Okresní přebor vypráví o legendě houslických fotbalistů

16.3.2012 00:00   |   TV a FILM
VIDEO – "Na žádnej ťukes nemáte! Jste dřeváci, a proto taky hrajete vokres," má jasno Pepik Hnátek, legendární trenér fotbalistů Slavoje Houslice. Postavy úspěšného televizního seriálu se vydávají na filmové plátno a do kin již za pár dní.

Okresní přebor

Málokterý trenér by hru svého mužstva popsal lépe. Slavojem Houslice prošlo mnoho hráčů a koučů, ale jen Pepik Hnátek v podání Miroslava Krobota (na titulním snímku uprostřed) se v něm zapsal navěky.

Producenti ze společnosti Media Pro Pictures se proto rozhodli přenést současný fenomén a možná nejslavnější fotbalový klub v Česku i na plátna kin ve snímku Okresní přebor s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka.

Video
Trailer k novému filmu Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka.

Děj filmu se odehrává v době, která předchází začátku původního televizního seriálu. Ten začíná momentem, kdy se protagonisté rozhodují, zda splní poslední přání svého zesnulého trenéra Pepika Hnátka a vysypou jeho popel do středu houslického fotbalového hřiště (o natáčení stejnojmenného celovečerního filmu jsme podrobně psali TADY).

„Při debatách o novém filmu nás napadlo rozšířit mytologii fotbalového oddílu Slavoj Houslice o jednu významnou postavu, která v seriálu už významnou roli má, ale nikdo ji nikdy neviděl. To nám přišlo jako nejvhodnější, abychom svět Okresního přeboru nemuseli násilně měnit kvůli celovečernímu formátu,“ říká režisér a scenárista Jan Prušinovský.


Trenér Pepik Hnátek (Miroslav Krobot) se šéfem houslického fotbalového oddílu Václavem Orlem (Luděk Sobota).

V osobě trenéra Pepika Hnátka na vlastní oči poznáte člověka, který pro fotbal žije a neváhal by pro něj i zemřít. Pepik Hnátek má plot ve sparťanských barvách, notýsek plný taktických poznámek a trauma z toho, že se Houslice ještě nikdy neprobojovaly z okresního přeboru do krajské soutěže.

Trenér je ale přesvědčený, že když budou hráči, včetně kapitána Jirky Luňáka (Ondřej Vetchý), hvězdy týmu Jardy Kužela (David Novotný) a brankáře Káji Ženíška (Jakub Kohák), plnit jeho pokyny, tak se úspěch jistě dostaví.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Žena má být krásná, ne krásně nalíčená
Jak se vylepšit: 25 nejlepších triků
Trendy: Přirozená krása a jemné líčení

Jenže život není jen o počtu vstřelených gólů a bodech v tabulce okresního přeboru, také také o nemocném srdci, o porouchané drážní signalizaci i o majitelích pouťových atrakcí, kteří obsadí fotbalové hřiště a nechtějí se hnout.

Ve filmu uvidíte téměř všechny oblíbené seriálové hrdiny, včetně Hnátkovy starostlivé manželky Antonie (Jaroslava Pokorná) a fotbalových šíbrů – předsedy Václava Orla (Luděk Sobota), pokladníka Ludvíka Hovorky (Pavel Kikinčuk) a sexuálně zdatného zdravotníka Adolfa Větvičky (Leoš Noha).


Pepik Hnátek při rozhovoru s kapitánem Jirkou Luňákem (Ondřej Vetchý).

„Povídky z fotbalového prostředí jsem psal už při studiu na FAMU, navíc jsem fotbal hrál a hraji doteď. Nakonec jsem povídky spojil do většího formátu – pomýšlel jsem na hodinový televizní film, který byl trochu jiný než Okresní přebor, ale postavy, které v něm jsou, tam byly už tenkrát,“ přiznává režisér a scénárista Jan Prušinovský.

A proč film tehdy nevznikl? V České televizi jej nechtěli z důvodů, které vlastně autor dodnes nezná: „Tak jsem se obrátil na Novu, kde pak přišli s myšlenkou natočit namísto televizního filmu spíš seriál. Byl to výborný nápad. Říkal jsem si, že bude fajn zmapovat v něm jednu fotbalovou sezónu. Navíc mi to umožňovalo uplatnit mnohem více postav,“ vysvětluje Jan Prušinovský.


Režisér a scénárista Okresního přeboru Jan Prušinovský.

Jeden zápas se většinou točil jeden den. To byl pro herce slušný sportovní výkon, však také večer všichni pletli nohama.

„Proto se natáčecí plán stavěl tak, aby se dva zápasy netočily dva dny po sobě. Týden hrát jen fotbal by prostě nešlo. Už takhle jsme tam měli zraněné čtyři lidi. Třeba Ondra Vetchý měl utržené vazy, takže v některých zápasech vůbec neběhá a nekope do míče, jen chodí a nadává. Naštěstí se to vždycky dalo něčím ošulit,“ vyvětluje tvůrce filmu.


Miroslav Krobot jako Pepik Hnátek.

Hlavní roli ve filmu, jehož konec vlastně každý divák už zná, ztvárnil Miroslav Krobot, který je nejen herec, dramatik a manažer, ale především známý a respektovaný režisér a umělecký šéf Dejvického divadla v Praze.

Jak moc Miroslav Krobot o postavě Pepika Hnátka s Janem Prušinovským debatoval?

„O Pepiku Hnátkovi jsme mluvili docela dost. Byly dvě tři verze scénáře, u kterých jsem říkal, že to dělat nebudu. Honza Prušinovský ze začátku trochu tlačil na to, aby byl Pepik Hnátek směšný a komický na první dobu – a to se mi moc nechtělo. Chápal jsem, že má být zábavný, ale podle mě neměl být zábavný tím, jak mluví nebo že kulhá. Přišlo mi, že nejvíc zábavný bude právě tím, jak je umanutý,“ prozrazuje Miroslav Krobot.

Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka vyjde začátkem září rovněž na DVD a na Blu-ray.

ozt, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Bontonfilm

Přečtěte si také

Diskuse: Okresní přebor vypráví o legendě houslických fotbalistů

hřiště v Okresním přeboru

28.11.2012   |   12:05   |   od: Kintakunte
Seriál je super - ze života!
Prosím, mohli byste napsat, jak se jmenuje vesnice nebo město s tím slavným hřištěm, kde se hrál seriál Okresní přebor.
Děkuji moooooooooooooooc!
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 28. 11. 2012 12:05
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci