Vyjít s penězi je umění, které se musíme učit

30.9.2016 00:00   |   Peníze
Dobře hospodařit s penězi je umění. Ale i tomu se dá naučit. O financích je třeba otevřeně mluvit, přemýšlet a zejména je dobře plánovat.

peníze

Půjčka peněz, která do rozumného nakládání s penězi patří, například není vhodná na všechno. Jsou věci, na které se vyloženě nehodí. Přinášíme dva příklady vhodné půjčky a dvě frekventované chyby, kdy si lidé půjčují na nevhodné věci.  

Půjčte si na investici do domácnosti

„Zlaté pravidlo nakládání s penězi zní: Rozumné je splácet věci tak dlouho, jaká je jejich životnost,“ radí Hana Drápalová ze Sberbank.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Až několikaleté vězení hrozí za opomíjené dluhy
Mladí Češi si půjčují na zbytečnosti
Na svatbě omdlíte snadno. Až přinesou účet!

Ještě než se rozhodnete si půjčit peníze, měli byste si velmi pečlivě zvážit, jestli daná věc opravdu stojí za to a zda doba splácení je porovnatelná s životností pořizované věci. Typickým příkladem je půjčka na investici do domácnosti.

Když půjčkou například financujete efektivnější domácí vytápění ve formě nového kotle či na kvalitní zateplení, díky němuž pak v dalších letech ušetříte, dává to dobrý smysl. 

A co vánoční dárky?

Obrovským lákadlem je také půjčit si na dárky, které udělají radost nejbližším. A mezi nimi jsou i takové, které stojí za to financovat půjčkou.

Pokud například překvapíme děti  kvalitní sportovní výbavou, jako je model lyžařské či snowboardové značky, uděláme jim tím velkou radost, podpoříme jejich sportování a navíc investujeme do bezpečnějšího vybavení.

Podobným příkladem může být investice do ročního členství v respektovaném fitness centru či do jazykového vzdělávacího kurzu v zahraničí. 

Nepůjčujte si na zbytečnosti

Půjčujeme si ale také na dárky, které obdarovaní až tolik nepotřebují. Příkladem je třeba nový mobil nebo televize, když ty stávající nám stále dobře slouží.  

Vánoce jsou opravdu rizikem pro dlouhodobě vyrovnaný rodinný rozpočet. Lidé se často nerozumně zadlužují kvůli drahým věcem, které jejich blízcí třeba ani neocení tak, jak si mysleli.

Každopádně se jedná o jednu z nejtěžších zkoušek dobrého plánování rodinných financí. Právě pevný plán, kolik můžeme o Vánocích utratit, je základem, abychom do Nového roku vkročili s vyrovnaným rozpočtem. 

Půjčka na splátku půjčky

Příkladem, na co si rozhodně není vhodné půjčovat je splátka půjčky. Řetězení půjček, které tím zakládáme, je klasickým příkladem nezdravého zadlužování. K této situaci nejčastěji dochází v případě, kdy dlužník přecenil své síly.

Mnoho lidí má tendenci plánovat splácení nadoraz a nebere ohled na nečekané události. Pak je jen krůček k vytloukání klínu klínem. „Při plánování výše měsíčních splátek si nechte dostatečnou rezervu. A když už se do problémů se splácením dostanete, doporučujeme řešit je otevřeně a co nejdříve přímo s bankou. Cest k řešení je dnes mnoho,“ uzavírá Hana Drápalová.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Vyjít s penězi je umění, které se musíme učit

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci