V ložnici se stydíme, i když o sexu obecně mluvíme otevřeně
23.1.2020 00:00 | Sex a vztahyVyplývá to z průzkumu, který zadala značka Durex v souvislosti se svojí kampaní bojující proti nerovnosti orgasmů.
Jde o jasný indikátor toho, že uspokojení ženy je stále považováno za druhořadé v poměru s mužským uspokojením, což je situace, kterou si kampaň dala za úkol změnit. Durex věří, že díky dosažení orgasmu může být každý z nás zase trochu spokojenější, a vyzývá tímto všechny, aby vyjádřili svou podporu kampani.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATKdy začínají Češky a Češi sexuálně žít? |
Muži často nevědí
S problémem dosažení ženského orgasmu se setkává i přední česká expertka na partnerské vztahy dr. Laura Janáčková ve své ambulanci. I jí se často stává, že klienti přijdou řešit jiné problémy partnerského či sexuálního života.
„Teprve když se muže zeptám, jestli dosahuje partnerka při souloži s ním orgasmu, je mou otázkou zaskočen. Většinou se dušuje, že ano, ale nakonec se zjistí, že si vlastně ani není jist, jakým způsobem jeho partnerka orgasmu dosahuje,“ líčí sexuoložka.
Asi 70 % žen prožívá klitorální orgasmus, 23 % vaginální či smíšený a 7 % žádný. Milování s člověkem, kterého mají hluboce rády, je pro většinu zdravých žen velmi příjemné nezávisle na tom, zda při něm prožijí orgasmus či ne.
Intimita – projev lásky
„Pro mnohé ženy je intimita s partnerem projevem vzájemné lásky a blízkosti, příjemný prožitek z těchto chvil však bezesporu vždy umocní, když oba partneři při milování prožijí orgasmus. Proč by žena vyhledávala sex s partnerem, který nemá zájem na tom, aby i ona byla při vzájemném milování uspokojena?,“ uzavírá Janáčková.
Průzkum značky Durex dále zjišťoval, proč jsou ženy ochotné akceptovat méně orgasmů, než mají muži. Vědci zjistili, že klíčovým bodem tohoto problému může být komunikace v ložnici.
Více než polovina žen přiznala, že jim není příjemné bavit se s partnerem o způsobech, jak by jim mohl pomoci k častějšímu orgasmu.
Spíše vládne ostych
Dr. Laura Janáčková doplňuje britský průzkum i o české statistiky, podle ní u nás je skutečnost podobná.
Většina žen i u nás má problémy hovořit o citlivých tématech vlastní sexuality s partnerem. Platí, že obecně se o sexu dokážeme bavit velmi otevřeně, ale v ložnici se stydíme. Vnímání vlivu orgasmu na psychické a fyzické zdraví mužů i žen je též podobné,“ říká sexuoložka.
S celkovou důležitostí kampaně se dr. Janáčková jednoznačně ztotožňuje: „Přestože se může zdát, že média nás zásobují množstvím informací o sexu, praxe ukazuje, že těch skutečně vhodných a potřebných informací není nikdy dost.“
Klíčové pro vztah
„Často se setkávám s páry, které o svých intimních osobních problémech mezi sebou hovoří poprvé otevřeně až v mé ordinaci. Je však nutné si uvědomit, že sexuální život je nedílnou součástí spokojeného partnerského vztahu,“ zdůrazňuje dr. Janáčková.
„Muži i ženy touží po lásce, blízkosti, pocitu sounáležitosti i vzájemného splynutí a slasti. Téma uspokojení v sexu je v některých případech pro vztah klíčové. Proto je tato kampaň nesmírně důležitá,“ míní.
Průzkum také ukázal, že důležitost dosažení orgasmu ve spojení s celkovým zdravím a duševní pohodou by neměla být ignorována. Téměř polovina žen a ještě vyšší procento mužů uvádí, že jsou po prožití orgasmu šťastnější, a více než jedna třetina uvádí, že se cítí méně ve stresu.
Kvalitnější spánek uvádí jako důsledek orgasmu 29 % žen v porovnání s 39 % mužů – toto číslo je pravděpodobně dáno pravidelnějším dosažením orgasmu u mužů. Co je ale důležité, 28 % procent osob obou pohlaví uvedlo, že orgasmus jim pomáhá uvolnit napětí ve vztahu, což jasně dokazuje, že dosažení orgasmu oběma partnery prospívá oběma stranám.
tzn, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|