Hubnout s dietními brýlemi nebo s odborníkem?

19.10.2016 00:00   |   Hubnutí
Vyznat se ve způsobech, jak zhubnout pomocí úpravy jídelníčku není jednoduché. My se dnes podíváme na srovnání metod založených na výživových změnách.

hubnutí

V současnosti patří k trendům v hubnoucích procedurách tzv. komplexní nutriční typologie. Jedná se o ucelený systém pro získání kondice a zdraví a redukci hmotnosti.

Plán podle metabolismu

Metoda funguje jednoduše: u každého jednotlivce se nejprve zjistí typ jeho metabolismu a na tomto základě je sestaven výživový plán a jídelníček tvořený běžnou stravou a výživovými doplňky. Tato strategie má vést k optimalizaci zdraví a ideální tělesné hmotnosti.


Kombinace s různými potravinovými doplňky vyvolávají otazníky

Součástí programu je pak spolupráce se specialistou, který stravovací návyky kombinuje se způsobem života, pohybovými aktivitami i zdravotními omezeními. Výhodou této metody je povětšinou individuální přístup specialisty.

Diskutabilním a experty spíše negativně přijímaným faktorem této metody je kombinace běžné stravy s potravinovými doplňky. Ty jednak zvyšují cenu celé terapie (hodinová konzultace vychází asi na 400 korun), jednak zasahují do fungování organismu.

Může vás zajímat

Ovoce při hubnutí: Jaké si vybrat?
Za měsíc pět kilo dolů – když víte, co a jak
Desatero rad na ozdravení životního stylu

Místo doplňků pohyb

Proti komplexní nutriční typologii se částečně vymezuje brněnská metoda Institutu kompliment. Ponechává individuální přístup specialisty ke klientovi a také úpravu jídelníčku. Místo doplňků stravy však doplňuje výživové poradenství pohybovým programem, aplikovaným vždy na konkrétního člověka a partie, které si přeje zeštíhlit.


Chcete-li zhubnout, nezapomínejte na pohyb

I díky tomuto víceméně přirozenému přístupu se metoda chlubí až 98 procentní úspěšností hubnutí a protože prakticky naučí své klienty, jak se stravovat a jak vše doplnit pohybem, eliminuje také možnost jojo efektu.

Aby však byla metoda efektivní, vyžaduje pravidelnou angažovanost hubnoucích (návštěvy odborníků) a nemusí tedy patřit k nejlevnějším způsobům hubnutí.

Krabičková dieta

Dalším způsobem, jak začít hubnout změnou jídelníčku, je krabičková dieta. Jedná se o stravovací systém, který spočívá v přípravě nutričně vyvážených pokrmů zabalených do „krabičky“ a doručených klientovi. Ten pak v přesně určenou hodinu obsah jednotlivých balíčků konzumuje.

Podle odborníků má tato metoda smysl v případě, že stravu sestavuje nutriční specialista. Díky tomu totiž nemusíte ztrácet čas nakupováním a přípravou pokrmů, ani počítat denní příjem kalorií.


Nabídek s krabičkovou dietou je poměrně dost

Nevýhodou takovéhoto přístupu však je, že kvůli absenci edukace (informování o tom, jak se mám sám stravovat) se může stát, že po skončení krabičkové terapie nebudete vědět, jak navázat a jak se sám stravovat.

Tím pádem hrozí velké riziko jojo efektu – po skončení diety se člověk vrátí zpět ke svým původním stravovacím návykům a shozené kilogramy postupně nabere zpět. Cena krabičkové diety se pohybuje od čtyř do osmi tisíc korun měsíčně.

Energetické tabulky potravin

Potřebujete vědět, jakou energetickou hodnotu mají potraviny, které si zrovna chcete připravit?
Při dietě je důležité sledovat, kolik
čeho si dát, abyste dodrželi energetický limit.

Dietní brýle

Vedle ověřených a v některých případech velmi funkčních metod je ale možné najít také techniky hubnutí, které lze bez nadsázky označit jako šarlatánské. Patří mezi ně například japonské dietní brýle, které nedávno představili výzkumníci v Japonsku.


Brýle, které pro hubnutí vymysleli Japonci

Na brýlích je kamera, která snímá záběr jídla a posílá ho do počítače, jenž ho následně promítne vašim očím jako mnohem větší a lákavější. Ruce, příbory a talíře jsou ale v původní velikosti. Díky tomu si pak údajně připadáte syti mnohem dříve. V průměru prý lidé jedí o 10 procent méně jídla.

Fantazie odborníků na hubnutí pak nekončí v Japonsku. Američané například navrhli kouzelný balzám na rty. Jedná se o lesk na rty obsahující chrom, který údajně potlačuje chuť na sladké, L-karnitin a kyselinu hydroxicitronovou, jenž prý podporují spalování tuků. Pro efektivní hubnutí tak údajně stačí olíznout rty...

tzp, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Hubnout s dietními brýlemi nebo s odborníkem?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci