Než si lehnete na slunce...
5.6.2009 00:00 | StylVšeho s mírou platí i zde. Samozřejmě slunce nebo sluneční záření má také svoje léčebné účinky na řadu kožních nemocí - třeba lidé s lupenkou nebo s akné naopak v určité míře by měli vyhledávat, protože to pomáhá léčit jejich nemoc. Ale časté slunění jen pro krásu zvyšuje nebezpečí rakoviny, slunce je schopné poškodit buňky pokožky a vyvolat vznik kožních nádorů.
Chraňte se před obojím zářením
Opalovací krémy, některé jsou velmi drahé, jsou nutné. A když už někdo investuje tisíce korun do dovolené u moře, tak se mu určitě vyplatí investovat třeba stovky korun do vhodného opalovacího krému. Ty prostředky, které mají splnit dostatečnou ochranu, by měly obsahovat filtr jak UVB (ultrafialové záření), tak UVA (záření s nejdelší vlnovou délkou pronikající hluboko do pokožky, kde vyvolává předčasné stárnutí a způsobuje přímo zhnědnutí, pigmentaci kůže).
UVB filtr je vždycky označen tím známým číslem slunečního ochranného faktoru (číslo ochranného faktoru vyjadřuje, kolikrát je po jeho použití prodloužen pobyt na slunci, aniž pokožka následně zarudne), UVA filtry v současné době ještě nemají standardní označení. Když budeme takový krém mít, můžeme si říci, že jsme pro svou kůži udělali maximum.
Zkratky na obalech Na obalech opalovacích krémů se objevují zkratky, které udávají, proti jakému záření a v jaké míře působí. • SPF – faktor, který chrání proti UVB záření • IPD nebo PPD – širokospektré krémy, eliminují také vliv UVA paprsků |
- První opalování po zimě by mělo trvat jen pár minut, a to po natření krémem s ochranným faktorem, který musí být minimálně stupně 6.
- Zpravidla používáme na obličej vyšší faktor než na tělo. Obzvlášť chráníme okolí očí, nos a uši. Na těle jsou nejslabší místa ramena, kolena, chodidla a nárty.
- Víte, že byla vyvinuta speciální textilie, která nepropouští UV záření? Vyrábějí se z ní plavky a plážové oblečení, vhodné pro děti a lidi, kteří jsou citliví na sluneční svit.
- I když je na vašem opalovacím krému napsáno, že je voděodolný, opakujte mazání po každém vykoupání. Pokud se nekoupete, měla by se vrstva krému obnovovat po dvou hodinách.
- I ti, kteří hřeší na to, že jsou snědí a hned tak se nespálí, by neměli zůstávat na přímém slunci déle než 45 minut bez ochranného krému.
- Před odjezdem na dovolenou u moře se doporučuje užívat beta karoten a nebo měsíc předem vypít každý den sklenici mrkvové šťávy.
- Nejbezpečnější opálení si pořídíte jen díky samoopalovacím přípravkům. V drogeriích si můžete vybrat z široké nabídky. Například český Ryor vyrábí samoopalovací mléko, které se vyrovná mnoha zahraničním a přitom není tak drahé.
Rizikové faktory
Světlá pleť, pihy, zrzavé a světlé vlasy, víc než 15 znamének krásy na těle, kožní nádor v příbuzenstvu, to všechno jsou varovné náznaky toho, abyste se dostatečně chránily, protože jinak by mohla přijít rakovina kůže.
Jaké opalovací krémy zvolit?
• Pro světlý typ (bílá pleť, modré nebo zelené oči):
Používejte ochranný faktor číslo 50+ a chraňte se také oblečením. Krém najdete například u Nivey, po opalování se doporučuje mléko s panthenolem (Dermacol).
• Střední typ (většinou oříškově hnědé oči, hnědé vlasy, pleť, která se opaluje do bronzova):
Krém by měl mít faktor 20 a měl by být výživný, s prvky proti stárnutí pleti (Oriflame). Po opalování je výborné rovněž mléko s panthenolem.
• Tmavý typ má dost pigmentu (oči tmavě hnědé, vlasy tmavé, pleť tmavá až čokoládová):
Stačí vám faktor 10, ale pozor na vysušování pokožky, které může způsobit předčasné vrásky. Proto užívejte hydratační opalovací krémy a po opalování třeba mléko s beta karotenem, aby vaše pleť dostala krásnou barvu.
První pomoc při spálení
Může se stát, že se spálíte, třeba zapomenete-li si namazat některou okrajovou část těla. Úlevu přináší chlazení postiženého místa. Stačí obklad studenou vodou nebo vychlazený odvar z černého či zeleného čaje, případně obklad s jogurtem nebo tvarohem. Také se doporučují přípravky, obsahující kyselinu pantotenovou, která podporuje hojení a obnovu kůže.
zp
Přečtěte si také |
---|