Naučte děti znát cenu peněz a hospodařit s nimi

21.12.2018 01:00   |   Peníze
Vánoce se většinou znatelně projeví na stavu vašich peněženek a kont. Co si dát s novým rokem předsevzetí, že se začnete zajímat o finanční gramotnost svých dětí?

děti a peníze

Je dobře, pokud jste nechali děti utratit si za dárky jejich vlastní úspory. Někdy dostanou k Vánocům finanční obnos od stovek korun až po tisíce. Pokud se ale jedná o větší sumu, není od věci jim poradit.

Pokud vidíte, že mají děti trochu problém se staráním se o obnos z pokladniček, předsevzetí může spočívat v tom, že jim pomůžete udělat pořádek ve financích. Začít můžete i jednoduchým rozpočtem, kdy jim ukážete, jak si zapisovat příjmy a výdaje.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Děti by k penězům neměly přijít snadno
Jaké kapesné dávat dětem a od kdy
Dáváte odměnu za vysvědčení nehledě na známky?

Najděte k tomu aplikaci v chytrém telefonu nebo jim v Excelu pomozte vytvořit tabulku. Menším dětem kupte hezký blok nebo zápisník.

Předškoláci

Předškolní věk (4–6 let). V tomto věku dítě ještě pravděpodobně nebude umět počítat ani číst číslovky, ale jsou děti, které si rády hrají s penězi. Můžete s nimi počítat mince v první pokladničce a budou nadšené, když si za svých 10 Kč koupí lízátko.

Přepočítávejte ceny hraček na dobře známou hodnotu, například Kinder vajíčko, sdělte jim, kolik vajíček stojí hračka, a dejte jim možnost volby. Sledujte s dítětem obsah jeho pokladničky, zda něco ubylo, nebo přibylo, a vysvětlete proč.

Například minule jsi tam měl 200 Kč, ale pak sis koupil hračku za 100 Kč a teď musíš počkat, až si zase našetříš. Už v tomto věku svého potomka učte štědrosti, může udělat radost babičce kytičkou k narozeninám nebo přinést kamarádům do školky bonbóny, které si sám koupí.

Školáci

Školní děti od 6 do 9 let se už samy setkávají s možnostmi, jak a kde utratí peníze. Při cestě ze školy je pro ně lákavá každá prodejna s drobnými sladkostmi, které je těžké odolat.

„Pokud po vás děti začnou chtít skoro každý den nějakou sumu peněz na drobné nákupy, je správný čas jim začít dávat kapesné. Jeho výše odpovídá vašim možnostem. Ze začátku je možná lepší začít s menší částkou na kratší časový interval,“ radí Miroslav Zborovský, finanční ombudsman z Home Creditu.

„Je velmi důležité začít děti učit finanční gramotnosti od útlého věku, v 15 letech je již pozdě,“ dodává Miroslav Zborovský.

Děti v tomto věku jezdí na řadu výletů nebo na školy v přírodě a tam si prostě s určitou částkou peněz vystačit musí. Pokud si první den utratí celých 200 Kč, je to pro ně dobrá škola a určitě tím neutrpí.

Takže nevěšte hlavu, když si vám pak budou stěžovat, ale poučte je a vysvětlete jim, jak mají příště postupovat.

Dospívající

Od 10 do 14 let se dítě změní fyzicky skoro v dospělého, ale také mu přibývají vědomosti, a to i finanční. Začíná mít svoje potřeby, které se liší od potřeb sourozenců nebo spolužáků, a musí se naučit rozlišovat priority.

„V tomto věku plaťte kapesné na měsíční bázi a vysvětlete mu, že pokud si vše utratí na začátku, bude muset měsíc čekat. Tím si děti zvyknou nežít od výplaty k výplatě, ale také si nějaké peníze dávat stranou na neplánované situace,“ dodává Miroslav Zborovský.

Můžete začít také dítě odměňovat za některé nadstandardní úkoly. Není tím myšlen pravidelný úklid pokoje, vyndání nádobí z myčky nebo vynesení odpadkového koše, ale například vyluxování celého bytu nebo pohlídání mladšího sourozence.

Dítě v tomto věku také může dostávat poměrně velké částky k Vánocům nebo k narozeninám od prarodičů. Vysvětlete mu proto, že je dobré základní kapesné používat průběžně, ale větší obnosy jako například 5000 Kč od dědečka si vložit do jiné krabičky nebo pokladničky.

Tím vzniká jakýsi spořicí účet a dítě si tak šetří na něco dražšího, jako je třeba nový chytrý telefon, laptop, kamera, skateboard apod. Motivujte ho i tím, že mu slíbíte, že mu na věc přispějete. Naučí se také samo hledat na internetu informace, kde a za kolik věc nakoupit.

Rodinný rozpočet

„Rodiče se většinou brání sdělit dětem, kolik berou, ale od 15 let není od věci seznámit dítě s rozpočtem domácnosti. Můžete mu sdělit, jaký je celkový příjem rodiny, kolik z toho jde na hypotéku, mobilní operátory, internet, na vedení domácnosti či zájmové aktivity.

„Dětem se může zdát, že berete velkou částku, ale pak jsou často překvapené, kolik měsíčně utratíte,” dodává finanční expert. Jednodušeji se pak vysvětluje, proč nezbyly peníze na zahraniční dovolenou.

Proč si půjčovat?

Seznamte ho také, proč je někdy nezbytné si na věci půjčit, ale čeho se vyvarovat a že je nutné si nasbírat co nejvíce informací. Sdělte mu důvody, proč jste si vzali hypotéku, a jaké to má výhody a nevýhody ve srovnání s podnájmem.

Vysvětlete mu, že půjčka na rozbitou pračku byla jenom krátkodobá, abyste jí pokryli negativní cash flow, a že za půl roku bude splacena. Ale na vánoční dárky nebo drahou dovolenou si půjčovat nebudete, raději se uskromníte.

„V 15 letech je vhodné dětem založit první účet a pořídit platební kartu, může přijít první brigáda, kdy si vydělané peníze dítě nechá posílat na účet a začne si samo sledovat pomocí elektronického bankovnictví své výdaje a příjmy,“ říká Miroslav Zborovský.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Naučte děti znát cenu peněz a hospodařit s nimi

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci