Česko trápí nedostatek učitelů
10.4.2024 00:00 | DětiVelké problémy mají střední odborné školy vychovávající budoucí řemeslníky. Nedostatek učitelů v Česku je dlouhodobý problém.
Průzkum Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) z roku 2019 uvádí, že chybí zejména učitelé matematiky, fyziky, chemie nebo informatiky.
Najít například fyzikáře trvá školám průměrně rok. Problém hlásí i střední odborné školy.
Například na Strřední odborné škole Jarov působí nyní celkem 160 pedagogů, z toho je 66 učitelů odborného výcviku –mistrů.
Problémy hlásí „učňáky“, chybí jim mistři
Ve škole teorie nyní nejvíce chybí učitelé odborných stavebních předmětů, matematiky, fyziky a ICT.
V úseku odborného výcviku je aktuálně potřeba především svářeče a instalatéry, ale ani ostatní řemeslné učební obory na tom nejsou lépe.
„V průběhu několika málo následujících let budeme hledat pedagogy pro další řemesla, protože několik současných mistrů je v předdůchodovém věku,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).
MŮŽE VÁS ZAJÍMATDostatek soukromí by měly mít i vaše děti |
Stárnoucí generace
Právě věková struktura učitelů je velkým problémem českého školství. Podle zprávy MŠMT přesahuje průměrný věk pedagogů 47 let. Stárnoucí generaci nemá kdo nahradit.
Odborníci odcházejí do důchodu a aktuálně je nemá kdo vystřídat. Mladých začínajících pedagogů se moc nehlásí.
Absolventi pedagogických fakult mají skvělé všeobecné vzdělání a bez problémů se velice dobře uplatní mimo školství za lepších podmínek, zejména těch platových.
Nízké platy pedagogů
Platové podmínky jsou podle ředitele jedné z největších odborných škol v Česku klíčovým důvodem, proč se mladí za katedru nehrnou.
„Srovnáme-li platy učitelů na středních odborných školách a kvalitních řemeslníků, rozdíly jsou zásadní. Průměrný plat učitelů teorie i s nenárokovými složkami se pohybuje přibližně do 53 tisíc korun, u učitelů odborného výcviku je to ještě o 10 tisíc méně. Dobrý řemeslník si přitom může měsíčně přijít i na dvakrát tolik,“ vysvětlil Janeček.
Zájem o řemeslné obory v posledních letech stoupá, odborné školy mají naplněnou kapacitu, v loňském roce musely odmítat zhruba polovinu uchazečů a letos nebude situace jiná.
I navzdory personálním problémům tak musejí školy fungovat stoprocentně.
toz, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také