Těhotné a kojící ženy potřebují větší množství vody
16.11.2022 00:00 | Zdraví a krása
Svůj denní příjem by podle lékařů měly zvýšit o více než půl litru.
Nedodržování pitného režimu může ohrožovat správný vývoj plodu, způsobovat vyčerpání organismu a zhoršovat životní funkce matky i dítěte.
Dostatek tekutin je klíčový i při kojení – mateřské mléko tvoří voda z 87 %.
A právě voda je podle lékařů pro maminky nejvhodnějším nápojem i co do složení – ideálně by to měla být voda pramenitá či přírodní minerální s nízkým obsahem minerálů.
„Během těhotenství dochází v organismu k mnoha změnám zajišťujícím správný vývoj plodu. Jedná se například o vyšší míru zadržování vody v těle, zvýšení množství cirkulujícího objemu krve či její větší průtok ledvinami,“ popisuje MUDr. Petra Hanulíková, PhD., lékařka z Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí.
Těhotné ženy by proto podle ní měly z nápojů přijmout 2,3 litru tekutin denně.
Tekutiny přijaté ze stravy by měly tvořit dalších 0,7 litru. Ideálně by těhotná žena měla z nápojů i stravy přijmout 3 litry tekutin denně.
Při kojení se potřeba příjmu tekutin ještě zvyšuje. Mimo jiné proto, že mateřské mléko je z téměř devíti desetin tvořeno vodou.
V prvním půlroce po porodu by proto ženy měly jen formou nápojů denně přijímat 2,7 litru vody. A stejně jako v těhotenství by pak měly v potravě přijmout dalších 0,7 litru. Celkově by kojící žena měla přijmout 3,4 litry tekutin denně.
„Nedostatečný příjem vody v době kojení vede k lehké dehydrataci matky se všemi nepříznivými důsledky, jež z toho vyplývají,“ uvádí Hanulíková s tím, že snížený příjem tekutin sice neomezí tvorbu mléka, čímž je dítě chráněno před nedostatkem potravy, o to většímu riziku dehydratace ale čelí matka.
|
Hlídat jen množství nestačí
Nastávající i čerstvé maminky by měly podle lékařů věnovat zvýšenou pozornost také složení tekutin, které přijímají, nejen objemu.
Ideální je čistá pramenitá voda nebo přírodní minerální voda s nízkým obsahem minerálů.
„Obsah minerálů ve slabě mineralizovaných vodách je v rozmezí od 50 do 500 miligramů na jeden litr. V silně mineralizované vodě může být rozpuštěno i více než 5 000 miligramů minerálů. Hranice pro kojeneckou vodu je na úrovni zmíněných 500 miligramů. Proto je kojenecká voda vhodná pro každodenní pití těhotných i kojících žen, stejně jako pro přípravu kojenecké stravy,“ popisuje Jiří Pražan, prezident Svazu výrobců nealkoholických nápojů.
Zároveň upozorňuje na to, že kromě nízké mineralizace musí voda vhodná pro těhotné a kojící ženy splňovat také přísné limity pro obsah dusičnanů či sodíku.
zit, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také