Mandala přináší nadhled i uvolnění

15.5.2010 00:00   |   Ezoterika
VIDEO – Kreslit si? V dnešní době, kdy není pomalu čas ani na kávu s kamarádkou? A přece. Osobní mandala vnese do našeho života harmonii i poselství.

mnich sype mandalu

Článek o mandalách jsme na našem portálu ŽenyproŽeny.cz již přinesli a reakce na něj byly různé. Někomu se představa kreslení vlastního nitra zalíbila, jiný pochyboval. Některé vaše otázky jsme proto předložili Renatě Raušerové, která se malováním a výkladem osobních mandal zabývá.

• Co získám tím, že si namaluji svou mandalu?

Malování mandaly je úžasný prostředek jak se oprostit od starostí a stresu všedního dne a dostat se do vnitřního klidu, který každý z nás tolik potřebuje, protože pak je schopen naslouchat svému nitru a vše řešit intuitivně a s nadhledem. Jedině ve stavu vnitřního klidu jsme schopni dělat ta správná rozhodnutí a řešení.

• Dá se z obrázku posléze nějak "číst"? Mohu sama nebo mi "to" musí přečíst někdo zkušený?

Samozřejmě jako z každého obrázku se dá i z mandaly vyčíst spousta informací o našem momentálním stavu, ve kterém jsme mandalu namalovali. Záleží totiž také na tom, zda mandalu vytváříme pro momentální uvolnění a relaxaci nebo zda vytváříme mandalu tak, aby nám sloužila i do budoucna.

mandalaCO JE MANDALA?

Magický kruh se středem, kolem něhož jsou
symetrické obrazce. Slouží jako meditační
pomůcka k relaxaci a také v psychoterapii
jako prostředek k nalezení sama sebe.

Je důležité, abychom u mandaly podle momentálního pocitu byli dokonale uvolnění a hlavně spontánní, necháme prostě svou ruku, aby vybrala barvy dle nálady a toho, jak se cítíme. Teprve pak až je dílo hotové se můžeme podívat, jaké barvy jsme použili a zjistit si jejich význam. Terapeut nebo senzitivní člověk je pak z naší mandaly schopen vyčíst, co se v nás odehrává, kde je skrytý podvědomý blok a jaké emoce je třeba zpracovat a správně nás nasměrovat.

• Mají barvy, které vybírám a kombinuji, nějaký význam?

Každá barva má nějaký svůj význam jak na rovině duševní, tak i duchovní. Některé mohou naše vlastnosti posílit, jiné utlumit (je-li třeba) tak, aby nás dostaly do rovnováhy a harmonie a o to vlastně u mandal jde především. Nejen o jejich estetickou stránku, ale hlavně o jejich energetický význam jejich působení na naši osobnost.

Video
Tibetská písková mandala.

Každá barva vyzařuje určitou frekvenci energie, což se využívá třeba v kolorterapii či světelné terapii, a svými vibracemi působí na živé organismy. Z tohoto důvodu má mandala i svůj terapeutický význam.

• To lze nějak využít?

Například lze namalovat mandalu, která by nás měla posílit tam, kde potřebujeme (ať už jde o talent, schopnosti, paměť, anebo o sebevědomí, sebejistotu a podobně), srovnat tam, kde máme nějaký blok v podvědomí (třeba strach, stres, fobii, nízké sebevědomí, nedůvěru či nejistotu) a povede nás na celé cestě našeho života a nejen dočasně. Takto třeba vytváříme svou osobní mandalu na kursech, kde předtím krátce meditujeme, aby se nám v meditaci objevily optimální barvy, které nám budou pomáhat.

• A když si na to netroufám sama?

V případě, že chce někdo vytvořit osobní mandalu přímo "na tělo" a netroufá si na vlastní kreativitu, tak si ji může objednat –od dotyčného potřebuji pouze znát celé jeho jméno a datum narození, abych se na něho mohla dobře naladit a vytestovat optimální barvy i tvar jeho mandaly. Je pak na výběru, zda by měla být na ručním papíru, hedvábí či na skle jako podkladu.

mandala
Energetická mandala z dílny Renaty Raušerové.

• Kamarádka si kdysi ze zahraničí přivezla skicář předkreslených mandal, které pouze vybarvuje. Lze něco takového koupit i u nás?

Samozřejmě i u nás lze tyto sešity s předkreslenými konturami mandal zakoupit dnes snad už v kterémkoli knihkupectví. Existuje několik druhů těchto sešitů s mandalami pro děti, křesťanskými, tibetskými, andělskými, orientálními a podobně.

NAMALUJTE SI SVÉ NITRO

Zkuste si namalovat osobní mandalu

Ale úplně nejlepší je, když si vymyslíte i svůj vlastní tvar, který vám bude příjemný a kde můžete naplno rozvinout svou vlastní kreativitu, aniž byste byli omezováni danými pravidly a tvary.

• Musím se před kreslením nějak zklidnit. Třeba relaxací?

Záleží na tom, zda se malováním mandaly potřebujeme zklidnit a vyčistit, tak potom není nutná nějaká relaxace předtím, protože už relaxujeme u malování mandaly jako takové.

mandala na skle
Osobní mandala na skle od Renaty Raušerové.

Jestliže ale chceme vytvořit svoji mandalu, která má sloužit určitému účelu ať už krátkodobému nebo dlouhodobému, tak bychom si měli vyhradit prostor jen sami pro sebe na klidném místě, nejlépe si k tomu pustit uklidňující relaxační hudbu, zavřít oči a začít se soustředit na svůj dech, jen ho pozorovat a tak se pomalu začít odpoutávat od rušivých myšlenek.

• Jak konkrétně?

Necháme dech, aby postupně uvolnil každý kousek našeho těla a my ho téměř přestali vnímat. Právě v tom okamžiku jsme naprosto uvolnění a můžeme lépe vnímat obrazy a symboly našeho nitra. Pokud v duchu požádáme o barvy, které mají být pro náš život důležité a mají nám pomoci udržet nás v harmonii, pak se nám mohou objevit v jakékoli podobě ať obrazu, pocitu nebo jen myšlenky na ně. Nejlépe je poté za informace poděkovat a hlubokými třemi nádechy a výdechy si opět začít své tělo uvědomovat zpátky, stejně tak i reálné prostředí a tyto barvy pak přenést do mandaly.

• A když si netroufáme sami?

Pokud si na to opět netroufáme sami, můžeme navštívit některý z kurzů, kde to lze vyzkoušet.

Děkujeme za rozhovor.

dp
Ukázky mandal: IsisArt.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Mandala přináší nadhled i uvolnění

Význam?

9.6.2017   |   14:54   |   od: Lucie
Z ničeho nic jsem si šla po letech dobrovolně malovat a za dva dny z toho vylezla nádherná mandala. Zajímal by mě význam mojí mandaly. Nevíte někdo, jestli je možné poslat na nějaký e-mail fotku? Děkuji za odpověď.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 9. 6. 2017 14:54
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci