Podpořte dětskou imunitu

6.2.2024 00:00   |   Děti
První roky života a obzvláště pak první rok ve školce bývá dost náročný. Všude samé bacily, nemoci a viry. Virózy se dětem často opakovaně vrací, podstatně častěji nežli dospělým lidem.

imunita deti

Budování imunity zní jako velká věda, ale věřte, že není. Zde jsou některé tipy, díky kterým svým dětem pomůžete jejich imunitu v tomto náročném
období posílit!

Umírněná strava

Asi všichni tušíme, že smažené a průmyslově zpracované potraviny nedělají tělu dobře. A už vůbec ne tomu dětskému.

V tomto období, kdy to malé tělíčko potřebuje být v plné síle to platí dvojnásob.

Zaměřte se proto na lokální stravu, konzumaci zeleniny a ovoce, vyvážené snídaně, minimum sladkostí, dostatek vody či kvalitního bylinkového čaje a také na pravidelnost.

V chladných měsících, kdy není vždy možné mít po ruce čerstvé ovoce či zeleninu a ruku na srdce ve chvíli, kdy se za našimi ratolestmi zavřou dveře školky či školy a my ztrácíme přehled o jejich denním přísunu vitamínů je ideální jídelníček obohatit o osvědčené doplňky stravy, které obsahují hlavně vitamín C, D a zinek.

Tato triáda je ve vzájemné synergii a přispívá k normální funkci imunitního systému.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dostatek soukromí by měly mít i vaše děti
Lektvary proti nachlazení, kašli a rýmě
Umí vaše dítě bezpečně

Vystavování se chladu

Nebo také otužování. U dětí však samozřejmě nepůjde o žádné ledové sprchy po ránu nebo noření se do ledová kádě.

Stačí je cíleně vystavovat chladu. Co si pod tím představit v praxi?

Volit pro ně o vrstvu oblečení méně, doma stáhnout topení o pár stupňů, ráno se projít bosí v trávě, nebo třeba jen opláchnout obličej ve studené vodě.

Spánek

Zimní měsíce nebývají tak štědré na pobyt venku. Z velké části jsou dny trávené ve školkách či školách pod umělým osvětlením, doma pak před televizí či na telefonu.

Není divu, že děti mají narušený přirozený rytmus, a proto se často probouzejí unavenější než večer. Nebo co hůře, ráno skoro ani nejdou vzbudit.

Stačí ale drobné změny – vystavovat se co nejvíce dennímu světlu, večer používat světlo bez modré složky, která blokuje spuštění melatoninu (hormon spánku) a nastavit dětem takovou spánkovou hygienu, která bude celé rodině vyhovovat a zároveň více respektovat přirozený denní rytmus.

Pohyb

Málokteré dítě dnes chodí pěšky. Všude jen autem, autobusem, výtahem atd. Také dvě hodinky tělocviku týdně ve škole nic moc nespasí.

Okoukněte proto kroužky, které se nabízí ve škole nebo v okolí. Zjistěte, kam chodí jejich kamarádi a přihlaste je tam spolu.

Ať už jde o pohybový kroužek, lekce tance, cvičení v Sokolu, fotbal, cokoliv, kde se můžou dostatečně vyřádit.

Každý krok se počítá.

Psychika

Dobrá nálada je základ všeho. Ne nadarmo se psychice začíná přikládat větší a větší význam. V tomto směru jsou na tom děti lépe nežli jejich rodiče.

Pro děti je přirozené dávat najevo své emoce třeba i frustraci či vztek, dostanou vše z těla ven a za pár minut jsou opět bezstarostné, usměvavé děti.

Pro nás rodiče jsou sice tyto chvíle psychicky náročně, ale pro tělo jsou přirozené. Cílem není naučit dítě být nonstop v pohodě nebo naopak jej nechat si cokoli „vybrečet“.

Nejdůležitější je najít určitý balanc, aby mělo dítě šanci rozhodovat samo za sebe a aktivně se podílet na svém životě a aby si našlo svoje chvíle pro odpočinek či aktivity, které ho baví, nabíjejí a zklidňují.

Nezapomínejte, že každé dítě je jiné.

toz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Podpořte dětskou imunitu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci