Miss Stočesová je radši v přírodě, než na molu

22.5.2009 00:00   |   Styl
Když se Kateřina Stočesová stala před jedenácti lety Miss České republiky, bylo to pro tehdejšího šéfa soutěže Miloše Zapletala takové překvapení, že ji ani nenechal odjet na Miss World. Místo ní jela druhá Alena Šeredová. Katku to ale nemrzelo, po slávě modelky nikdy netoužila.

Miss Stočesová je radši v přírodě, než na molu

Nezasažená náhlou popularitou se vrátila do Podlesí u Příbrami, odkud pochází. V posledních deseti letech sice patřila k našim nejžádanějším modelkám, ale před půldruhým rokem se z ní stala podnikatelka-květinářka. Vrátila se k profesi, kterou vystudovala. A dnes raději váže kytice, než by se procházela po přehlídkových molech. Dvě ukázky z jejích prací přinášíme na menších fotografiích.

• Kdy vás vůbec napadlo, že bude lepší vydělávat si tvorbou květinových kreací, než předváděním módy?

To mně napadlo ještě dřív, než jsem se stala modelkou a začala se po těchto módních molech procházet...

• Přestala vám snad vyhovovat atmosféra, která mezi modelkami panuje?

To se tak úplně říct nedá. Pohybovat se ve světě showbyznysu je jiné, než se věnovat výtvarné práci – aranžmá květin.
Já nejsem typ, co vyhledává večírky, mám raději sport a přírodu. I když rovněž tato moje profese má svou společenskou část a úplně se tomu nevyhnu.
Ovšem modeling mi zase otevřel zcela jiný obzor nejen doma, ale i ve světě. Naučila jsem se, že se mám spolehnout především sama na sebe a postavit se na vlastní nohy.

• Bylo obtížné proniknout na trh? Kde jste získávala své první zákazníky?

Vlastně díky modelingu a charitativní činnosti na významných akcích jsem poznala spoustu zajímavých osobností.  Velice rychle se  rozkřiklo, že tu vazbu, kterou obdivovali, jsem dělala já, a tím to vlastně začalo. Mojí hlavní náplní nyní je nejen výzdoba konferencí a plesů nebo příležitostné vazby a květiny pro vítěze různých soutěží, ale také organizace sportovních akcí.

• Vaše "nej" kytice? Kolik měřila a k jaké příležitosti jste ji dělala?

Atypických kytic byla celá řada. Pokud jde o šířku, tak ta "nej" měla v průměru přes metr a byla do jednoho fotolabu  jako poděkování zaměstnankyni za celoživotní práci. Odnést ji museli tři muži!
A pro změnu nejvyšší kytice – měřila dva metry. Většina takových "nej" je pro firmy nebo k významným jubileím.

• Když vážete kytice pro pohřby, je vám smutno? A co svatby? Jakou vám taková kytice přináší náladu?

Smuteční kytice k mé profesi také patří, takže se nad každou rozesmutnět nemohu...
Opakem smutku je radost, spojená samozřejmě také se svatební vazbou. Začnu tím, že si vyslechnu přání snoubenců – vždyť je to jejich "velký den". A všechno se to pak snažím skloubit s modelem šatů nevěsty i s prostředím, které rovněž hraje velkou roli. Tady se vždycky "vyřádím", cítím se jako ryba ve vodě.

• Svatební kytici od vás měla také kamarádka, Miss ČR 2002 Kateřina Průšová. Jak jste si poradila s květy konvalinek, když navíc ani nebyla jejich sezóna?

Copak z konvalinek se mi kytice vázala výborně, ale sehnat samotné konvalinky byl problém.  U nás nic a v Mekce květin, v Holandsku, měli jen dva svazky. Navíc se celá věc zkomplikovala, když jeden svazek poslali správně, ale druhý omylem až na Slovensko. Tehdy velmi pomohl Martin Molnár, majitel velkoobchodu s květinami. Rozjel přímo pátrací akci, která byla stoprocentně úspěšná. Šťastný konec znamenal nejen, že se Katka vdala, ale měla i vytouženou kytičku z konvalinek.

• Dělala jste také květinovou výzdobu pro luxusní hotel Golfová jachta, kotvící u pražského Libeňského mostu. Navrhl jej náš významný designér Miro Pištěk, který žije v sousedním Německu. Jaká byla spolupráce s tak slavnou osobností?

Pan Miro Pištěk je velký profesionál, ale také velký puntičkář... vždyť pracuje v Německu s tamními floristy. Byla jsem velmi potěšena, že jsem se mohla podílet na tomto unikátním projektu, určeném zejména golfistům – odpaliště je totiž přímo na palubě. A samozřejmě, že si z práce na Golfové jachtě odnáším velkou zkušenost.

• A váš sen jako floristky?

Já mám snů... opravdu hodně, myslím si, že sny jsou v životě důležité. Ve snech se sice žít nedá, ale podaří-li se vám alespoň nějaký sen proměnit ve skutečnost, tak pak se vznášíte přímo v oblacích – a je úplně jedno, jestli to je sen osobní nebo pracovní.

• Mohou si čtenářky našeho internetového portálu u vás například objednat nebo koupit kytici?

Nemám obchod, ale v brzké době budou mít možnost si kytici objednat na webových stránkách katerinastocesova.cz, Teď je rozšiřujeme, pilně se na nich pracuje.

Děkujeme za rozhovor.

zp

Přečtěte si také


Diskuse: Miss Stočesová je radši v přírodě, než na molu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci