Kdy začínají Češky a Češi sexuálně žít?

3.7.2013 00:00   |   Sex a vztahy
První zamilovanost nebo první polibek v posledních deseti letech mladí lidé v Česku prožívají kolem 15. roku. V průměru o dva roky později, tedy v 17 letech, začínají dívky i chlapci provozovat první nekoitální aktivity.

sex a vztahy

V tomto věku mladí lidé zůstávají především u mazlení a dotýkání se partnera od pasu nahoru. Petting, tedy mazlení a dotyky na všech částech těla, se v posledních letech oddálil a páry jej zahajují až kolem 18 let. V tomto věku muži i ženy také začínají navazovat první delší partnerské vztahy.

Muži i ženy zahajují pohlavní život přibližně ve stejném věku. První soulož dnes mladí lidé prožívají v průměru kolem 18 let. Studie, které proběhly v Česku za posledních 20 let, však prokázaly, že přes 8 procent dívek a až 12 procent chlapců mělo první pohlavní styk již před 15. rokem života.

Může vás zajímat

Sex až po svatbě? V Česku vzácnost
Vůni první lásky si vybavíme i po letech
Jak si neužít sex v partnerství

Na to by měli myslet zejména rodiče dívek, kteří mají v úmyslu chránit svou dceru proti rakovině děložního čípku. Vakcinace proti této nemoci totiž dosahuje nejvyšší účinnosti ještě před zahájením pohlavního života.

Průměrný věk u první soulože

VĚK

MUŽI

ŽENY

do 15 let

11,7 %

8,2 %

16 let

16,0 %

13,4 %

17 let

21,4 %

21,9 %

18 let

21,9 %

23,1 %

19 a více let

29,1 %

33,5 %

Zdroj:
Výzkum sexuálního chování české populace – prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D. a doc. MUDr. Jaroslav Zvěřina, CSc.

Jak střídáme partnery

Češi obecně patří k promiskuitním národům, tedy za svůj život vystřídají až několik sexuálních partnerů. Lidé, kteří žijí v 25 letech v pevném partnerském svazku, nemusí mít stejného partnera například i ve 40 letech. Statistiky ukazují, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s 5 a více muži.

Muži mají k promiskuitě obecně větší sklon než jejich polovičky, průměrně totiž vystřídají až 10 partnerek. Jen necelá polovina z nich pak udává méně než 5 sexuálních partnerek. Naopak 10 a více partnerů přiznává více než 20 procent mužů a 14 procent žen.

V dnešní době není v populaci neobvyklý ani sex s náhodnými partnery. Tuto zkušenost uvádí přibližně 66 procent mužů. Přes 40 procent z nich mělo pohlavní styk s více než 4 náhodnými ženami. Sex s neznámým mužem přiznává téměř 40 procent žen.

Jsme nevěrní?

V posledních patnácti letech došlo k mírnému poklesu mimomanželských sexuálních styků. Dnešní populace navíc považuje sex mimo manželství za morálně nepřijatelný. Paradoxem je, že i přesto se k němu staví relativně tolerantně.

Zatímco v roce 1998 nevěru přiznala téměř 50 procent vdaných žen a dokonce 67 procent ženatých mužů, o deset let později se k ní přiznalo už jen 34 procent žen a 55 procent mužů.

Se střídáním partnerů úzce souvisí přenos pohlavních chorob. Lidé se domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost a dokonce znalost celé jeho sexuální historie.

Lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět, mohou se však stát přenašečem nemoci a dále ji šířit. Před některými pohlavními chorobami neposkytuje stoprocentní ochranu ani kondom. Například viry HPV, které mohou způsobit rakovinu děložního čípku, se přenášejí i při nekoitálních praktikách.

Jakou antikoncepci?

V posledních dvaceti letech výrazně klesá počet párů, které při sexu spoléhají na přerušovanou soulož. Tuto skutečnost lze přičítat osvětě v sexuální oblasti. Zatímco na počátku 90. let minulého století uvedlo přerušovaný styk jako jedinou antikoncepční techniku 40 procent párů, v roce 2008 ho praktikovalo jen 15 procent lidí.

Naproti tomu vzrůstá význam antikoncepčních pilulek a hormonální antikoncepce. Ještě v roce 1993 uváděla zkušenost s hormonální antikoncepcí pouhých 20 procent lidí. V dnešní době je u nás její používání již na dobré evropské úrovni (v roce 2008 byla nezbytností pro téměř 50 procent párů).

Za posledních dvacet let se rovněž snížil počet párů, které při sexu používají prezervativ. Ženy si chtějí raději užít styk bez něj, což jim z hlediska ochrany před otěhotněním umožňuje i hormonální antikoncepce. Používání kondomu tak v Česku můžeme považovat za nedostatečné (v roce 2008 po kondomu sáhlo jen 14 procent žen).

Klesl také význam nitroděložního tělíska. Už jen 2 procenta párů dnes spoléhají na princip plodných a neplodných dnů.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 


Diskuse: Kdy začínají Češky a Češi sexuálně žít?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci