Polovina dětí bude za 15 let počata uměle, napovídají statistiky

27.5.2014 00:00   |   Zdraví a krása - TĚHOTENSTVÍ A POROD
Neplodných párů je v České republice stále více, nyní až 25 procent. Podle statistik se teď v Česku díky asistované reprodukci narodí čtyři procenta dětí, za 15 let by to mohla být celá polovina.

těhotenství

V osmdesátých letech se díky umělému oplodnění narodila zhruba desítka dětí. V roce 2012 už to bylo pět tisíc. Před šesti lety podstoupily neplodné páry 17 682 léčebných cyklů. V loňském roce už to bylo 25 601 cyklů.

„Pokud se tendence umělých oplodnění bude stále zvyšovat, mohla by za zhruba 15 až 20 let být polovina z narozených dětí uměle počata,“ upozornil David Rumpík (na snímku vpravo), ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně.

Kdo za to může

Neplodnost je definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku. Zatímco v minulosti se s neplodností potýkaly spíše ženy, v posledních zhruba pěti letech se příčina neschopnosti počít vyrovnává mezi obě pohlaví.

„Za neplodnost páru je zodpovědný asi ve 40 procentech muž a ve 40 procentech případů žena. Neplodnost zbývajících 20 procent párů je způsobena kombinací faktorů u obou partnerů,“ řekl David Rumpík.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Nedostatek jódu v těhotenství ohrožuje dítě
Chcete zdravé miminko? Myslete jídelníček!
Těhotná má jíst za dva? Ale kdeže!

Muži bez spermií?

Mezi nejčastější příčiny neplodnosti páru patří nekvalitní spermie nebo jejich malé množství. Zatímco před 15 lety byla norma 80 milionů spermií v jednom mililitru, dnes je to 15 milionů.

„Podílejí se na tom veškeré civilizační faktory, jako je životní styl, životní prostředí, stres, kouření, ale i prodělané nemoci v dětství. Pokud by pokles pokračoval stejným tempem, jako doposud v roce 2065 už muži nebudou mít žádné spermie,“ uvedl ředitel.

Stále starší matky

Problémem je i zvyšující se věk budoucích matek. Zatímco v sedmdesátých letech rodily ženy průměrně ve věku nad dvacet let, v současnosti je to až po třicítce. Mnoho bezdětných žen, které se díky kariéře, profesi nebo proto, že nemají partnera, blíží k 40. roku…

„Umělé oplodnění je pro ně jedna z posledních možností, jak mít vlastní dítě. Zároveň se stále více žen rozhodne pro zamražení vajíček. Protože v pozdějším věku by se mohlo stát, že vajíčka už mít nebudou,“ připomíná šéf kliniky reprodukční medicíny.

Myslet na budoucnost

Kryobanku, v níž se vajíčka zamrazují, však nevyužívají pouze ženy. Zamrazit je totiž možné také spermie. Banky určené k uchování biologického materiálu jsou v republice pouze tři a kvůli rostoucímu zájmu stále rozšiřují kapacitu.

„Kapacita kryobanky je pět tisíc a je možné ji kdykoli navýšit. V současné době je v naší kryobance uchováno 1700 embryí, 480 vajíček a 2140 dávek spermií. Skladujeme je v tekutém dusíku o teplotě minus 197 stupňů Celsia. Vydrží do doby, než si je majitelé znovu odeberou,“ popsal David Rumpík.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Polovina dětí bude za 15 let počata uměle, napovídají statistiky

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci