Jak vyzrát na střevní chřipku

9.5.2017 00:00   |   Zdraví a krása
Bolest břicha, zvracení a průjem. Odborný slovník při těchto příznacích hovoří o gastroenteritidě, běžní lidé mají také jasno -  střevní chřipka.

prujem

Její původ nemusí spočívat jen v nevhodné konzumaci jídla, ale také ve virové nebo bakteriální nákaze. Gastroenteritida nejvíce ohrožuje malé děti a starší osoby, její rozpoznání a léčba by proto měla probíhat podle několika základních pravidel.

„Gastroenteritida je název pro zánětlivé stavy různého původu, postihující trávicí trakt,“ vysvětluje MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Průjem má u nás ročně přes 150 000 dětí!
Zažívací potíže na cestách
Mami, bolí mě bříško!

„Prvotní je průjem bývá doprovázen horečkou, zvracením a bolestmi břicha. Původci mohou být viry, bakterie, toxiny či paraziti. Průjem ale může být i neinfekční, mnohdy kvůli kontaminaci potravin bakteriemi při nevhodné tepelné úpravě nebo uchovávání,“ dodává lékařka.

Nakazit se střevní chřipkou lze ale i jednoduše od někoho, kdo je již nemocný. „Rozsah škod“ závisí na síle imunitního systému, jedná se však jen o krátkodobé, i když nepříjemné onemocnění. Gastroenteritida většinou odezní během tří dnů.

Dieta a pitný režim

„Původce onemocnění se určuje kultivací stolice, průkazem virových antigenů či mikroskopickým vyšetřením stolice ke stanovení, zda obsahuje vajíčka parazitů,“ říká MUDr. Šimková.

Střevní chřipka je nebezpečná obzvlášť u dětí a starších osob, které průjmem a zvracením snadněji ztrácí tekutiny a mívají potíže s rehydratací. Právě nechuť doplňovat tekutiny je u dětí varovným signálem dehydratace.

Jak na střevní chřipku
1. Konzumujte vhodně tepelně upravená jídla, obzvlášť v teplém počasí.
2. Nepodceňujte střevní chřipku u dětí a starších osob.
3. Užívejte přípravky, které nezatíží váš organismus.
4. Při léčbě dodržujte dietní opatření a vhodný pitný režim.
5. Pokud příznaky gastroenteritidy po pár dnech neodezní, jděte k lékaři.

V takových případech je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Více ohroženy gastroenteritidou jsou také osoby s jiným chronickým onemocněním nebo se sníženou imunitou.

Po zjištění symptomů a stanovení diagnózy by lékař měl pacientovi doporučit vhodnou léčbu. Jejími hlavními zásadami jsou včasná a dostatečná rehydratace, úprava vnitřního prostředí a dodržení dietního režimu.

Jíl pomůže všem

Pro všechny typy průjmových onemocnění a pro všechny věkové skupiny pacientů včetně kojenců je vhodným léčebným prostředkem Sorbecta. Jde o vysoce čištěný jíl, který je schopen speciálním mechanismem chránit střevní sliznici proti škodlivým látkám.

„Ze střeva se nevstřebává, neurychluje střevní peristaltiku a vylučuje se stolicí, nikoliv játry a ledvinami,“ dodává primářka. Sorbecta je tedy vhodná také v případech, kdy střevní chřipka postupně postihne celou rodinu.

Jde o rozpustný prášek s banánovou příchutí, který lze konzumovat rozpuštěný ve vodě nebo v polotekuté stravě.

Klid a čas na léčbu

Při léčbě střevní chřipky je rovněž důležité „naordinovat“ si klidový režim a vhodná hygienická opatření v domácnosti. Dětem je nejlépe doma v posteli, ideálně v přítmí, kde by si měly před návratem do školy dostatečně odpočinout, načerpat síly a počkat, dokud nemoc zcela neodezní.

Pokud nemají chuť k jídlu, je zbytečné je nutit. S jídlem je poté nutné začít pozvolna, po malých porcích, a vyhýbat se živočišným potravinám, jako je maso, vejce nebo mléčné výrobky.

K pití je vhodný neslazený nebo jen mírně slazený čaj, a to po alespoň zpočátku po malých doušcích, aby jej tělo dokázalo přijmout.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Jak vyzrát na střevní chřipku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci