Plavání přináší psům radost i zdravotní benefity

30.7.2024 00:00   |   Zvířata
Není samozřejmostí, že každý pes umí plavat. Zatímco jedinec stejného plemene se může ve vodě pohybovat s lehkostí, jiný může klesnout ke dnu jako kámen.

Plavani psu

Proto bereme štěňata k vodě až ve věku kolem 6 měsíců a učíme je především lásce k vodě, přičemž samotné plavání přijde na řadu později.

Seznamování s vodou

Začínáme procházkami po břehu, přičemž pes by měl být na vodítku. V žádném případě psa do vody nestrkáme ani ho do ní neházíme, jinak by se jí mohl v budoucnu bát.

Výbornou motivací jsou jiní psi, kteří rádi plavou. Dobrým nástrojem k seznámení psa s vodou je také aportování. Psa samozřejmě chválíme a odměňujeme pamlsky.

Klíčová je dobrá nálada majitele, protože nejlepší přítel člověka v nás umí číst jako ve velké knize a vycítí radost i stres.

Samozřejmě je vždy zásadní brát v úvahu také motivaci a schopnosti našeho psa – jsou chvíle, kdy našeho mazlíčka voda prostě neláká.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte

Plavání se psem

Když se rozhodneme, že je čas jít se psem plavat, měli bychom nejprve vybrat vhodné místo.

Vždy vybírejte známé prostředí, kde není hluboká voda, vodní víry, silné proudy nebo nebezpečné překážky, jako jsou kmeny stromů, kde by se pes mohl zachytit za obojek.

S plaváním začínáme pomalu, kolem jednoho roku věku, kdy je pes dostatečně fyzicky vyvinutý. Plavanou vzdálenost přizpůsobujeme kondici psa.

Vhodnou pomůckou při aktivitách ve vodě jsou plovoucí hračky.

Plavání je jednou z nejšetrnějších fyzických aktivit, protože nezatěžuje klouby ani organismus celkově, proto je prospěšné i pro starší psy, stejně jako pro psy v rekonvalescenci po úrazech nebo operacích.

Plavání se však nedoporučuje po operaci ve chvíli, kdy rána ještě není dobře zahojená.

Bezpečnost především

Při náročnějším plavání, sjíždění řeky nebo plavbě na lodi je dobré myslet na bezpečnost psa.

Stejně jako u lidí je vhodné nasadit psovi plaveckou vestu, která mu pomůže zůstat v přirozené vzpřímené poloze nad vodou a nebude mu bránit v pohybu.

Pozornost věnovaná právním předpisům

Možnost koupání psů v jezerech a nádržích upravují vyhlášky jednotlivých měst a obcí, které je třeba předem prostudovat.

Různé lokality mohou mít stanovena vlastní pravidla.

Citlivá kůže

I když se to nezdá, pes má citlivější kůži než člověk. Z tohoto důvodu ho po koupání v moři, bazénu nebo dokonce jezeře vždy osprchujte.

U psů náchylnějších ke kvasinkovým infekcím, zejména v letním období, je vhodné používat šampon, který omezuje šíření kvasinkových infekcí.

Potíže může způsobit také nevhodný obojek nebo postroj, který zůstává dlouho mokrý.

Pro psa volíme perforovaný obojek pro lepší cirkulaci vzduchu nebo neoprenový obojek vhodný pro použití ve vodě.

Po koupání vždy necháme psa osušit nebo mokrý obojek vyměníme za suchý.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Plavání přináší psům radost i zdravotní benefity

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci