Kvalitní čokoláda pro děti? Jak ji poznat?

22.12.2009 00:00   |   Zdraví a krása - KOJENÍ A VÝŽIVA DĚTÍ
K Vánocům sladkosti a čokoláda prostě patří. Tabulková, figurky, kolekce, adventní kalendáře, polevy na cukroví. Ne vždy si však čokoládu při koupi čokolády opravdu koupíte.

dítě, čokoláda, výživa

Mnoho výrobků požadavky na označení „čokoláda“ vůbec nesplňuje. „Při nákupu bychom proto měli věnovat zvýšenou pozornost informacím na etiketách,“ říká docentka Jana Dostálová z Ústavu chemie a analýzy potravin Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

„Uděláme pro své děti i pro sebe daleko více, pokud koupíme menší množství pravé čokolády, jež je našemu zdraví prospěšná a na níž si pochutnáme, než když nakoupíme zásoby levné čokolády, která však nemá s čokoládou téměř nic společného. Tolik si nepochutnáme a navíc ani neprospějeme svému zdraví – právě naopak,“ konstatuje nutriční terapeutka Jitka Rusková (na snímku vpravo) z Poradenského centra Výživa dětí.
Naučme se proto poznat kvalitní čokoládu od nezdravých „náhražek“.

Může vás zajímat

Umělé tuky útočí na srdce a cévy
Mléčné výrobky prodlužují život
Z balených vod uspěly jen čtyři

Co je to čokoláda?

Vynález čokolády se připisuje starým Mayům a Aztékům. Do Evropy přivezl kakaové boby, které jsou hlavní surovinou pro výrobu čokolády, Kryštof Kolumbus na počátku 16. století.

Jak se vyrábí?

Výrobu čokolády můžeme popsat velmi stručně takto: vyloupané kakaové boby se fermentují a suší.
kakaové boby
Dále procházejí drcením, tříděním a mletím, při němž vzniká kakaová hmota. Z té se potom lisováním získává kakaové máslo a kakaový prášek. Ty jsou základem pro výrobu čokolády. Přidávají cukr a v případě mléčné čokolády sušené mléko. Při dalším zpracování se do ní mohou přidávat ještě emulgátory (například lecitin), ořechy, rozinky, kandované ovoce apod.

Tuky v čokoládě

Kakaové máslo je tuk obsažený v kakaových bobech se specifickými vlastnostmi potřebnými právě pro čokoládu. „Při její výrobě je také nejdražší surovinou, a proto má řada výrobců snahu jej nahradit jinými tuky,“ . Žádný z existujících tuků však nemá takové požadované vlastnosti, aby mohl kakaové máslo plnohodnotně nahradit,“ vysvětluje docentka Jana Dostálová.

Bylo proto uzákoněno, že je možné do čokolády přidávat i jiné tuky, jejich podíl ale nesmí po odečtení celkové hmotnosti všech ostatních použitých složek přesahovat 5 % výrobku. „Současně nesmí být snížen ani minimální obsah kakaového másla nebo celkové kakaové sušiny,“ uvádí docentka Jana Dostálová.
čokoláda

Tohle není čokoláda

Na trhu stále častěji objevují výrobky, které kakaové máslo vůbec neobsahují. „Takové výrobky se samozřejmě nesmějí nazývat „čokoláda“ a výrobci pro ně volí různá označení, např. „čokoládová pochoutka“,“ popisuje nutriční terapeutka Jitka Rusková.

Jako náhrada kakaového másla jsou v těchto nečokoládách mnohdy použity částečně ztužené tuky. Pozor, nezaměňovat s margaríny či rostlinnými tuky dostupnými v obchodě. Narozdíl od nich obsahují tuky, které se přidávají do čokolád, aby jejich výrobu zlevnily, tzv. nasycené mastné kyseliny. „Ty mají nepříznivý vliv např. na zdraví srdce a cév, hladinu cholesterolu apod.,“ uvádí nutriční terapeutka Jitka Rusková.

Jak poznat čokoládu?

Aby se mohlo o sladké pochoutce mohlo mluvit jako o čokoládě, musí obsahovat určité množství kakaových součástí.

  • Hořká čokoláda – musí podle vyhlášky obsahovat minimálně 35 % kakaových součástí.
  • Mléčná čokoláda – v tomto případě musí obsahovat alespoň 25 % kakaových součástí.
  • Podobná situace platí i u polev používaných na zdobení cukroví. Pokud se název „čokoláda“ doplní označením „poleva“, musí výrobek obsahovat nejméně 35 % kakaové sušiny, nejméně 31 % kakaového másla a nejméně 2,5 % tuku prosté sušiny.

Nabušené čokolády

Narozdíl od čokolád, které ve skutečnosti čokoládami nejsou, se dají koupit i »dietní« čokolády plné kakaa. Obsahují více než 43 % celkové kakaové sušiny
a zároveň nejméně 26 % kakaového másla – někdy i 99 %).

„Mohou proto nést označení „extra“, „vysoká jakost“ apod. Tyto čokolády mají podstatně nižší obsah cukru, i pouhých 24 %. A naopak vyšší obsah antioxidantů, které působí na lidský organismus blahodárně, obsahují daleko více i theobrominu a kofeinu – látek s povzbuzujícími účinky,“ vysvětluje nutriční terapeutka Jitka Rusková.

tm

Přečtěte si také


Diskuse: Kvalitní čokoláda pro děti? Jak ji poznat?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci