Dostaňte se po zimě zpátky do formy. Začněte právě teď!

28.3.2018 00:00   |   Wellness
Chladné počasí, nikomu se ven příliš nechce a vaše těžce vybudovaná fyzická kondice je po zimních měsících ta tam? Nezoufejte. Už je tu jaro a cesta zpět je možná snazší, než byste čekali.

běhání

Ve spolupráci s běžeckým centrem Running Mall vám přinášíme několik tipů, jak se dostat do formy, ať už běháním, nebo jinými sporty.

Začněte pomalu

Nemá cenu nic přehánět. Pokud jste přes zimu nesportovali vůbec, nebo jste aktivitu zásadně omezili, určitě netlačte na pilu.

„Začít je třeba postupně. První týden vám stačí klidně dva tréninky v méně intenzivním tempu,“ radí RunCzech trenér Martin Levý. „Ať už jde o běhání, kruhový trénink, nebo třeba plavání, nezanedbávejte rozcvičku a závěrečné protažení. Tělo vám poděkuje,“ dodává.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Běháte správně? Můžete si ošklivě ublížit
Kdo nemůže běhat, měl by pro zdraví chodit
Jan Pirk: Desatero, jak zůstat fit v každém věku

Zkuste si na trénink vyhradit přesné místo ve vašem diáři. Pokud s ním budete počítat dopředu, méně snadno se mu vyhnete a hůře se vám budou hledat výmluvy.

Nastavte si cíle, kterým se nevyhnete

Máte problémy s motivací a dodržováním plánů? Zkuste si nastavit cíle, které mají pevné datum. Chcete se dostat do kondice, shodit pár kil nebo překonat sám sebe?

Pokud jste se rozhodli pro běhání, nebo se k němu po zimní pauze vracíte, přihlaste se na závod. Nevyhnutelnost tohoto cíle vám nedovolí s tréninkem přestat nebo polevit a vy tak snadněji dosáhnete svých předsevzetí.

Navíc, co je lepší pocit než dříve nepřekonaná hranice, ať už je to 5 nebo 10 kilometrů, nebo klidně půlmaraton. Pokud ale nejste z představy, že byste měli závodit sami za sebe, nadšení, domluvte se s přáteli a běžte štafetu.

Nemusíte ani běhat příliš, O2 Pražská štafeta, která se koná v červnu je jen na 4x5 kilometrů. Nejen že tak můžete zorganizovat společné tréninky, ale i výsledný úspěch můžete sdílet se svými nejbližšími.

Nezdravou stravu nepřecvičíte

Spolu s příchodem jara je vhodné se zaměřit i na zdravou stravu. Tu totiž „nepřecvičíte“. I když budete trénovat pravidelně, pokud se budete nadměrně stravovat ve fast foodech a neomezíte sladkosti, vaše sportovní snažení může být zbytečné.

Dostatek bílkovin a zdravých sacharidů, jako jsou například rýže, brambory nebo ovoce může podpořit i vaši regeneraci.

„Stejně jako zdravá strava vás na další trénink připraví i dostatek spánku. Abyste se necítili unaveně a vaše tělo si odpočinulo, bude pro vás 7 až 8 hodin nezbytné minimum,“ vysvětluje Martin Levý.

Trénink vás musí bavit

Nebaví vás stále dokola ta samá aktivita? Nevadí. Běh můžete prokládat jógou, funkčními tréninky nebo jakýmikoliv jinými sporty. Důležité je, aby vás cvičení a trénink bavil a abyste se na něj těšili, místo toho, aby ve vás fyzická aktivita budila odpor.

Určitá variabilita může být příjemnou součástí vašeho cvičení a zároveň tak připravíte celé vaše tělo. Pokud totiž intenzivněji běháte, je třeba se zaměřit i na posílení středu těla nebo důkladné protažení, aby vás netrápily zdravotní potíže.

V zásadě je ale základem trpělivost. Výsledky se nedostaví hned, ale smysluplným tréninkem, u kterého vydržíte.

A když třeba rozbolí kolena?

Bolest kolen po běhu může mít různé příčiny. Možná jste byl/a jen nerozcvičený/á a neprotažený/á a vaše ztuhlé tkáně se přetížily a to i tak, že mohly vzniknout mikrotraumata.

Při běžeckém došlapu se musí naše tělo vyrovnat s tlakem, který je 2-3x vyšší než je naše hmotnost, takže došlap na tvrdý povrch není při běhu pro naše klouby a vazy úplně ideální.

„Pokud je to možné, snažte se spíše běhat na měkčím povrchu např. na atletických dráhách či v lese, než po asfaltových silnicích,“ radí primářka Rehabilitačního ústavu MUDr. Michaela Tomanová.

„Běhání by se také měli úplně vyhnout lidé bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor také na posilování a běh při počínající artróze. Kloubní chrupavka totiž není schopná regenerace a hrozí zde rychlejší rozvoj artrózy,“ dodává primářka.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Dostaňte se po zimě zpátky do formy. Začněte právě teď!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci