Trpíte chronickým únavovým syndromem, nebo jarní únavou?

2.4.2013 00:00   |   Zdraví a krása
Bolí vás hlava, nemůžete se vyspat, máte depku a bolí vás celé tělo? Všechno ukazuje na to, že na vás přišla jarní únava. Přidá-li se i zvýšená teplota může top být i chronický únavový syndrom.

únavový syndrom

Ten nejčastěji postihuje ženy ve věku od 25 do 45 let. Zhruba 65 procent nemocných tvoří alergici. Většina lidí v tomto období chybně zaměňuje onemocnění za pouhou jarní únavu.

Začalo to v USA

Chronický únavový syndrom není zcela novým onemocněním. Termín byl poprvé použit v USA už ve 30. letech minulého století. Souvisel s epidemií náhle vzniklé a déle trvající únavy, která se objevila ve vesničce Incline Village v roce 1934.

Může vás zajímat

Zvýšená únava může hlásit víc než přepracovanost
Když se dostaví dětská jarní únava
Praktické rady, jak překonat únavu v práci

Epidemie se objevila u většího množství lidí s velkým smyslem pro odpovědnost a povinnost, kteří byli zvyklí podávat vysoké pracovní výkony. Jednoznačná příčina tehdy nebyla odhalena. Diagnostická kritéria chronického únavového syndromu byla definována až v roce 1988.

Neschopna dělat cokoli

„Pro chronický únavový syndrom je typická vracející se únava, která trvá déle než půl roku a způsobuje více než 50 procent snížení životní aktivity,“ říká docent Lubomír Novák, vedoucí interního oddělení Kliniky GHC Praha. „Únava má charakter vyčerpání organismu a činí jakoukoli fyzickou či psychickou činnost téměř nemožnou.“

„Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, poruchy spánku a paměti nebo neschopnost soustředění. Častá je nervozita, deprese, psychické vyčerpání, zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, bolesti v krku, zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží,“ popsal příznaky Novák.

Lidé často chronický únavový syndrom zaměňují za jarní únavu, ta však má mírnější průběh a její léčba je výrazně snazší. Jarní únava je přechodný stav, který je způsoben převážně deficitem určitých vitaminů a látek s antioxidačním působením.

Léčba je obtížná

Ve srovnání s únavovým syndromem netrvá jarní únava déle než šest měsíců a lze ji vyléčit úpravou stravy a životosprávy.

„Léčba syndromu chronické únavy je obtížnější. Podle některých amerických studií se úplně uzdraví méně než 50 procent lidí. Výskyt syndromu chronické únavy v populaci se odhaduje na 40–400 nemocných na 100 tisíc obyvatel, v Česku by tedy mohlo být až 40 tisíc nemocných,“ cituje statistiku docent Novák.

„Většina diagnostikovaných případů jsou ženy ve věkovém rozmezí 25 až 45 let. Obecně panuje názor, že dnešní uspěchaný a nevyvážený životní styl je náročnější pro ženy, protože zvládají více rolí najednou. Dostávají se proto do stresových situací častěji než muži,“ vysvětlil internista.

Workoholismus je rizikem

Rizikovými faktory jsou vysoké pracovní nasazení, dlouhodobé psychické a fyzické přepětí, stres a neschopnost relaxovat. Onemocnění se vyskytuje u lidí, kteří hůře zvládají stresové situace.

Lidé s únavovým syndromem mají častěji poruchy imunity, asi 65 procent tvoří alergici. Častým spouštěcím faktorem bývá chřipka či kvasinkové infekce.

„Chronický únavový syndrom je onemocnění, které nelze léčit přímo. Je nutné ovlivnit jeho příznaky a spouštěcí faktory, jako jsou například déletrvající virózy nebo zátěžový způsob života,“ připomíná lékař z Kliniky GHC Praha.

„Důležitá je vstupní konzultace, během které v jeden den provede lékař klinická, laboratorní a zobrazovací vyšetření. Díky výsledkům získá komplexní informace o zdravotním stavu pacienta a navrhne postup léčby,“ dodal docent Novák.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Trpíte chronickým únavovým syndromem, nebo jarní únavou?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci