Biostyl, aneb Nebojte se neznámého

28.2.2010 00:00   |   Styl
Možná se vám to také stává – chcete žít zdravěji, zajdete do některé z prodejen biopotravin a pak z ní vycouváte, protože většina názvů na balíčcích vám nic neříká. Možná tofu, nebo červená čočka...

bio potraviny

A nejen to – vlastně ani nevíte, co byste si s nimi počali. A tak pro vás vybíráme pár exotických potravin a také návod k jejich zpracování.

Bulgur

Původem je z Turecka, používá se v Řecku i na Blízkém východě. Připravuje se hrubým mletím naklíčené, předvařené a vysušené pšenice. Vzniklá drť má příjemnou oříškovou chuť. V arabských zemích se z něj připravuje oblíbený pilaf. Vhodný je jako příloha všude tam, kde se používá rýže.

salát z bulguru

Salát z bulguru

Povaříme jej podle návodu na sáčku, smícháme s konzervovanou cizrnou, mandlemi nebo kešu oříšky, posekanými čerstvými bylinkami, olivovým olejem, citronovou šťávou, solí, pepřem a nadrobeným sýrem feta.

Může vás zajímat

Ženy, které svým protějškům zazlívají,
že chodí „na jedno“, dělají chybu.
Měly by spíš jít s nimi:

PIVO PROSPÍVÁ I ŽENÁM. NEJEN NA KOSTI

Seitan

Připravován byl původně ve staré Číně jako náhrada masa pro buddhistické mnichy. Je to rostlinná bílkovina, která se vyrábí z pšeničné mouky. Úpravami získává chuť a konzistenci podobnou masu. Seitan někdy bývá zaměňován s tofu. To se ale vyrábí ze sóji. Jeho struktura je tak variabilní, že se také může formovat do jeho podoby. V Americe jej například jedí vegetariáni upraveného jako krocana, v Číně jako kachnu. Existují dokonce seitanové hamburgery.

seitan na houbách

Seitan na houbách

Na oleji osmahneme cibulku, přidáme nakrájené houby, nejlépe shiitake, okořeníme kmínem a chvíli podusíme. Přidáme pokrájený seitan, osolíme, zahustíme celozrnnou moukou, rozmíchanou ve vodě. Krátce povaříme a podáváme s rýží nebo těstovinami.

Miso

Tradiční japonská potravina vyrobená fermentací rýže, někdy taky ječmene nebo soji. Výsledný produkt má podobu tuhé pasty. V Japonsku jej považují za velmi zdravý. Miska polévky miso prý zaručuje dlouhověkost. Miso totiž obsahuje enzymy, které zlepšují trávení. V zimě také působí jako energetická vzpruha. Existuje miso bílé do polévek, červené do omáček a aromatické černé.

polévka miso

Polévka z miso pasty

Prodává se přímo instantní polévka, která je velmi jednoduchá na přípravu. Miso ale nedáváme do horké vody, ale až do zchladlé, aby zůstaly zachovány kultury enzymů, které jsou v misu obsaženy.

zp

Přečtěte si také


Diskuse: Biostyl, aneb Nebojte se neznámého

Nebojte se bio

25.10.2012   |   13:36   |   od: Jarka
Biostyl mohu jen doporučit. S manželem se snažíme zařadit do našeho jídelníčku maximum bioproduktů. Chtěla bych jen upozornit, že spousta lidí končí u biojídel a nemyslí například na oblékání. Přitom obyčejné tričko z bavlny, vyrobené například v Číně, může obsahovat velké množství dráždivých chemikálií a to nemluvím o tom, co všechno se používá při pěstování takové bavlny. Já kupuji trička z organické bavlny nebo konopí a jsem naprosto spokojená. Sestra pro svoji dceru například nic jiného nekupuje. Na trhu, hlavně tedy na internetu, už je dostatek obchodů, které takové produkty nabízejí.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 25. 10. 2012 13:36
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci