Běháte správně? Při běhu si můžete ošklivě ublížit

7.6.2017 00:00   |   Wellness
Přibližně čtyři lidé z deseti se u nás věnují běhání. Přináší jim to pravidelný přísun endorfinů, hormonů štěstí, na kterých se běžci stávají vyloženě závislými.

běhání

Jde navíc o skvělý způsob, jak snížit hmotnost a stát se štíhlejším a fit. Ze všech jeho benefitů však budete těžit pouze tehdy, pokud běháte správně.

Špatný běžecký styl může totiž namísto fyzických přínosů způsobit řadu bolestí – bolest kloubů, svalů, dalších namožení a úrazů. Správný styl je základním předpokladem zdravého běhání.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Začínáte běhat? Vyvarujte se častých chyb
Kdo nemůže běhat, měl by pro zdraví chodit
Jan Pirk: Desatero, jak zůstat fit v každém věku

Mezi nejčastější chyby běžců patří špatně umístěné těžiště, předklon, záklon, přední noha příliš vpředu a špatná práce rukou. Těžiště těla má být umístěné v přední části hrudníku.

Jak správně běhat

Neběháme tedy vzpřímení, ale v lehkém předklonu. Hlava však zůstává v jedné ose s kotníkem, kyčlí, ramenem a krkem a oči směřují před sebe. Odrazová noha pak musí směřovat za dané těžiště.

Místo, kam noha při odrazu dopadá, pak ovlivňuje rychlost běhu. Ruce držíme v pravém úhlu a pohybujeme pouze ramenním kloubem směrem dopředu a dozadu.

„Kromě běžeckého stylu způsobuje mnohá běžecká zranění například i nadměrná zátěž nebo překračování vlastních limitů,“ upozorňuje fyzioterapeutka Tereza Svobodová.

Pozor na přecenění sil

„Obvyklou chybou začátečníků je, že běhají příliš často nebo příliš daleko dřív, než získají dobrou kondici. Pokročilí zase neúměrně prodlužují vzdálenost nebo rychlost, volí zbytečně drsný terén, nebo běhají za jakéhokoliv počasí,“ dodává Svobodová.

Nejnáchylnější ke zraněním jsou kyčle, kolena, nohy a chodidla, protože při běhu vykonávají většinu práce. Mohou se však objevit i problémy se zády, když ruce vytáčíme do stran a přetěžujeme tím bederní, lopatkové a trapézové svaly.

Nejen při běhu, ale i u dalších druhů sportu, jako je například jízda na kolečkových bruslích, cyklistika, volejbal či florbal, je nutné dbát na dostatečný strečink. A to jak před samotným sportovním výkonem, tak i po něm.

Benefity pravidelné pohybové aktivity jsou prokazatelné, je však nutné mít na paměti, že pro zdraví a fyzickou kondici je klíčová také dobrá pohyblivost kloubů a pravidelná protahovací cvičení.

Dobře se rozcvičte

Strečink přispívá k prevenci zranění, snižuje bolesti svalů a zlepšuje výkonnost ve všech pohybových činnostech. A to platí jak pro profesionály, tak pro rekreační sportovce.

I přes dodržování preventivních zásad strečinku může při sportu dojít ke zranění. V takovém případě může být lékem první pomoci například Ibalgin Duo Effect.

Díky obsahu léčivé látky ibuprofen je vhodný k léčbě poúrazových stavů a následků sportovních úrazů, jako jsou zhmoždění, podvrtnutí kloubů, otoky či poranění měkkých částí kloubů. Kromě tlumení bolesti působí i protizánětlivě.

Při velké bolesti či déletrvajících obtížích ale neváhejte a navštivte ortopeda.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Běháte správně? Při běhu si můžete ošklivě ublížit

Zajímavé

8.6.2017   |   15:46   |   od: Krpa
Zajímavý článek!
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 8. 6. 2017 15:46
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci