Od bolesti zad uleví i správné vstávání z postele

30.5.2018 00:00   |   Wellness
VIDEO – Nemoci zad a páteře, včetně té krční, dlouhodobě trápí více než třetinu Čechů. Účinnou prevencí před bolestí beder a kříže přitom může být už správné ranní vstávání.

bolesti zad

Když se naposledy (2014) plošně zjišťoval zdravotní stav populace,  patřily nemoci páteře a zad (21,9 %) a nemoci krční páteře (13,1 %) vůbec k nejčastějším onemocněním Čechů ve věku 25 až 64 let.

Přes dvě třetiny sledovaných tyto problémy označilo jako částečně až zcela omezující.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak se při letních sportech vyhnout bolestem zad
Běháte správně? Jinak si můžete ošklivě ublížit
Kdo nemůže běhat, měl by pro zdraví chodit

„Lidé si způsobují bolest převážně špatným několikahodinovým sezením u pracovních stolů. Nesprávné držení těla s vysunutou bradou dopředu, hrbením nebo choulením se do židle vyvolává největší zápřah právě na bedra a krční páteř,“ vysvětlila hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky Iva Bílková.

Noha přes nohu - to si odpusťte

„Velmi špatný a bohužel také častý, zejména u žen, je sed s nohou přes nohu, který způsobuje posun v křížokyčelních kloubech a v konečném důsledku špatné postavení pánve, a tím i celé páteře,“ dodává Iva Bílková.

Podle ní je každé, i malé, protažení vsedě nebo vestoje přínosem. Občasné bolesti beder a krční páteře jsou prvními signály, které při delším ignorování přechází v problém. Například v podobě posunu obratle nebo výhřezu  ploténky.

Následující cviky lze cvičit preventivně ráno a večer nebo kdykoli během dne jako první pomoc při pocitu bolesti. Pokud už vás záda bolí, přerušujte dlouhé sezení a protahujte se pravidelně, nejlépe každou jednu až dvě hodiny.

„Zabráníte tak svalovému přetížení a vleklým problémům. Čím déle necháte bolavá záda být, tím déle bude trvat jejich regenerace,“ varovala Iva Bílková.

1. Jak se správně posadit na posteli

Na správné držení těla bychom měli dbát už od probuzení. Každodenním správným posazením na posteli působíme preventivně proti nepříjemným bolestem páteře.

Video

„Každý by se ho měl naučit jako zažitý pohybový stereotyp, zejména pokud už ho bedra akutně bolí,“ poradila fyzioterapeutka.

V lehu na zádech pokrčte nohy v kolenou. Přetočte se na levý bok. Spusťte nohy z postele a zároveň se pomocí zapření o pravou ruku a levé předloktí posaďte.

2. Záklon vestoje při bolestech bederní páteře

Cviky na protažení zad by měly jít spíše do záklonu a úklonu než do předklonu, ke kterému páteř shrbeného člověka tíhne celý den.

Video

Výbornou technikou proti akutní blokádě kolem beder je snadný záklon v oblasti bederní páteře. Cvik se provádí vestoje s dlaněmi opřenými o bedra a prsty směřujícími dolů k hýždím.

„V této poloze je třeba co nejvíce zaklonit svůj trup včetně hlavy dozadu,“ popsala Iva Bílková.

3. Protažení svalů okolo páteře

K protažení malých hlubokých svalů v okolí páteře jsou vhodné úklony hlavy vykreslující ležatou osmičku nebo do stran se snahou vytáhnout se nahoru za mírně nakloněnou hlavou.

Video

Cvik se provádí s jednou rukou pod stehnem, druhá ruka je přiložena přes hlavu na protilehlé ucho – úklon k rameni. Během setrvání v úklonu na levé straně směřuje zrak s nádechem doprava nahoru, s výdechem naopak doleva dolů.

Opakuje se dvakrát a stejným způsobem cvik pokračuje s obličejem stočeným od ramene k podlaze.

„Dalšími jednoduchými cviky, které ulevují při dlouhém sedu a bolesti zad, jsou jednoduché spojení dlaní za zády, kdy stále držíme vzpřímený sed bez prohnutí zad a odlepení sedacích kostí od podložky, nebo kroužení celých paží vestoje na jednu a druhou stranu,“ dodala Iva Bílková.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Od bolesti zad uleví i správné vstávání z postele

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci