Jak se bezpečně zbavit kruhů pod očima

7.5.2021 00:00   |   Zdraví a krása
Kruhy pod očima trápí ženy, muže i děti. Co stojí za jejich vznikem, jak je šetrně odstranit a čemu věnovat pozornost při výběru kosmetiky či kliniky, kde se odstraňování kruhů pod očima věnují?

oči

Na vznik kruhů pod očima má vliv několik faktorů. Hlavní roli hraje genetika. Každý člověk je k tvorbě kruhů pod očima náchylný jinak. Objevit se mohou v jakémkoli věku a trápí ženy i muže.

Kůži pod očima máme od narození tenčí než jinde na těle. U všech se s věkem dále ztenčuje a současně ubývá podkožního tuku v obličeji. Jsou tak snadněji viditelné cévy, které propůjčují očnímu okolí tmavší odstín.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Oční jóga zabrání syndromu kancelářského oka
Oprava víček není jen pro krásu
Má-li dítě problém, nejsou za tím oči?

Vliv na namodralý nádech může mít také zvýšená produkce pigmentu melaninu v očním okolí.

Nejen genetika

„I když je nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima genetika, vliv má spousta vnějších faktorů – časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Kruhy pod očima mohou být také varovným signálem, že je uvnitř těla něco špatně. Bývají spojovány například s onemocněním štítné žlázy. Objevují se při onemocnění srdce, ledvin, jater či trávicího systému.

Na tmavé zbarvení mohou mít vliv i některé léky. Tak jako existuje mnoho příčin vzniku kruhů pod očima, je známa i spousta lidových rad, jak se jich zbavit. Většina ale funguje jen krátkodobě.

Okurky, nebo brambory?

Studené obklady zúží cévy pod kůží, tím zmírní kruhy pod očima, avšak jen na chvíli. Podobný účinek mají i čajové sáčky s černým či zeleným čajem obsahující kofein.

„Masáže očního okolí napomáhají lepšímu proudění krve, čímž se modravé zabarvení redukuje. Plátky brambor či okurky jistě ničemu neuškodí, ale s největší pravděpodobností ani problém dlouhodobě nevyřeší,“ vyjmenovala Bohdana Polišenská, lékařka oční kliniky Gemini.

Odstraněním kruhů pod očima se zabývají výrobci kosmetiky či kliniky estetické medicíny, ale i jiná zdravotnická zařízení. Způsobů, jak se „namodralé kůže“ pod očima zbavit, je vícero.

„Při úbytku tuku s propadlinami pod očima je vhodná aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou či aplikace intradermálních nití, které zároveň pomáhají zpevnit jemnou kůži,“ připomíná oftalmoložka.

Na kosmetiku pozor!

„Pro udržení dobrého stavu očního okolí je důležitá pravidelná péče, která zároveň pomáhá předcházet vzniku hlubokých vrásek. K té patří používání krémů určených pro oční okolí, vyvážená strava s dostatkem vitamínů a minerálů, pravidelný pitný režim a dostatek spánku,“ doplnila Bohdana Polišenská.

Zákroky a kosmetika ale mohou představovat riziko pro samotný zrak. Pokud se člověk rozhodne pro odstranění kruhů pod očima, vyplatí se kosmetiku nebo kliniku velmi pečlivě vybírat.

Krémy s hydrochinonem mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny kůže. Retinoidy, které se užívají zejména k léčbě kožních onemocnění, se nesmí používat v těhotenství – mohou poškodit vývoj plodu. Laserové metody jsou pak spojeny s nutnou ochranou samotných očí kvůli prevenci zánětu.

„Použití chemického peelingu či bělicích prostředků je kontroverzní, na jemné kůži očního okolí může vyvolat alergickou reakci, a pokud se dostane do oka, tak i oční zánět. V krajním případě hrozí ztráta zraku při neodborné aplikaci výplně,“ upozornil Pavel Stodůlka.

Klinika se věnuje vedle oční chirurgie i službám estetické medicíny. Některé pobočky nabízí několik alternativ k odstranění kruhů pod očima - aplikaci kyseliny hyaluronové nebo dermálních nití.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Jak se bezpečně zbavit kruhů pod očima

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci