Téměř polovina pejskařů neví, jak pečovat o chrup svého psa

22.6.2022 00:00   |   Zvířata
Přestože jsou zuby pro psy nástrojem číslo jedna, pouze o něco více než polovina majitelů psů ví, jak se o ně starat. Přitom například paradentózou trpí osm z deseti čtyřnohých miláčků.

Jak pecovat o chrup sveho psa

Skoro polovina pejskařů (45%) nedokáže poznat, zda se jejich pes trápí bolestí spojenou s onemocněním zubů. 44 % si neuvědomuje, že by mělo svým psům čistit chrup každý den a 43 % navíc neví, čím zuby čistit. Vyplývá to ze zjištění značky Pedigree.

Zuby psovi slouží ke kontaktu s živým i neživým světem kolem, i proto nesmíme péči o ně zanedbat. Jakožto smečkové zvíře nemusí pes mnohdy dávat bolest dostatečně najevo – je proto potřeba sledovat i drobné změny chování.

Nemá váš pes paradentózu?

I psí zuby jsou totiž v ohrožení různých chorob a onemocnění – jedním z nich je například paradentóza. Tou podle výzkumů vědeckého centra Waltham Petcare Science Institute trpí více než 80 % psů.

Onemocnění dásní lze v počáteční fázi zvrátit, v pokročilejších stádiích je však mnohem hůře léčitelné, pro psy bolestivé, a dokonce může vést ke ztrátě zubů.

Zánět dásní, takzvaný gingivitis, a následný zánět závěsného aparátu zubu, parodontitis, jsou nejčastější onemocnění v dutině ústní psů.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!

„Mohou způsobit závažné zdravotní problémy jak v dutině ústní, tak ovlivnit celkový zdravotní stav a způsobit závažné onemocnění, které v krajním případě ohrožuje i život zvířete,“ říká MVDr. Zbyněk Lonský, předseda České společnosti veterinárních stomatologů.

Z průzkumu, který realizovala značka Pedigree ve spolupráci s platformou Kvízuj, vyplývá, že téměř polovina (47 %) majitelů psů neví, jak se starat o psí chrup.

Čistíte psům zuby?

Že by měl páníček svému psu čistit chrup každý den to si 44 procent majitelů neuvědomuje. Řada lidí se domnívá, že stačí mazlíčkovi vyčistit zuby jednou za týden (29 %) nebo za měsíc (10 %). Někteří (5 %) si dokonce myslí, že se psům čistí zuby pouze tehdy, když jim páchne z tlamy.

Plných 43 dotázaných pejskařů  ze stovky neví, čím psí chrup čistit. Tři by zuby čistili dětskou zubní pastou, pět by použilo dentální niť. Neuvěřitelných 35 % dotázaných pak dokonce věří, že se o psí chrup nemusí starat vůbec. Je polovina pejskařů (57%) správně odpověděla, že se i psí zuby musí čistit kartáčkem.

Poměrně překvapivé výsledky pak přinesl i dotaz: Co dělat, pokud má váš pes křivé zuby. Celých 35 % majitelů by křivý chrup vytrhlo. 16 % by přešlo na tekutou stravu a 18 % by zvážilo nasadit psí zubní protézu. Pouze méně než třetina (31 %) správně zvolilo nasazení psích rovnátek.

Všem páníčkům, kteří si neví rady s dentální hygienou svého psa, chce pomoci značka Pedigree. Ta ve spolupráci s odborníky připravila jednoduchý manuál, jak pečovat o psí chrup.

Čtyři tipy pro zdravé zuby a dásně

  1. Pečujte o zuby vašeho psa každý den. Čištění zubů kartáčkem můžete kombinovat i s dentálními pamlsky.
  2. Psy starší tří vyplývá let nechte vyšetřit veterinárním stomatologem, který vám doporučí péči přesně na míru.
  3. Alespoň jednou ročně nechte chrup vašeho psa prohlédnout u veterinárního lékaře.
  4. Dávejte svému psovi jen pamlsky a hračky, které jsou pro chrup bezpečné.

zot, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Téměř polovina pejskařů neví, jak pečovat o chrup svého psa

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci