Školačka má vážný vztah. Je to dobře?

26.5.2009 00:00   |   Děti
Podle posledních sexuologických průzkumů se nejmladší generace nechová příliš jinak, než jejich rodiče a prarodiče. Se sexem začíná většinou kolem 18 roku života, při milování je celkem zodpovědná. Je ale v pořádku, když „má vztah se vším všudy“ patnáctiletá žačka ZŠ?

Školačka má vážný vztah. Je to dobře?
AnketaOd kdy by měla dívka celkově žít (není tím myšlen jen sex) jako žena?

Alena se přes internet seznámila s Mirkem. Jí je 15 a jemu 22 let. Zamilovali se velmi rychle a bouřlivě. Alena měla pocit, že bez Mirka už nechce být ani chvilku. Pověsila se na něj a jemu to dělalo dobře. Až sem by bylo vše celkem pochopitelné. Už méně obvyklé je, že matka dceři dovolila, aby se Mirek nastěhoval k nim domů.

Žijí jako manželé

Rodina se dvěma ještě mladšími sourozenci přihlíží spokojeně tomu, jak jejich školačka žije plnohodnotným vztahem. Kromě doby strávené ve škole je neustále se svým o sedm let starším chlapcem. Odepsala své vrstevníky, intenzivně se maluje a snaží se vypadat starší. Místo bláznivých dobrodružství s kamarádkami sedí s přítelem doma, nebo s ním jede jeho vozem na výlet, jde do kina, nakupovat něco k večeři.


• MŮŽE VÁS ZAJÍMAT:  Vztah v 15 = předčasná dospělost?

Postoj Aleny je naprosto pochopitelný. Zamilovala se do kluka, který už není žádné tele. Vzhlíží k němu, protože toho tolik ví, vždyť studuje vejšku. Má auto, umí se o všechno postarat. A navíc – spolužačky koukají s těžko potlačovanou závistí.

Je tvárná a matka ji nechá

Také Mirek je nadmíru spokojený. Alena je hezká, zbožňuje ho, konečně ho někdo bere za téměř neomylného a skvělého dospělého chlapa. Dělá mu dobře, když jí může věci vysvětlovat, poučovat ji, formovat ji podle svého.

Maminka Alenky je rovněž spokojená. Dcera si našla solidní známost, má je doma pod kontrolou a navíc, pokud jim vztah vydrží, bude to pro dceru terno. Tento přítel ji jistě dobře zajistí. Jako vysokoškolák najde slušné zaměstnání, uživí rodinu. Co víc by si matka mohla pro dceru přát.

Všechno v pořádku?

Pod vlivem televize a různých časopisů se mladé dívky často snaží podobat hrdinkám, kterými se to v nich jen hemží. Být zamilovaná, prožívat šťastné i nešťastné lásky patří k životu a k teenagerovskému věku zejména. Ale žít už v patnácti jako dospělá žena?  O co všechno se taková dívka ochuzuje!

Podle psychologů to může mít dokonce velký vliv na její další život. Předčasná dospělost se jí vrátí jako bumerang. Projevit se to v budoucnu může nedostatečným sebevědomím, nesamostatností, pocitem osamocení. Může tomít i vliv na pozdější schopnost navazovat další vztah.

Láska je láska

Co tedy dělat, když lásku nelze zakázat? Rodiče by měli dát najevo, že vztah svého dítěte berou vážně, a tedy také zodpovědně. Je třeba si stanovit hranice, promluvit s dcerou otevřeně. Upozornit ji na to, že „hrou na maminku a tatínka“ se ochuzuje o všechny ty krásné a napínavé chvilky vzájemného objevování, těšení se jeden na druhého. Rodiče by také měli odolat pokušení, mít „páreček“ pod kontrolou pěkně doma. Ať se scházejí, ale patnáctiletá dcera by měla chodit spát domů sama a v předem dohodnutou dobu.

Lada Mašková


Co si o tomto tématu myslíte vy? Pošlete nám své zkušenosti a příběhy.

Přečtěte si také


Diskuse: Školačka má vážný vztah. Je to dobře?

RE:

4.6.2009   |   01:27   |   od: Gretka
V jinych kulturach se take provadi divkam po menstruaci obrizka, nesmi sami na ulici, vzdelavat se a tak podobne. Chcete to snad tady?

Clanek ale nebyl o...

4.6.2009   |   01:25   |   od: Gretka
Bozinku, ten clanek se pta na neco jineho nez na to kolik vam doma nadelal deti ten vas a podobne, v kolika jste se vy s nekym poprve vychrapali a podobne. Ono co jako vztah nema vyit nevyjde at je vam nact nebo sat... Temer vsechny tu pisete zda vhodne ci nevhodne z ohledem na sve zkusenosti, jsem zvedava zda dokazete jednou u svych deti, pokud budou mit takto brzy vztah prekrocit vlastni stin, u nekterych to vypada na cokoliv jineho

jiný kraj ...

30.5.2009   |   18:31   |   od: Yana
V jiných kulturách se 15leté dívky běžně již vdávají a zakládají i rodiny.... to jen tady převládá názor, že si dívka musí prvně "něco užít" a poznat svět nebo více mužů, než se rozhodne pro toho jednoho.

Proč ne?

29.5.2009   |   13:02   |   od: Ivana
A je to opravdu "vážný vztah"? Děvče toho přítele prostě miluje, a tak spolu bydlí. O vážném vztahu se dá mluvit ve chvíli, kdy by spolu na zítra plánovali děti nebo svatbu. Jako matka stejně starých potomků říkám: dokud nefetujou, nekradou, nebere je sebepoškozování, nebo nejsou nějak jinak divní, tak ať prostě spolu jsou. Když se tomu budu snažit zabránit, akorát dceru naštvu a ztratím z přátelského a nenápadného dohledu. Buď spolu v budoucnu zůstanou, nebo ne. Hlavně z toho nedělejte paniku a nemluvte jí do toho. Když se vás bude chtít na něco zeptat, nebo se s něčím svěřit, tak to určitě udělá.

RE:

28.5.2009   |   20:59   |   od: Verča
No, já myslím, žes měla docela štěstí a jste spíš výjimka, která potvrzuje pravidlo. Přeju ti to a taky trochu závidím. Já jsem udělala skoro totéž, jenom o rok a půl později a nevyvedlo se nám to. A dlocela dlouho trvalo, než jsem se odhodlala jít do dalšího vztahu.
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 7 příspěvků.
poslední příspěvek: 4. 6. 2009 1:27
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci