Rouška byla tou poslední kapkou: Pryč s brýlemi!

21.7.2021 00:00   |   Zdraví a krása
Nošení respirátorů ve veřejných prostorách i na ulici patří mezi stěžejní prostředky zamezení šíření pandemie covid-19. Na druhou stranu však se oční lékaři stále častěji setkávají s pacienty, kterým nasazené ochranné prostředky komplikují život.

laser oči

Když horní část nepřiléhá těsně ke kůži, vyfukovaný vzduch jde přímo do očí a způsobuje jejich nadměrné vysychání, které se pak projevuje pálením, zčervenám oka či pocitem cizího tělíska pod víčkem.

„V souvislosti s nošením respirátorů a roušek zaznamenáváme také potíže u pacientů na pokožce. Mají ekzémy, které jim znemožňují respirátory nosit,“ popisuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, další z komplikací, s nimiž se ve své ordinaci setkává.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Brýle, čočky nebo operace?
Nemůžete zaostřit? Možná astigmatismus
Oprava víček není jen pro krásu

Nositelům brýlí také často vadí zamlžená skla při nasazení respirátoru. V celku páak  se není co divit, že vzrůstá počet laserových refrakčních operací očí. A to až o 40 procent oproti předchozímu roku.

Ani babské rady nepomáhají

Přestože existují babské rady, kterak zamlžování eliminovat (například nanesení tenké vrstvy tuhého mýdla, holicí pěna nebo čištění skel saponátem na mytí nádobí), mlžení nezabrání úplně, navíc se tímto způsobem mohou na sklech vytvořit šmouhy, a ty rovněž vidění ztěžují.

Patálie s nošením respirátorů se tak v mnohých případech stávají pověstnou poslední kapkou, která vede k nárůstu zájmu o odstraňování dioptrických vad za pomoci laseru.

„Na našich klinikách velmi vzrostl zájem o laserové operace očí. Zejména mladší pacienti si uvědomili, jak je brýle omezují a jak jsou v kombinaci s rouškou či respirátorem nepohodlné. Meziročně zájem vzrostl o téměř 40 %, což jsme dosud nezažili,“ připouští Bc. Petr Kocian, MHA, spoluzakladatel a generální ředitel sítě očních klinik NeoVize.

„Roste i počet pacientů s operací šedého zákalu a zejména přibývá těch, kteří nechtějí jen základní čočku, ale chtějí například operaci šedého zákalu pomocí laseru nebo trifokální či torickou čočku, které je zbavují nebo snižují závislosti na brýlích,“ dodává Kocian.

Levnější než brýle

„Vysoká čísla laserových refrakčních operací potvrzují, že jde o způsob, který nepříjemnou situaci se zamlžováním skel vyřeší,“ podotýká primářka Valešová.

Důvody, proč se lidé zbavují dioptrií, jsou různé – čtvrtině způsobují potíže při sportu, druhým nejčastěji uváděným důvodem jsou obtíže s kontaktními čočkami, dále pak ekonomické důvody (finanční náklady na neustálé pořizování brýlí a kontaktních čoček v dlouhodobém horizontu převyšují jednorázovou cenu za operaci), nebo že si na brýle nezvykli.

Dále pak pacienti zmiňují rozdíl dioptrií mezi oběma očima, nutnost ostrého zraku v zaměstnání, že jim brýle nesluší či narušují jejich sebevědomí. Nepohodlí při nošení respirátoru je pak novinkou, která se objevila až v posledním roce, kdy se nošení ochranných pomůcek stalo v našich životech každodenní povinností.

„O operaci očí jsem uvažoval již delší dobu. Pak ale nastoupila korona a s ní spojená karanténa i povinnost nošení roušek. Kvůli neustálému mlžení brýlí kvůli roušce bylo rozhodnuto – pryč s brýlemi!“ říká Martin Formánek, jenž úspěšně podstoupil laserový zákrok na Oční klinice NeoVize Brno.

Rychlý návrat do normálního života 

„Nadšení odoperovaných pacientů je ohromné a já s radostí poslouchám, jak silné emoce prožívali první den při probuzení, kdy najednou vše ostře viděli. Své blízké, budík, hodiny, listy na stromech, záclony v oknech přes ulici...,“ popisuje Petr Kocian zpětnou vazbu klientů.

Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Díky nejmodernějším přístrojům se v dnešní době jedná o rychlý a bezbolestný zákrok, který probíhá ambulantně, takže pacient může po jeho provedení odejít domů.

„V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem.  Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života,“ vysvětluje MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka kliniky NeoVize Brno.

zit, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Rouška byla tou poslední kapkou: Pryč s brýlemi!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci