Česko trápí nedostatek učitelů

10.4.2024 00:00   |   Děti
V Česku působí na všech typech škol přes 150 tisíc pedagogů. To ale nestačí. Podle odhadů jich české školství postrádá dalších šest tisíc.

Chybi ucitele

Velké problémy mají střední odborné školy vychovávající budoucí řemeslníky. Nedostatek učitelů v Česku je dlouhodobý problém.

Průzkum Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) z roku 2019 uvádí, že chybí zejména učitelé matematiky, fyziky, chemie nebo informatiky.

Najít například fyzikáře trvá školám průměrně rok. Problém hlásí i střední odborné školy.

Například na Strřední odborné škole Jarov působí nyní celkem 160 pedagogů, z toho je 66 učitelů odborného výcviku –mistrů.

Problémy hlásí „učňáky“, chybí jim mistři

Ve škole teorie nyní nejvíce chybí učitelé odborných stavebních předmětů, matematiky, fyziky a ICT.

V úseku odborného výcviku je aktuálně potřeba především svářeče a instalatéry, ale ani ostatní řemeslné učební obory na tom nejsou lépe.

„V průběhu několika málo následujících let budeme hledat pedagogy pro další řemesla, protože několik současných mistrů je v předdůchodovém věku,“ popsal Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dostatek soukromí by měly mít i vaše děti
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Umí vaše dítě bezpečně

Stárnoucí generace

Právě věková struktura učitelů je velkým problémem českého školství. Podle zprávy MŠMT přesahuje průměrný věk pedagogů 47 let. Stárnoucí generaci nemá kdo nahradit.

Odborníci odcházejí do důchodu a aktuálně je nemá kdo vystřídat. Mladých začínajících pedagogů se moc nehlásí.

Absolventi pedagogických fakult mají skvělé všeobecné vzdělání a bez problémů se velice dobře uplatní mimo školství za lepších podmínek, zejména těch platových.

Nízké platy pedagogů

Platové podmínky jsou podle ředitele jedné z největších odborných škol v Česku klíčovým důvodem, proč se mladí za katedru nehrnou.

„Srovnáme-li platy učitelů na středních odborných školách a kvalitních řemeslníků, rozdíly jsou zásadní. Průměrný plat učitelů teorie i s nenárokovými složkami se pohybuje přibližně do 53 tisíc korun, u učitelů odborného výcviku je to ještě o 10 tisíc méně. Dobrý řemeslník si přitom může měsíčně přijít i na dvakrát tolik,“ vysvětlil Janeček.

Zájem o řemeslné obory v posledních letech stoupá, odborné školy mají naplněnou kapacitu, v loňském roce musely odmítat zhruba polovinu uchazečů a letos nebude situace jiná.

I navzdory personálním problémům tak musejí školy fungovat stoprocentně.

toz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Česko trápí nedostatek učitelů

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci