Život na Zemi je ohrožen každých 27 milionů let

18.7.2010 00:00   |   Ezoterika
Američtí vědci se domnívají, že přišli na to, proč je život na Zemi ohrožen každých 27 milionů let. Temná Nemesis je z obliga.

Nemesis
Přinejmenším během posledních půl miliardy let dochází k pravidelnému a katastrofickému vymírání živočišných druhů na naší planetě.

Nemesis za to nemůže

Vědci se proto domnívali, že za to může ohromná tmavá hvězda, která se každých 27 milionů let dostane do blízkosti Slunce, gravitací vytáhne spršku komet z Oortova mračna a pošle je směrem k Zemi. Tento hypotetický temný satelit desetkrát větší než Jupiter nazvali "Nemesis", jménem, který je symbolem „osudové msty“.

slunceMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Přepólování Země. Bude konec světa?
Najděte svou květinu a strom
Horoskop napoví, kolik zbývá lidstvu života

Astrofyzik z Kansaské university, prof. Adrian Melott, spolu s dr. Richardem Bambachem, paleontolog ze Smithsonian Institute, prozkoumali dějiny naší planety do nevídané hloubky. Dospěli k závěru, že kdyby hypotéza o Nemesis byla správná, tento masivní satelit by se během pěti set milionů let musel odchýlit ze své dráhy díky gravitační síle hvězd, s nimiž se na své pouti setká. Jinak řečeno, neochvějná pravidelnost cyklu katastrofického vymírání na Zemi vyvrací možnost, je jde o působení temného obra.

„Fosilní údaje, které hypotézu Nemesis motivovaly, ji při bližším zkoumání vyvracejí," řekl podle listu Telegraph dr. Richard Bambach.

Máme nebezpečného souseda?

Neměnná pravidelnost katastrof ukazuje, že jde spíše o těleso mnohem bližší naší sluneční soustavě: jen to by si mohlo po tak dlouhou dobu zachovat stálou oběžnou dráhu. Žijeme prostě v nebezpečném sousedství.

Vědci zkoumali události různého rozsahu, od nepředstavitelných katastrof, které zahubily většinu života na naší planetě, až po menší a nám bližší změny, při nichž vymřelo kolem deseti procent druhů. Může nás potěšit, že poslední známá událost tohoto typu postihla Zemi před deseti miliony let, takže další se v dohledné době nečeká.

ko

Přečtěte si také

Diskuse: Život na Zemi je ohrožen každých 27 milionů let

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci