Matt Damon s dětmi koupil zoologickou zahradu

1.4.2012 15:00   |   TV a FILM
VIDEO – Jak znovu nastartovat chod rodiny? Jednoduše! Pořídíte si dům uprostřed zoologické zahrady, podobně jako Matt Damon se svými dětmi.

Koupili jsme zoo, damon

Koupili jsme zoo je skutečný, jemně humorný a především povzbuzující příběh o magické síle rodiny, která dokáže držet pohromadě tváří v tvář výjimečným podmínkám i situacím.

Jedná se o rodinný film uznávaného amerického režiséra Camerona Crowea, kterého proslavil například oscarový film Jerry Maguire (1996). V hlavních rolích se představí Matt Damon (na titulním snímku je se svým filmovým synem Dylanem), Scarlett Johansson a Thomas Haden Church.

Video
Trailer k filmu Koupili jsme zoo.

Benjamin Mee (Matt Damon) je losangeleský novinář a příležitostný autor dobrodružné literatury. Zákeřná nemoc jej připravila o manželku, s níž má dceru a syna. Jako otec tak čelí problémům souvisejícím s výchovou malé Rosie a staršího Dylana, který je nejen starší, ale často se snaží prosazovat i vůči otci.

Dům uprostřed zoo

Ve víře, že nový začátek a nový start pomůže obnovit rodinnou sounáležitost, rozhodne se Benjamin Mee (Matt Damon) opustit zaměstnání a koupit starý dům s rozsáhlými pozemky. K nim se váže i speciální bonus – Rosemoorská zoologická zahrada s desítkami zvířat, o které obětavě pečuje Kelly Foster (Scarlett Johansson) se svým oddaným týmem.

S nulovými zkušenostmi, omezeným časem a minimálními financemi se Benjamin Mee s podporou rodiny a místní party vydá na obtížnou cestu ke znovuotevření zoologické zahrady. Teď už tedy o dobrodružném příběhu nepíše, teď jedno takové dobrodružství zažívá na vlastní kůži.


Matt Damon šéfuje Rosemoorské zoologické zahradě.

Podle skutečného příběhu

Námětem amerického filmu Koupili jsme zoo byla stejnojmenná kniha z roku 2010, v níž britský novinář Benjamin Mee (51) popisoval, jak si v roce 2006 poblíž obce Sparkwell v hrabství Devon v jihozápadní Anglii pořídili s rodinou velkou usedlost s již uzavřenou a zčásti zrušenou zoologickou zahradu, kterou tam její původní majitel provozoval předchozích čtyřicet let.

Letos kniha Koupili jsme zoo vyšla i u nás, takže si čtenáři i filmoví diváci přijdou na své.

Režisér Cameron Crowe prozrazuje: „Tento film se pro mne liší tím, že vůbec neměl být osobní. Chtěl jsem vyprávět skutečný příběh Benjamina Meea.” Nakonec se však ukázalo, že práce na scénáři a následná režie byly pro Camerona Crowea možná ještě víc osobní, než všechny jeho předešlé filmy.


Matt Damon jako Benjamin Mee ve svém filmovém království.

„Jedním z důvodů, proč jsem chtěl tento film natočit, byl fakt, že jsem chtěl dát světu trochu radosti. Líbí se mi, že z toho příběhu cítíte radost a štěstí – cítíte, co to opravdu znamená, žít život jak chcete. Je to o tom, že ztrátu můžete využít pro něco nového, povzbuzujícího. Příběh vás naplní láskou k životu – lidskému i zvířecímu. Je o odvaze podstoupit rizika, vždyť spoustu skvělých věcí vzniklo z neuvěřitelných obtíží,” dodává režisér Cameron Crowe.

Nic ho nezastaví

Pro Benjamina Meea, otce, jenž si musí mnohokrát sáhnout až na dno, chtěli tvůrci představitele, který ukáže smysl pro slušnost, vyšší poslání, humor a houževnatost. “Nikdy se nevzdává a nic ho nezastaví,” říká režisér. Roli získal Matt Damon. Vidina spolupráce s Cameronem Crowem pro něj byla hlavním lákadlem pro přijetí role.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Clooney, Damon a Craig u výslechu
Hugo – Martin Scorsese uchvacuje
George Clooney s dětmi na Havaji nemá havaj

„Cameron byl hlavním důvodem, proč jsem kývnul,” přiznává Damon. „Poslal mi scénář a k tomu hodinu hudby, kterou vybral plus film Místní hrdina se slovy, že v tomto duchu by to chtěl natočit. Vysvětlil mi, že Místní hrdina je drama a zároveň humorný film, který ve vás zanechá skvělý veselo-smutný pocit. Hodně jsem z toho pochopil, jaký film chce natočit. Cameronova vnímavost je mimořádná, díky jeho režisérským a scénáristickým schopnostem jsem byl přesvědčený, že film bude skvělý.”


Ošetřovatelka Kelly Foster v podání Scarlett Johansson

Po příjezdu do nového domova se celá rodina seznámí s místní hlavní ošetřovatelkou Kelly Foster, kterou hraje Scarlett Johansson. Kelly je praktická, realisticky uvažující obhájkyně zvířat a “mluvčí” všech obyvatel zoologické zahrady.

„Kelly je velmi schopná, má dobrou povahu a zbožňuje zvířata,” říká její představitelka. „Je typem lidí, kteří udělají, co je potřeba, pořádně a do konce. Zoologická zahrada a zdejší zvířata jsou celý její život.”

Není to love story

Vztah Benjamina a Kelly představuje jedno z překvapení filmu. „Předpokládali byste, že příběh se vyvine v love story, ale není tomu tak. Je to film o dvou lidech, kteří oba mají rádi zoo. Z vášně pro společný projekt vybudují blízké přátelství, které se ke konci filmu možná začne měnit v něco jiného,” vysvětluje Damon.

Benajminova staršího bratra Duncana Meea hraje Thomas Haden Church, který byl nominovaný na Oscara za vedlejší roli ve filmu Bokovka. První půlku filmu se snaží bratra přesvědčit, že koupě zoo byla největší chyba v jeho životě. Nakonec se stane Benjaminovým největším spojencem.


Malá Rosie rozhodla, že budou žít se zvířátky

Představitelé dětských rolí vzešli z celonárodního hledání a z online konkurzu. Dylana hraje Colin Ford a Rosie ztvárnila Maggie Elizabeth Jones, oba rodáci z Atlanty. Dylan prožívá v novém prostředí těžké období. Je v rebelském věku, díky čemuž se neustále vymezuje vůči svému otci. Navíc všichni bojují se ztrátou milované matky.

Rosie je naopak bezstarostná, plná optimismu, téměř se ocitá v roli otcovy pečovatelky. Právě díky ní se Benjamin rozhodne zoo koupit – když při první návštěvě vidí její upřímnou radost, je přesvědčen, že mu tím ukazuje správnou cestu.

Americký rodinný film Koupili jsme zoo vyjde v polovině srpna rovněž na DVD a na Blu-ray.

boh, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Bontonfilm

Přečtěte si také


Diskuse: Matt Damon s dětmi koupil zoologickou zahradu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci