Děti a exotická zvířata? Riskantní!

11.4.2009 01:00   |   Zvířata
Zelený leguán připomíná dinosaura a rozkošná malá opička je jako plyšáček. Snad proto stále víc rodičů podlehne naléhání svých potomků a namísto psa nebo kočky pořídí raději exotické zvířátko. Jenže pozor! Odborná studie amerických pediatrů uvádí, že exoti jsou pro malé děti velmi nebezpeční.

Děti a exotická zvířata? Riskantní!

O výsledcích vědeckého výzkumu píše lékařský časopis Pediatrics. Závěr dětských lékařů je jednoznačný: plazi, hlodavci, opice a další exotičtí mazlíčci nepatří do rodin s dětmi mladšími pěti let. Stejně tak mohou být nebezpeční lidem s poruchou imunity.

Psi a kočky nevadí

Zatímco s kočkami a psy žijí lidé po staletí, exoti jsou v našich domovech v podstatě nováčky. A přinášejí sem bakterie, které mohou dítěti nebo oslabenému člověku způsobit vážné zdravotní komplikace. Některé je dokonce přímo ohrožují na životě.

Podle autorů studie většina pediatrů ví, že chovat doma exoty není pro dítě bezpečné. Avšak málokterý z lékařů upozorní rodiče na to, že dítě může v takovém případě onemocnět i vážnou infekční chorobou.

Křečkokrysy s neštovicemi a salmonela od leguána

V souvislosti s přenosnými chorobami je zmiňována třeba opičí varianta neštovic, kterou v červnu 2003 na středozápadě USA onemocnělo na třicet lidí.

Epidemiologové tehdy přišli na to, že všichni pacienti se touto chorobou, podobnou pravým neštovicím, nakazili od roztomilých křečkokrys (také se jim říká křečkomyš gambijská nebo gambijská krysa), které si pořídili jako domácí mazlíčky.

Infikovaná zvířata byla dovezená z Gambie do obchodů pro chovatele ve státech Wisconsin, Indiana a Illinois.

O výhodách i nevýhodách chovu těchto velkých hlodavců si můžete přečíst v našem článku ZDE.

Jeden ze spoluautorů odborné studie, pediatr Joseph A. Bocchini z vědeckého centra lékařského výzkumu při Louisianské státní univerzitě v americkém Shreveportu, zase připomněl z vlastní praxe případ malého pacienta, který se nakazil salmonelou od leguána.

Právě tito býložraví ještěři jsou totiž přenašeči salmonelové nákazy. Při chovu leguána, ale i dalších exotů, je proto nutné dbát všech pravidel hygieny. A to je u malých dětí pochopitelně obtížné stoprocentně uhlídat.

Podle doktora Josepha A. Bocchiniho se sice jeho malý pacient po měsíčním pobytu v nemocnici uzdravil, ale vždycky to tak dobře dopadnout nemusí. Salmonelóza, kterou charakterizují silné průjmy, horečky a žaludeční křeče, může u velmi malých dětí končit i smrtí.

Podle profesora Larryho K. Pickeringa z Federálního zdravotního ústavu pro kontrolu a prevenci nemocí, původcem salmonelové nákazy u každého desátého dítěte v USA je právě nějaký doma chovaný exot, ještěrka či želva a plazi. Nebezpečnou bakterii může přenášet i křeček.

Pediatři radí: Počkejte

Proč lidé kupují exotická zvířata? Mnozí jako náhražku za psa, po němž dítě touží, ale nemají na něho čas.

Podle veterinářů je častým motivem prostě náhlá pohnutka. Pak se takoví lidé třeba přijdou poradit k veterináři a nestačí se divit, co si to vlastně pořídili za domácího mazlíčka.

Pediatři proto mají pro rodiče malých dětí radu: S exotikou počkejte, až potomek povyroste. Pak již bude mít stabilizovanou imunitu a ani případná nákaza ho tak vážně neohrozí. Kromě toho se s ním snáze domluvíte na dodržování základních hygienických zásad.

ron

Přečtěte si také


Diskuse: Děti a exotická zvířata? Riskantní!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci