Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů

15.6.2022 00:00   |   Zdraví a krása
Stárnutí se projevuje mnoha faktory. Nejčastějšími vizuálními příznaky jsou vrásky a šedivé vlasy. Jedná se o přirozený proces, který někoho potká třeba již před třicátými narozeninami, a jiného například až v padesáti. Důležitá je genetika i životní styl.

Šedivění vlasů

Šedivé vlasy vznikají v důsledku ubývání pigmentu, tzn. barviva vlasů, které se tvoří v melanocytech vlasových kořínků. Nejčastěji díky procesu stárnutí dojde ke zpomalení, omezení nebo až zastavení produkce melaninu.

Dochází k němu z části kolem 30. roku života, u někoho i dříve. Ve 40 letech už většina lidi pozoruje nějaké šedivé vlasy.

„Věk začátku šedivění podmiňuje především predispozice. Stejně jako třeba vypadávání vlasů. Pokud tedy maminka nebo tatínek objevili první šediny ve třiceti letech, tak bohužel se brzké šediny nevyhnou ani vám,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology. 

Na vzniku šedin se může podílet i každodenní UV záření.

Ukazatelem je i etnicita. U bělošské populace se první šediny zpravidla objevují okolo 35. let života. Asijské národy či černoši pak mají první šediny okolo 45. let.

Nutné je říct, že dříve byly šediny, především u žen, často „zakrývané“ barvami a přelivy. Dnešním trendem je ale barevná přirozenost. A mnoho žen si přestává své šediny zakrývat.

Cigarety „pomáhají“ šedinám

Kromě genetiky může rychlejší šedivění způsobit i zlozvyk kouření. Nikotin totiž snižuje produkci melaninu. Dalšími faktory mohou být anemie nebo nedostatek vitamínu B6 a B12 či vitamínu D a E.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Opalování – co musíme vědět, radí specialista
Nevíte-li, co na opalování, zamiřte do lékárny
Jen se zdravým opalováním se dá léto užít

Rizikovým faktorem může být i porucha štítné žlázy, některá vrozená, vzácná genetická onemocnění.

„Šedivění nelze zastavit, k mírnému zpomalení může přispět zdravá výživa s dostatkem vitamínů, minerálů, nebo i některé vlasové produkty s kofeinem a niacinamidem," dodává Mansfeldová.

Já z tebe zešedivím...

Toto nám často říkaly naše maminky a babičky s tím, že šediny byly důkazem velkého stresu. Stále nejsou jasné důkazy, zda se jedná o mýtus či nikoli.

Mnoho legend například tvrdí, že Marie Antoinettě prý noc před její popravou zšedly všechny vlasy. Dále je znám případ kapitána Moodyho, kterému se povedlo velmi náročně přistát poté, co letadlo, které pilotoval, vletělo do sopečného oblaku. Následkem stresu v krátkém čase zešedivěl.

Některé studie zvažují účinek hormonu norepinefrinu, který se v těle vylučuje vlivem intenzivního stresu.  Tento hormon poškozuje kmenové buňky hrající klíčovou roli v obnově pigmentu ve vlasových folikulech.

Objevuje se i varianta, ze účinkem stresu vypadnou pigmentované vlasy a zůstanou bílé, což se projeví rychlým zešedivěním (tzv. canities subita). Není jisté, zda k tomu muže dojít během hodin, ale v průběhu několika dní a týdnů nejspíš ano, vysvětluje dermatoložka.

Čili žádné studie zatím nepotvrdily, že stres může být hlavním důvodem šedivění vlasů. Samozřejmě může u jedinců, kteří, mají genetické dispozice k šedivění, celý proces urychlit. Tomu nahrává i další fakt, že vlasy se nestávají šedivé, ale šedivé rostou. Pokud si šedivý vlas vytrhneme, tak na jeho místě vyroste opět šedivý vlas.

Mít šedivé vlasy neznamená, že jste staří

Mnoho lidí má pocit, že šedivění je znak toho, že jsme již tělesně staří. Především pak pokud máme šedivé vlasy již kolem třicátého roku. Jedná se ale spíše o vizuální stárnutí. Nemoci, které se často projevují ve starším věku, jako je špatné srdce a vysoký cholesterol nemají se šedivěním nic společného.

A jeden zajímavý fakt: šedivé vlasy ve skutečnosti nejsou šedivé, ale bílé. Jen na první pohled vypadají šedivé, protože jsou často  „promíchané“ s vlasy tmavými.

kvl, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


 


Diskuse: Šedivění vlasů urychluje kouření i nedostatek vitamínů

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci