Nemáte na sebe čas? Pak nezvládáte budovat vztahy!

21.10.2020 00:00   |   Sex a vztahy
Věty Nemám čas, To se nedá stihnout zaznívají v českých domácnostech čím dál častěji. Rodiče těžko hledají čas pro své děti i pro sebe navzájem.

nemame na sebe čas

Jak upozorňuje Rodinný svaz ČR mezinárodní srovnání ukazuje, že české matky dětí ve věku od 6 do 14 let pracují mnohem více, než matky v drtivé většině zemí OECD. Jedinou zemí, kde je situace horší, je Mexiko.

Svým pracovním vytížením české matky o několik pracovních hodin denně hravě předčí Spojené státy, Švýcarsko či Velkou Británii. Více než polovina rodičů školáků v České republice není spokojena s množstvím času, které svým dětem věnuje.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Pečujete o vztah, nebo se necháte opečovávat?
Má být televize součástí dětského pokojíčku?
Češi se do svatby nehrnou, ale rozvádět se nebojí

„A jen třetina rodičů je spokojena s množstvím času, který věnuje svému partnerovi nebo partnerce. To se samozřejmě negativně promítá na jejich vzájemných vztazích,” říká Marie Oujezdská za Rodinný svaz ČR.

Podle studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí z roku 2017, která zkoumala rodiny ve střední fázi (tj. s dětmi školního věku a s dětmi dospívajícími), dokonce téměř třetina žen uvedla, že se nevěnuje žádným společným aktivitám s partnerem.

Skutek utek

Psycholog Jeroným Klimeš říká, že společnost je nastavena antipopulačně.

„O rodině se pěkně mluví, ale skutek utek. Prakticky neexistují poloviční úvazky. Těhotné ženy nebo ženy po mateřské jsou pro firmy „malou tragédií“. Dvouleté děti pak ráno putují do školek, kde si je rodiče vyzvedávají po 17. hodině,“ popisuje neradostnou situaci.

Kvalitní rodinné zázemí buduje přitom u dětí citovou stabilitu. Bohužel dětí, které si z rodiny odnáší stigma osamocení, je spousta.

„V současné době se rodina, i když se po práci a škole setká doma, rozpadá na solitéry. Hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích. Večer by se měli lidé věnovat rodině a tento čas by pro ně měl být posvátný,“ říká Jeroným Klimeš.

Zkrácený úvazek?

Situaci by podle opakovaných šetření mezi matkami malých dětí značně prospěly zkrácené úvazky, které by ženám umožnily si čas pro rodinu a pro zaměstnavatele jasně naplánovat a oddělit. Největší zájem o tuto formu práce mají matky s vyšším vzděláním.

„V nabídce práce na zkrácený úvazek však Česká republika za vyspělými zeměmi značně pokulhává. Zaměstnavatelé si stěžují na administrativní a ekonomickou zátěž, která nabídku částečných úvazků omezuje,” doplňuje Oujezdská.

A jde to!

Jednou z mála firem, která přeje zkráceným úvazkům, je výtahářská firma OTIS. Zkrácené pracovní úvazky začali zavádět přibližně před pěti lety, kdy ve firmě odešlo na mateřskou hodně maminek a chtěly se po dvou letech postupně vracet.

„Postupně jsme nacházeli pozice, u kterých bylo možné pracovat pět nebo šest hodin denně, například strategický nákupčí nebo zákaznický servis. Na zkrácený úvazek u nás pracuje i konstruktérka a manažerka,” komentuje Olga Zápecová, HR manažerka  firmy OTIS.

Otevřenost a vstřícnost firmy oceňují zaměstnanci loajalitou. Takových firem je však podle odborníků na rodinou politiku jako šafránu.

Jen hodina nestačí

Pokud spolu rodiny netráví čas, děti se nemají od koho učit. Nemohou odkoukat, jak na co rodiče reagují, jak se baví a chovají, necítí se v bezpečí, které jim přítomnost rodiče doma skýtá.

„Výchovu potomků nelze zhustit do hodiny denně. Čas dává prostor pro budování vztahů. Pokud tento čas není, hrozí velké nebezpečí, že se členové rodiny pořádně nepoznají,” dodává Marie Oujezdská.

ots, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nemáte na sebe čas? Pak nezvládáte budovat vztahy!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci