Bez přilby vy i vaše děti hazardujete se životem

2.7.2021 00:00   |   Wellness
Zájem o cyklistiku v Česku roste, její oblibu navíc ještě posílila omezení spojená s covidem. Stále více lidí využívá jízdní kolo i pro dopravu do zaměstnání, školy nebo za zábavou. Naíc začaly prázdniny a to bývá kolo dvojnásob blízký kamarád...

cyklisti, přilba

O tom, že má jízda na kole pozitivní vliv na lidské zdraví, není pochyb. Svým chováním nesmí jezdec nikoho ohrozit a myslet by měl i na bezpečnost.

Základem je přilba, která může zabránit nejtěžším úrazům. Loni v Česku zemřelo 40 cyklistů, 29 z nich, tedy téměř 73 procent, ji nemělo při nehodě nasazenou na hlavě.

„Dá se předpokládat, že řada lidí bude letošní dovolenou trávit v tuzemsku, a také na kole. Ve spolupráci s Policií ČR budeme v rámci projektu Na kole jen s přilbou se snažíme upozornit na rizika jízdy bez přilby,“ uvádí Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Kdo nemůže běhat, měl by pro zdraví chodit
Kdy vzít dítě na vodu?
Vhodná obuv na sport vám ušetří problémy

Pokud se ranní cvičení stane součástí vašeho ranního rituálu, již brzy uvidíte výsledky na své postavě. Pravidelný pohyb se podepíše

„Naší snahou je, aby si cyklisté uvědomili, že je nezbytná v každém věku a před jízdou si ji nasazovali automaticky. Jak dokládají statistiky, tak převážně starší osoby se dostávají do nehod s nešťastnými konci,“ upozorňuje dále Polák.

Ke kolu patří přilba

Děti neví, jaká nebezpečí jim hrozí při jízdě na kole. Malý cyklista může velmi snadno spadnout a je na rodičích, aby jim odmala vysvětlili, proč mají děti na kole přilbu nosit a čemu tím předcházejí.

Ze zákona je pro ně povinná do 18 let a patří i na odrážedla, tříkolky a koloběžky. Na svoji bezpečnost by měli mladí myslet i po dovršení plnoletosti.

„Je důležité jít dětem příkladem. Pokud dospělý vyrazí na cyklovýlet, vždycky by měl mít přilbu. Dítě tak pochopí, že nosit ji, není žádná ostuda, naopak pro něj bude cyklistická přilba zcela normální. V ideálním případě je vhodné nechat výběr přilby na dítěti, aby ji nosilo rádo,“ doporučuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

Počet usmrcených cyklistů za rok 2020 ukazuje na vážný problém.

„Téměř 30 lidí se mohlo z vyjížďky vrátit ke svým blízkým, kdyby měli na hlavě přilbu. Rozhodující by rozhodně neměla být otázka, zda je přilba pro dospělého cyklistu povinná. Nikdo z tří desítek usmrcených cyklistů nebyl mladší 18 let,“ upozorňuje ředitel služby dopravní policie plk. Jiří Zlý.

Chrání při každém pádu

Cyklisté se řadí mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Pro svou ochranu by měli udělat maximum.

Používání cyklistické přilby snižuje riziko vzniku těžkého zranění hlavy o 69 % a smrtelného zranění hlavy o 65 %. Největší ochranu poskytuje při rychlostech do 20 km/h.

Pouhým nasazením a správným upevněním přilby by se dalo předejít 83 % případů fraktury lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % případů poškození mozku.

„Přesto se často setkáváme s cyklisty, kteří stále nošení přileb podceňují. Nutno dodat, že ti, kteří pád z kola bez přilby přežili mají většinou trvalé následky a na kolo už mnohdy usednout nemohou,“ uzavírá Polák.

otk, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Bez přilby vy i vaše děti hazardujete se životem

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci