Jak zůstat aktivní i během zimy

18.1.2023 00:00   |   Wellness
Ztrácíte s příchodem chladných dní, kdy je navíc i brzy tma, motivaci ke sportu? Nástup podzimu a zimy nemusí nutně znamenat pokles míry fyzické aktivity.

Jak zustat aktivni i behem zimy

V deštivých či mrazivých dnech můžete najít útočiště ve vnitřních sportovištích, jindy můžete bez obav pokračovat i ve venkovních aktivitách, které jste provozovali v létě.

Objevte kouzlo turistiky

Turistika je skvělá aktivita, při které můžete být na čerstvém vzduchu, dostat se do kondice, zhubnout a ještě si při ní vyčistit hlavu.

To potvrzuje i hlavní trenérka Tereza Kompánková z Fitness Clubu Contours, podle které se dají podnikat výlety do hor v každém ročním období.

V zimě je navíc zasněžená krajina opravdovým balzámem na duši.

„V žádném případě však výšlap do hor nepodceňujte. Pokud se do hor chystáte úplně poprvé, nechejte si poradit od zkušených kamarádů nebo v prodejně specializované na turistiku,“ radí Tereza Kompánková.

V ideálním případě si s sebou vezměte zkušeného sparing partnera.

Hory jsou totiž nejen v zimě nevyzpytatelné a chodit tam v obyčejných teniskách, lehké bundě, bez čelovky a svačiny se rozhodně nevyplatí.

Začala sezóna saunování

V chladných měsících je častým útočištěm sauna, ve které prohřejete celé tělo, zvýšíte svou imunitu, zrelaxujete, můžete ulevit od chronických bolestí a pozitivní vliv má pravidelné saunování i na deprese či úzkost.

Jaký druh sauny zvolit? Nejlépe takový, kde se budete cítit komfortně.

Ověřenou klasikou je finská sauna, kde z těla vyplavíte toxiny, dochází k prokrvení orgánů a kůže.

Tropická sauna pomáhá při dýchacích obtížích. Parní sauna má pozitivní vliv na pleť.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Recepty na dobroty, které linii neuškodí
Tiramisu pro diabetiky a ořechové koláčky
Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?

Pokud patříte mezi začátečníky, zajděte si do solné sauny, ve které dochází pouze k lehkému prohřívání (teplota se zde pohybuje mezi 40 a 55 °C).

Ženy ocení herbal saunu, kde se mohou oddávat i aromaterapii nebo nechat působit saunovou kosmetiku.

„Pokud chodíte do posilovny, stojí za vyzkoušení infrasauna, která se často využívá k prohřátí před tréninkem,“ doporučuje trenérka.

Nadechněte se a meditujte

Věděli jste, že k tomu, abyste se cítili duševně i fyzicky lépe stačí pouhých 5 minut meditace denně?

Meditační techniky dokážou zmírnit stres, posílit soustředění a pomáhají i k lepšímu spánku.

Výhodou navíc je, že meditovat můžete prakticky kdykoliv a kdekoliv.

Na pomoc si můžete vzít průvodce ve formě meditační aplikace, využít k tomu své chytré hodinky a se spoléhat čistě na svou mysl.

Pokud chcete meditaci spojit se cvičením, vyzkoušejte jógu.

Stejně jako v případě saunování se nabízí celá řada možností od klasické jógy, až pod hot jógu, power jógu či dokonce naked jógu.

Dejte šanci posilovně

Není vám návštěva posilovny cizí, ale v létě jste tam moc času nestrávili? Zima je ideální čas na to, abyste navázali na svou fitness rutinu.

V posilovně nemusíte řešit, jak se vypořádat s chladem a hlavně si tréninkem ve fitness centru můžete vybudovat sexy křivky, zlepšit kognitivní funkce a cítit se celkově dobře.

Nezapomeňte na jídelníček

Aktivní životní styl jde ruku v ruce se správnou stravou, protože ať už zvolíte jakýkoliv druh pohybu, bez kvalitní stravy to nemá smysl – z pohledu hubnutí, zdraví i energie.

Správně zvolené potraviny vás udrží celý den na nohou a dodají vám potřebné živiny. Jaké potraviny do jídelníčku zakomponovat?

„S nástupem podzimu a zimy se hodí zařadit do jídelníčku červenou řepu, která je nabitá vitamíny a kromě toho obsahuje antioxidanty, které zvyšují průtok krve tělem včetně lepšího okysličení mozku, což vede k lepším sportovním i intelektuálním výkonům,“ tvrdí Martin Kudera zakladatel Farmy Živina.

Postupný a dlouhodobý přísun energie zajišťují ovesné vločky, které jsou ideální nejen ke snídani, ale můžete si je dát i jako preworkout před tréninkem.

Za zmínku stojí také oříšky – skvělá energizující svačina plná esenciálních mastných kyselin.

Pokud byste si chtěli zamlsat, dejte si kousek vysokoprocentní hořké čokolády. V rozumném množství neublíží.

zit, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si takéDiskuse: Jak zůstat aktivní i během zimy

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci