Nemůžete pořádně zaostřit? Možná to je astigmatismus

16.6.2013 01:00   |   Zdraví a krása
Za rozmazaným viděním může být dalekozrakost i krátkozrakost, ale tuhle oční vadu vám může způsobovat také astigmatismus.

astigmatismus

Určitě nemůže být způsoben čtením v šeru ani při baterce, ani častým sledováním obrazovky či počítače. Během života jej však lze získat vlivem různých onemocnění a zánětů rohovky, ale i po úrazech, operacích apod.

Projevuje se zkresleným nebo zamlženým obrazem na libovolnou vzdálenost, ale zrakovou ostrost nenarušuje tak silně jako vlastní krátkozrakost či dalekozrakost - její vliv na rozmazané vidění je zhruba poloviční.

Astigmatismus bývá především vrozený, objevuje se u dětí i dospělých a většinou, až u 70 % lidí, bývá kombinovaný s krátkozrakostí a dalekozrakostí.

V čem je problém?

Součástí oka je nejen oční čočka, ale také rohovka, která je umístěna před čočkou na přední straně oka. Normálně má zdravá rohovka pravidelný tvar, je hladká a světlo, které přes ni prochází do oka, se tak lomí úplně stejně ve všech rovinách a směrech. Její tvar se dá přirovnat k míči.

Může vás zajímat

Jak si vybrat správné brýle?
Dítě má problém, nejsou za tím oči?
Tichý zloděj zraku – zelený zákal

Při astigmatismu je některá z optických ploch oka, nejčastěji oční rohovky, v jedné rovině více zakřivená než v druhé. Prostě je „šišatá“. Místo tvaru kopacího míče připomíná vajíčko nebo míč na ragby.

Toto nepravidelné zakřivení pak způsobuje zhoršené vidění, horší vnímání kontrastů, člověk postižený astigmatismem má pocit, že nemůže zaostřit, bod vidí jako čáru nebo různě deformovanou křivku, často zaměňuje znaky 0 za 8, M za H či N, P za F apod.

Kolik dioptrií

Jaký stupeň astigmatismu člověka postihuje, určí lékař při vyšetření, přičemž se velikost vady udává v tzv. cylindrických dioptriích, které doplňuje údaj o počtu úhlových stupňů osy, do které se umísťuje korekční sklo. Tyto údaje jsou důležité pro následnou a správnou korekci astigmatismu.

Nekorigovaný astigmatismus může způsobovat nejen zhoršené vidění, ale i různé potíže provázené únavou a bolestmi hlavy, které vznikají zejména na ostrém světle nebo při větší námaze očí.

Korekce astigmatismu

Možností, jak znovu získat ostré vidění, je několik:

Brýle

Jsou účinným řešením, přesto mohou být u některých lidí zdrojem potíží. A to zejména u dospělých, kdy jsou jim předepsány nové brýle (nová korekce), než na jakou byli zvyklí nebo mají brýle poprvé.

Problém je v tom, že cylindrické sklo v jedné rovině zvětšuje či zmenšuje, v rovině kolmé ale velikost obrazu neovlivňuje. Čtverec se tak na sítnici promítá jak obdélník. Pokud má pacient navíc na každém oku různou velkost a osu cylindru, může být zkreslení pozorovaného tvaru na každém oku různé, což se projevuje pocitem prostorově deformovaného obrazu.

Řešením je pak přizpůsobit korekci astigmatismu subjektivním pocitům člověka i za cenu snížení zrakové ostrosti, vyzkoušet korekci pomocí kontaktních čoček nebo využít moderních technik refrakční chirurgie.

Kontaktní čočky

Jsou oblíbené u všech, kteří brýle neradi nosí nebo čočkám dávají přednost při sportu a jiných aktivitách, kde brýle překážejí. Moderní kontaktní čočky jsou k očím velmi šetrné, stabilní a nedráždí oči ani oční víčka.

Mohou být současně použity ke korekci dalekozrakosti a krátkozrakosti. Nevýhodou může být pravidelná výměna čoček a speciální péče, které jsou nezbytné pro zdraví očí.

Oční operace

Brýle i čočky mohou komplikovat práci či sportovní aktivity. Pak je nejvhodnějším řešením pro korekci astigmatismu laserová operace. Při operaci laser upraví oční rohovku - zmenší zakřivení příliš vyklenutých částí a zvýší zakřivení příliš plochých oblastí rohovky.

„V rámci individuální konzultace s lékařem a na základě výsledků podrobného vyšetření vždy pacientovi doporučíme ten nejvhodnější zákrok i s ohledem na jeho finanční možnosti. Laserová operace je ale vždy zárukou kvalitního, komfortního, šetrného a bezpečného řešení,“ říká MUDr. Lucie Valešová (snímek vpravo), primářka Oční kliniky DuoVize.

„Jestliže však pacient současně řeší šedý zákal nebo presbyopii (zhoršené vidění na blízko po 40. roku věku), pak bývá vhodnější nelaserová operace, při které je původní oční čočka nahrazena čočkou umělou. A ta je dnes k dispozici i v provedení pro úpravu astigmatismu,“ dodává Valešová.

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Nemůžete pořádně zaostřit? Možná to je astigmatismus

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci