředí vzrůstá prašnost a také tvorba statické elektřiny.

Vysoká škola větrání

Nežádoucí vlhkosti v interiéru tedy zabráníte správným větráním. Vhodný způsob větrání budovy by měl být součástí jejího projektu, neměl by jím být pověřován dodavatel oken.

Slyšeli jste už pojmy jako štěrbinové větrání, nárazové nebo příčná ventilace?

Štěrbinová ventilace je lidově řečeno „ventilačka“, kdy okno pootevřete na úzkou štěrbinu. Pro dlouhé větrání však odborníci tento způsob nedoporučují, protože dochází k výraznému ochlazení okenního ostění a vzrůstá nebezpeční vzniku kondenzační vody, tedy tvoření plísní.

Při nárazovém větrání je třeba na krátkou chvíli (4–10 minut) otevřít okno dokořán. Dojde k rychlé výměně vzduchu při minimálních energetických ztrátách.

A příčná ventilace je v podstatě průvan, kdy téměř na okamžik (2–4 minuty) otevřete dokořán nejen všechna okna, ale i dveře a průvan vymění veškerý vzduch v prostoru. Tento způsob ventilace je neúčinnější, nestihnou se ochladit stěny a větrat by se mělo několikrát za den.

Přestože je valná většina oken vybavena tzv. mikroventilací, tento způsob výměny vzduchu odborníci nedoporučují. Nízká průvzdušnost nezajistí potřebnou výměnu vzduchu v interiéru, ve funkční spáře může vzniknout kondenzát nebo namrzat těsnění.

Při otevřené mikroventilaci se navíc snižuje zvukotěsnost okna a, co je podstatné, sníží se celková bezpečnost. V případě vloupání skrz okno v pozici mikroventilace nemáte u pojišťovny šanci na pojistné plnění.

Kvalitními okny proti kondenzaci

Při výběru nových oken dejte přednost kvalitním okenním rámům a zasklení s vyšší tepelnou izolací. Dvojskla jsou ke kondenzaci náchylnější než trojskla, která mají výrazně vyšší vnitřní povrchovou teplotu.

Pamatujte si, že čím nižší prostupy tepla (u oken uváděné hodnoty Uw ,Uf, Ug), tím menší riziko rosení oken. A totéž platí pro použité komponenty jako distanční rámečky, meziskelní plyn atd.

Zejména pro povrchovou teplotu skel má distanční rámeček použitý mezi skly velký význam. Při použití staršího typu hliníkového rámečku je povrchová teplota na styku rámu a zasklení přibližně o čtyři stupně nižší než v případě použití plastového distančního rámečku.

Obecně lze doporučit okenní profily, které umožňují větší hloubku zasklení. Standardem je zapuštění skla kolem 15 mm, kvalitnější systémy počítají se zapuštěním skla do 20–25 mm.

SystémyPrestige a Eforte od společnosti Inoutic mají hloubku drážky na zasklení 25 mm, což znamená, že sklo je osazeno v hloubce cca 20 mm, rozdíl tvoří tzv. distanční podložka.

ozt, ZenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Topná sezona začala. Rosí se vám okna?

Doporučení

6.2.2020   |   14:56   |   od: Tereza
je velmi dobré zvážit jak v domácnosti topit. Pokud bydlíte v domě určitě je to lepší krbem, například z HT-design.cz jsou velmi kvalitní nebo zda topíte klasickými radiátory. A na druhé straně je moudré zvážit vlhkost v bytě a jak moc vám těsní okna.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 6. 2. 2020 14:56
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci