Podzim je tu – rýma a kašel může potrápit i naše čtyřnohé přátele
15.10.2024 00:00 | Zvířata
Mezi nejčastější respirační onemocnění psů patří psincový kašel, který můžeme znát také pod názvem kotcový kašel. Odborně se označuje jako infekční laryngotracheitida.
Toto virové onemocnění se přenáší zejména v místech, kde váš chlupáč přijde do kontaktu s větším množstvím jiných psů, například v parku nebo na cvičáku.
Inkubační doba psincového kašle je jeden až tři dny, během kterých se projeví příznaky, jako jsou výtok z očí a nosu, kýchání a dráždivý, ostrý kašel nebo dokonce záchvaty kašle, které vypadají, jako by se pes dávil.
Léčba psincového kašle
Vašeho psa by měl v takovém případě vždy vyšetřit veterinář tak, aby mohl stanovit diagnózu a odpovídající léčbu.
Pokud jde skutečně o psincový kašel, není naštěstí léčba nijak složitá – důležité je podpořit imunitu, případně usnadnit vykašlávaní dle charakteru kašle.
Ve většině případů můžeme podávat jitrocelový sirup a psovi je potřeba poskytnout klidový režim. Onemocnění a jeho průběh je důležité pozorovat, protože při vážnějším stavu může být nutná léčba antibiotiky.
Když pes loudí, nechce pamlsek! |
Věnujte také pozornost tomu, jak dlouho kašel trvá, a jaký má charakter, případně sledujte přítomnost hlenu nebo sekretu. Pokud se stav nelepší, nevyčkávejte a poraďte se s veterinářem,“ upozorňuje MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.
Imunitu vašeho mazlíčka doporučujeme během léčby podpořit vitamínovými přípravky a doplňky.
Nezapomeňte na očkování
Proti psincovému kašli můžete svého psa nechat očkovat. Často to vyžadují například psí školky nebo hotely, kde je kvůli většímu množství psů pohromadě riziko nákazy vyšší.
Jak na kočičí rýmu
Na nemoci z nachlazení mohou v chladném období trpět také kočky. Kvůli projevům se onemocnění říká kočičí rýma, i když zahrnuje komplex různých původců nemoci.
Mezi nejčastější projevy patří nadměrné slinění, slzení, zánět spojivek, kýchání, rýma, zánět dutin nebo také výskyt vředů v tlamičce.
Tyto projevy může doprovázet také nechutenství, únava, spavost, zrychlený dech či kašel.
Zvláštní pozornost věnujte projevům tohoto onemocnění u koťat nebo u starších koček, protože u nich může být kočičí rýma život ohrožující infekcí.
Léčbu kočičí rýmy určitě můžete podpořit dostatečným pitným režimem a zajištěním klidného prostředí.
Dbejte na to, abyste své kočce umožnili trvalý přístup k čerstvé vodě a průběžně kontrolujte její pitný režim. Pokud nepije, je nutné doplnit tekutiny podáním vodnatější stravy, například masového pyré.
Pokud chcete kočičí rýmě předcházet, můžete dát svou kočku očkovat, avšak podobně jako u psa, vakcína nezabrání nákaze ve 100 % případů.
Chrání totiž jen proti některým virům a bakteriím. Pomůže však snížit klinické příznaky onemocnění.
zot, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také