Předmanželská smlouva? Vyplatí se, ale nikoliv každému

6.5.2009 00:00   |   Peníze
Patří k přípravám na svatbu rovněž podpis předmanželské smlouvy? A vyplatí se snoubencům vůbec takový dokument uzavírat? Odpověď není jednoduchá. Jednomu může přinést miliony korun, druhého o ně zase může připravit.

Předmanželská smlouva? Vyplatí se, ale nikoliv každému
AnketaCo radíte nastávajícím manželům ohledně předmanželské smlouvy?

Dnes je předmanželská smlouva již poměrně často využívaným nástrojem k úpravě majetkových vztahů mezi manželi. Její uzavření často ztěžuje fakt, že před sňatkem jsou pochopitelně aktuální zcela jiné starosti. Svého nastávajícího milujete, představujete si krásnou budoucnost – a jen málokdo si chce v předsvatební době připouštět budoucí problémy.

Mnohdy se však tento realistický náhled vyplatí. Téměř polovina manželství se totiž rozvádí, a tak je tu určitá pravděpodobnost, že rozvodem může skončit i to vaše. A s rozvodem většinou také přicházejí nepříjemné spory o majetek, které jsou však zbytečné, máte-li uzavřenou předmanželskou smlouvu – vše je už dopředu jasné.

Co vlastně smluvně upravujete

Předmanželskou smlouvou lze upravit, že veškerý majetek, který si za své peníze pořídí jeden z partnerů, je jeho výhradním vlastnictvím a nespadá do společného jmění manželů (SJM). Stejně tak se dají upravit práva k pořizovaným domům, bytům, pozemkům v době manželství. V případě rozvodu tak odpadají spory o to, komu který majetek patří – podle smlouvy je již vše zřejmé.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Jak si neužít sex v partnerství
PORAĎTE: Po rozvodu na vážný vztah nemám
Ženy, které pijí víno, mají lepší sex

SJM se nemusí pouze omezovat, ale také rozšiřovat. Jeden z manželů tak může díky smlouvě vložit do SJM například byt, který mu patřil už před manželstvím. A stejně tak i další věci, jako automobil, nábytek, elektroniku apod.

Platí pouze od notáře

Právoplatnou předmanželskou smlouvu je nutné pořídit takzvaným notářským zápisem – vytvořit ji tedy může pouze notář. Cena za ni se pohybuje od tří do šesti tisíc korun. S notářem se musíte poradit, jak budete chtít vaše majetkové vztahy upravit. V drtivé většině případů u něj najdete i radu, jak najít standardní či nejvhodnější řešení.

Ženy jsou značně znevýhodněné

Jsou situace, kdy pro vás může být předmanželská smlouva nevýhodná. Pokud si berete partnera, který má a bude mít vyšší příjmy, než jste schopná dosáhnout vy a kde se předpokládá, že financovat domácnost a bydlení bude druhý partner, pak se snažte, aby předmanželská smlouva uzavřena nebyla.

Všechno, co druhý manžel do domácnosti pořídí, se tak stane i majetkem vaším. Pokud muž v době manželství koupí dům za tři miliony korun, pak se stanete – stejně jako on – vlastníkem této nemovitosti, tedy její poloviny. V případě předmanželské smlouvy by však dům patřil stále pouze manželovi a při případném rozvodu byste neměla právo na jakékoliv vypořádání.

Úvaha, která se na první pohled může zdát jako vypočítavost, nemusí být vždy zle míněnou myšlenkou. Ženy jsou z hlediska příjmů i možností výdělku a získání majetku značně znevýhodněny. Většinou mnoho let tráví například na mateřské dovolené s dětmi a jejich osobní příjmy jsou tudíž opravdu minimální, zatímco manžel může plně vydělávat a pořizovat majetek.

Je tedy třeba se zamyslet, v jaké situaci se nacházíte a zda je pro vás výhodná předmanželská smlouva a v jakém znění.

miz

Přečtěte si také



Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci